Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Štát a firmy majú podporovať startupy spoločne, tvrdí SAPIE

Startup, podnikanie, začiatok podnikania
Thinkstock
14. novembra 2016 Tlačiť

Štát aj súkromný sektor by mali podľa Slovenskej aliancie pre inovatívnu ekonomiku pri podpore startupov spolupracovať.

Slovenská aliancia pre inovatívnu ekonomiku (SAPIE) víta vládne opatrenia na podporu startupov. Zároveň poukazuje na dôležitosť vytvorenia efektívnej spolupráce medzi štátnym a súkromným sektorom. SAPIE preto vypracovala niekoľko systémových odporúčaní, ktoré by mohli zlepšiť podmienky pre slovenské startupy.

Novela Obchodného zákonníka, ktorá má od 1. januára 2017 uľahčiť založenie firmy novou formou zjednodušenej akciovej spoločnosti, môže podľa SAPIE uľahčiť situáciu pre tvorcov nových produktov alebo služieb. SAPIE víta aj avizované kroky Ministerstva hospodárstva SR, ktoré by startupom uľahčili fungovanie, kým vygenerujú nové zisky.

Ako ďalej aliancia uviedla, prílev vládnych financií môže motivovať súkromný sektor, aby investoval do mladých inovatívnych spoločností. Výkonná manažérka SAPIE Petra Dzurovčinová však upozorňuje, že ak spolupráca nie je transparentná, jednoduchá a tvorená v spolupráci so súkromným sektorom, vládna podpora môže ľahko zablokovať iniciatívy súkromného trhu.

Zástupcovia startupov preto navrhujú niekoľko systémových odporúčaní, ktoré by zlepšili fungovanie slovenských startupov. Jedným z nich je podpora projektov vo fáze rastu ziskov a trhového podielu, tzn. scaleupov. Tie by sa mali aktívne zapájať do medzinárodných spoluprác so zastupiteľskými úradmi v zahraničí. Podľa prieskumu startupov a inovatívneho ekosystému na Slovensku, ktorý vypracovala SAPIE, sa totiž 78 % slovenských startupov zameriava na svetové trhy, pričom väčšina z nich sa zameriava na západné trhy, ako sú USA či krajiny Európskej únie.

SAPIE okrem toho požaduje znížiť mieru byrokracie či uľahčiť zamestnávanie ľudí. Medzi najväčšie interné výzvy začínajúcich startupov zaradila investície a ľudské zdroje. Aliancia pritom uviedla, že 47 % z opýtaných startupov plánuje v najbližšom mesiaci prijať nových zamestnancov a 33 % z nich tak už v predchádzajúcich šiestich mesiacoch spravilo. Najväčšími externými problémami sú podľa SAPIE komplikovaný export, vstup na nové trhy, ale aj daňové systémy či legislatívne rámce.

Zástupcovia startupov zároveň navrhujú zlepšiť spoluprácu medzi univerzitami a podnikmi. „Práve táto spolupráca je na Slovensku veľmi obmedzená, hoci by umožnila prenos výsledkov akademického výskumu do praxe. Na neformálnej úrovni firmy s univerzitami spolupracujú, ale byrokratická náročnosť im bráni v aktívnej spolupráci pri výskume a vývoji,“ uzavrela aliancia.

SAPIE je členská organizácia, ktorá reprezentuje viac ako štyridsať spoločností pri príprave a pripomienkovaní legislatívy na národnej a európskej úrovni, vytvára národné a regionálne partnerstvá a podporuje rozvoj inovácií.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

podnikaniepodpora podnikaniaprieskumstartup

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Startupy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

26oct8:30Ako postupovať pri vrátenom tovare (dobropis/ťarchopis) z pohľadu colných povinností8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

28oct8:30Ako písať a štrukturovať texty8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

28oct8:30E-Commerce z pohľadu colných povinností (Nové pravidlá dovozu tovaru pre zásielky s nízkou hodnotou tovaru - vrátane DPH pravidiel pre colné konanie)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X