Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

100 rokov starý návod na produktivitu stále funguje. V čom spočíva jeho tajomstvo?

Ako založiť podnikanie v roku 2014 - praktické rady odborníka
Fotobanka Pixmac
12. marca 2021 Zdroj Forbes Tlačiť

Chcete dosahovať vyššiu produktivitu? Skúste tento jednoduchý návod.

V roku 1918 patril medzi najbohatších mužov na svete magnát Charles Michael Schwab. Avšak tomu nestačilo a stále sa snažil byť lepší ako konkurencia. Preto požiadal  vysoko uznávaného výkonnostného konzultanta Ivyho Lee, aby mu pomohol zvýšiť výkonnosť jeho zamestnancov.

Lee mu na to odvetil, ako uvádza web Fast Company, že potrebuje 15 minút s každým zamestnancom. A že po troch mesiacoch by podľa neho mala nastať zmena.

Čo sa odohrávalo počas 15 minút strávených s každým zamestnancom? Ivy Lee im vysvetlil jednoduchú metódu pre dosiahnutie vyššej produktivity:

  1. Na konci každého pracovného dňa spíšte šesť najdôležitejších vecí, ktoré musíte nasledujúci deň urobiť. Nepíšte viac ako šesť položiek.
  2. Usporiadajte ich podľa dôležitosti.
  3. Na začiatku nasledujúceho dňa sa koncentrujte iba na prvú úlohu. Pokiaľ ju nesplníte, neprestávajte pracovať a nepreskakujte na ďalšie úlohy.
  4. Takto postupujte až do konca zoznamu.
  5. Na konci dňa presuňte všetky nedokončené úlohy na nový zoznam šiestich položiek na nasledujúci deň.
  6. Opakujte tento postup každý deň.

Stratégia znela podozrivo jednoducho, ale Schwab so svojimi zamestnancami jej dal šancu. Po troch mesiacoch bol Schwab nadšený pokrokom, ktorý jeho firma urobila, že Ivymu Lee vypísal šek na 25 tisíc dolárov. Čo bol v roku 1918 ekvivalent dnešných 400 tisíc dolárov.

Leeho metóda sa javí až smiešne jednoduchá. A práve v tom spočíva jej tajomstvo úspechu.  Základnou kritikou podobných metód je, že sú príliš elementárne. Nepočítajú s drobnými komplikáciami a spletitosťou života. Čo sa stane, keď sa objaví nejaká mimoriadna situácia? Ako je to s využitím najnovších technológií v náš prospech?

Je potrebné počítať s tým, že počet núdzových záležitostí a nečakaných rozptýlení bude narastať. Ignorujte ich, ako sa len bude dať, riešte ich, až keď to bude nevyhnutné, a vraťte sa k svojmu zoznamu úloh čo najskôr.

Číslo šesť v Leeho metóde nie je magické, rovnako tak by úloh mohlo byť päť. Nepochybne je však niečo magického na tom, že si pre seba stanovujeme nejaké limity. Najlepšie, čo môžeme urobiť, keď máte príliš nápadov (alebo keď ste zavalení všetkým, čo musíte urobiť) je obmedziť vaše nápady a odrezať všetko, čo nie je absolútne nevyhnutné. Nátlak vás dokáže prinútiť k lepším výkonom. Leeho metóda je podobná pravidlu 25-5 Warrena Buffeta, ktoré od vás vyžaduje zamerať sa iba na päť kritických úloh a ignorovať všetko ostatné.

Zhrnutie na záver: Najskôr urobte najdôležitejšie zadanie daného dňa. Je to jediný trik pre produktivitu, ktorý potrebujete.

K téme

Témy

práca a kariéraskillstipy na úspechúspech

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Sebarozvoj

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

28sep8:30Daňová akadémia: Špecialista DPH, DzP a medzinárodného zdaňovania8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

28sep8:30Daňová akadémia: Špecialista DPH, DzP a medzinárodného zdaňovania8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

28sep8:30Daňová akadémia: Špecialista DPH, DzP a medzinárodného zdaňovania8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X