Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Štát má podľa zamestnávateľov pri rokovaniach o platoch dvojaký meter

Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
23. júla 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Kým pre zamestnancov v štátnej a verejnej správe navrhuje vláda na budúci rok zvýšenie mzdových taríf o 1,3 %, minimálna mzda by sa mala na rok 2016 zvýšiť až o 5 %.

Zvýšenie minimálnej mzdy má negatívny dopad na náklady a konkurencieschopnosť

Asociácii zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ) sa nepáči, že kým pre zamestnancov v štátnej a verejnej správe navrhuje vláda na budúci rok zvýšenie mzdových taríf o 1,3 %, minimálna mzda by sa mala na rok 2016 zvýšiť až o 5 %, teda z 380 eur na hranicu 400 eur.

Zamestnávatelia pritom chápu postoj vlády k rastu platov v štátnej a verejnej službe a požadujú uplatniť rovnako citlivý a opatrný prístup aj pri zvyšovaní minimálnej mzdy na budúci rok.

Zvýšenie minimálnej mzdy má totiž podľa AZZZ nielen priamo, ale aj prostredníctvom tzv. minimálnych mzdových nárokov negatívny dopad na náklady a konkurencieschopnosť všetkých podnikateľov a zamestnávateľov v súkromnom sektore.

„Nazdávame sa, že aj naše argumenty v súvislosti s rastom minimálnej mzdy by mali nájsť viac pochopenia, a v rokovaniach týkajúcich sa či rastu minimálnej mzdy alebo zvyšovania platov v oblasti štátnej a verejnej služby by sa mal používať rovnaký meter,“ uviedol generálny sekretár AZZZ SR Oto Nevický. 

V rokovaniach o zvyšovaní miezd vyplácaných zo štátneho rozpočtu je podľa neho štát oveľa opatrnejší a k samotnému zvyšovaniu platov pristupuje s ohľadom na ekonomiku a rozpočtové možnosti, avšak v rokovaniach o minimálnej mzde je ten prístup na úkor najmä súkromného sektora, veľmi razantný. 

Tarifné platy v štátnej a verejnej službe by sa mali v budúcom roku podľa návrhu vlády zvýšiť o 1,3 percenta, čo je predpokladaná miera inflácie na rok 2016.

Takýto návrh predstavili v utorok zástupcovia vlády počas prvého kola kolektívneho vyjednávania o návrhu Kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa pre zamestnávateľov vo verejnej službe a návrhu Kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa v štátnej službe na rok 2016. Ako ďalej v utorok informovala hovorkyňa Konfederácie odborových zväzov SR (KOZ) Martina Nemethová, odborári s takýmto návrhom nesúhlasili.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Mzdy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

07aug8:30Zákon o sťažnostiach v praktických príkladoch8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

07aug8:30Zákon o sťažnostiach v praktických príkladoch8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

07aug8:30Ochrana zdravia pri práci s chemickými látkami a zmesami8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:BOZP

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X