Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Stavbári na diaľniciach majú vykonať sami polovicu prác

Stavbári na diaľniciach majú vykonať sami polovicu prác
Ilustračné foto SITA
17. marca 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Stavebné firmy, ktoré uspejú v tendroch na výstavbu diaľnic a rýchlostných ciest, budú musieť vykonať aspoň polovicu prác samostatne. Podiel prác, ktoré by mohli uskutočniť subdodávatelia, by tak mal byť obmedzený.
 
„V pripravovaných zmluvách na stavbách, ktoré sú v súčasnosti predmetom verejného obstarávania, požaduje NDS preukázanie, že 50 % prác bude realizovaných vlastnými kapacitami uchádzača,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca Národnej diaľničnej spoločnosti, a.s. (NDS) Marcel Jánošík.
 

Obmedzenie môže zabrániť vyhýbaniu sa zodpovednosti za prácu

Jánošík však neodpovedal na otázku, či toto opatrenie súvisí s vlaňajšou tragédiou pri Kurimanoch. Počas betonáže pri stavbe mosta na prvom úseku diaľnice D1 Jánovce – Jablonov v novembri nevydržala podporná konštrukcia. Nešťastie si vyžiadalo životy štyroch robotníkov. Hlavný zhotoviteľ stavby diaľnice pri Levoči, ktorým je slovensko-české združenie firiem Váhostav – SK, a.s. a Bögl a Krýsl, k.s., využívalo na práce viacerých subdodávateľov a tí zas ďalších. Dlhé reťazenie dodávateľských vzťahov viedlo k tomu, že jednotlivé firmy sa krátko po nešťastí vyhýbali zodpovednosti. Voči NDS ako zadávateľovi stavby diaľnice má zodpovednosť jej zmluvný partner. 
 
„NDS má na stavbu D1 Jánovce – Jablonov, I. úsek uzatvorenú štandardnú zmluvu v zmysle zmluvných podmienok červená kniha FIDIC. Takéto zmluvy umožňujú za špecifických podmienok aj odstúpenie od zmluvy,“ informoval Jánošík. Voči zhotoviteľovi na uvedenej stavbe diaľnice sa podľa neho koná v zmysle platnej zmluvy o dielo, ktorá je zverejnená. Neodpovedal však priamo, či NDS od zmluvy odstúpi a či to súvisí so spomínanou tragédiou. Konkrétne neodvetil ani na otázku, či diaľničiari už uplatnili takýto postup v minulosti. 
 
 
Denník Pravda pred niekoľkými dňami informoval, že novembrová tragédia na diaľnici pri Levoči medzi Jánovcami a Jablonovom, keď sa pod ťarchou betónu zrútila podporná konštrukcia budúceho mosta, by najnovšie vraj mala stáť za ukončením zmluvného vzťahu medzi NDS a zhotoviteľom štvorprúdovky. Dôvodom odstúpenia od zmluvy by podľa novín mohla byť aj dočasná nečinnosť na stavbe pravého profilu mostného objektu pri Kurimanoch. Váhostav oficiálne nepotvrdil ani nevyvrátil možné skončenie zmluvy. 
 
Vyšetrovateľ nehody podľa Pravdy stavbárom zakázal pokračovať v stavbe mosta, ale len na jeho ľavej strane, kde podperné skruže nevydržali. Na predmetnom úseku diaľnice D1 sa začne čochvíľa pracovať. Pre nehodu a zastavené práce vzniklo výrazné meškanie s plnením termínov. Aj za to by zhotoviteľovi mali hroziť vysoké pokuty.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X