Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Stavbári očakávajú v roku 2015 rast výkonov o 1,9 %

ekonomika/48/stavbari-ocakavaju-roku-2015-rast-vykonov
Ilustračné foto: SITA
10. decembra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Mierne väčší optimizmus stavbárov oproti poslednému prieskumu v septembri súvisí s veľkými verejnými investíciami najmä v dopravnej infraštruktúre. 

Zvýšenie produkcie očakávajú tri štvrtiny zo sto oslovených stavebných firiem

Budúci rok by mal priniesť stabilizáciu v domácom stavebníctve. Firmy v tomto sektore predpokladajú nárast výkonov v roku 2015 priemerne o 1,9 % a v roku 2016 o 3,2 %. Mierne väčší optimizmus stavbárov oproti poslednému prieskumu v septembri súvisí s veľkými verejnými investíciami najmä v dopravnej infraštruktúre.

Zvýšenie stále očakávajú tri štvrtiny zo sto oslovených stavebných firiem. Vyplýva to z najnovšej kvartálnej analýzy, ktorú v utorok predstavila spoločnosť CEEC Research na stretnutí lídrov slovenského stavebníctva.

V rast na budúci rok dúfajú najmä veľké a inžinierske spoločnosti. Vo väčšiu aktivitu súkromných investorov veria riaditelia 39 % firiem. Viac práce bude aj podľa 72 % projektových spoločností. „Z privátneho sektora zatiaľ príliv väčšieho objemu zákaziek stále chýba. Privátny sektor ale tvorí viac ako 60 % výkonu celého slovenského stavebníctva, preto bez rastu investícií v tejto oblasti sa sektor môže začať zdvíhať iba pomaly,“ upozornil riaditeľ CEEC Research Jiří Vacek. 

Minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Počiatek povedal, že v súčasnosti je rozostavaných trinásť úsekov diaľnic a rýchlostných ciest v dĺžke vyše 140 kilometrov, čo je najviac v histórii. Spolu s modernizáciou železníc ide o miliardy eur, ktoré pomáhajú držať stavebníctvo nad vodou a nahrádzajú výpadok súkromných investícií.

„Budúci rok už vyzerá naozaj veľmi optimisticky podľa samotných firiem. Predpokladajú, že rok 2015 bude zlomový a stavebníctvo začne naozaj rásť,“ uviedol minister pre médiá. 

Pripravujú sa súťaže na výstavbu ďalších troch diaľničných úsekov 

Pripravujú sa súťaže na výstavbu ďalších troch diaľničných úsekov s odhadovanými nákladmi zhruba 750 mil. eur. Stimulom pre stavbárov môže byť aj pripravovaná výstavba obchvatu Bratislavy na D4 spolu s troma úsekmi R7 v rámci jedného PPP projektu.

„Sme schopní dať maximálne množstvo peňazí do sektoru a určite to výrazne pomáha. Štát nemôže úplne nahradiť prepad súkromného sektoru,“ dodal Počiatek. Stimul mohol byť podľa neho väčší, keby stavebné firmy plnili harmonogram na niektorých diaľničných stavbách. 

V súvislosti s predpokladaným zastavením poklesu v stavebníctve by sa v budúcom roku mali tržby firiem zvýšiť v priemere o 2,8 %. Obrat by sa mal zvýšiť podľa 69 % firiem. Zákazky pribúdajú, ale z nich je 15 % stratových ešte z minulosti. Vyťaženie kapacít stavebných firiem sa zvýšilo na 83 %.

„Polovica firiem ešte neplánuje zvyšovať svoje kapacity a nechce zbytočne investovať ďalšie prostriedky, ale 44 % firiem už hlási, že plánuje na budúci rok zvyšovať počet zamestnancov,“ priblížil Vacek. Zvyšovať mzdy v roku 2015 plánuje tretina firiem a neplánujú dve tretiny. 

Väčšina firiem nezaznamenala zlepšenie platobnej disciplíny oproti minulému roku. Najväčšími dlžníkmi stavbárov sú súkromní investori a hlavným dôvodom neskorých úhrad je nedostatok financií.

Meškanie platieb ohrozuje existenciu pätiny stavebných firiem.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X