Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Stavbári očakávajú v roku 2015 rast výkonov o 1,9 %

ekonomika/48/stavbari-ocakavaju-roku-2015-rast-vykonov
Ilustračné foto: SITA
10. decembra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Mierne väčší optimizmus stavbárov oproti poslednému prieskumu v septembri súvisí s veľkými verejnými investíciami najmä v dopravnej infraštruktúre. 

Zvýšenie produkcie očakávajú tri štvrtiny zo sto oslovených stavebných firiem

Budúci rok by mal priniesť stabilizáciu v domácom stavebníctve. Firmy v tomto sektore predpokladajú nárast výkonov v roku 2015 priemerne o 1,9 % a v roku 2016 o 3,2 %. Mierne väčší optimizmus stavbárov oproti poslednému prieskumu v septembri súvisí s veľkými verejnými investíciami najmä v dopravnej infraštruktúre.

Zvýšenie stále očakávajú tri štvrtiny zo sto oslovených stavebných firiem. Vyplýva to z najnovšej kvartálnej analýzy, ktorú v utorok predstavila spoločnosť CEEC Research na stretnutí lídrov slovenského stavebníctva.

V rast na budúci rok dúfajú najmä veľké a inžinierske spoločnosti. Vo väčšiu aktivitu súkromných investorov veria riaditelia 39 % firiem. Viac práce bude aj podľa 72 % projektových spoločností. „Z privátneho sektora zatiaľ príliv väčšieho objemu zákaziek stále chýba. Privátny sektor ale tvorí viac ako 60 % výkonu celého slovenského stavebníctva, preto bez rastu investícií v tejto oblasti sa sektor môže začať zdvíhať iba pomaly,“ upozornil riaditeľ CEEC Research Jiří Vacek. 

Minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Počiatek povedal, že v súčasnosti je rozostavaných trinásť úsekov diaľnic a rýchlostných ciest v dĺžke vyše 140 kilometrov, čo je najviac v histórii. Spolu s modernizáciou železníc ide o miliardy eur, ktoré pomáhajú držať stavebníctvo nad vodou a nahrádzajú výpadok súkromných investícií.

„Budúci rok už vyzerá naozaj veľmi optimisticky podľa samotných firiem. Predpokladajú, že rok 2015 bude zlomový a stavebníctvo začne naozaj rásť,“ uviedol minister pre médiá. 

Pripravujú sa súťaže na výstavbu ďalších troch diaľničných úsekov 

Pripravujú sa súťaže na výstavbu ďalších troch diaľničných úsekov s odhadovanými nákladmi zhruba 750 mil. eur. Stimulom pre stavbárov môže byť aj pripravovaná výstavba obchvatu Bratislavy na D4 spolu s troma úsekmi R7 v rámci jedného PPP projektu.

„Sme schopní dať maximálne množstvo peňazí do sektoru a určite to výrazne pomáha. Štát nemôže úplne nahradiť prepad súkromného sektoru,“ dodal Počiatek. Stimul mohol byť podľa neho väčší, keby stavebné firmy plnili harmonogram na niektorých diaľničných stavbách. 

V súvislosti s predpokladaným zastavením poklesu v stavebníctve by sa v budúcom roku mali tržby firiem zvýšiť v priemere o 2,8 %. Obrat by sa mal zvýšiť podľa 69 % firiem. Zákazky pribúdajú, ale z nich je 15 % stratových ešte z minulosti. Vyťaženie kapacít stavebných firiem sa zvýšilo na 83 %.

„Polovica firiem ešte neplánuje zvyšovať svoje kapacity a nechce zbytočne investovať ďalšie prostriedky, ale 44 % firiem už hlási, že plánuje na budúci rok zvyšovať počet zamestnancov,“ priblížil Vacek. Zvyšovať mzdy v roku 2015 plánuje tretina firiem a neplánujú dve tretiny. 

Väčšina firiem nezaznamenala zlepšenie platobnej disciplíny oproti minulému roku. Najväčšími dlžníkmi stavbárov sú súkromní investori a hlavným dôvodom neskorých úhrad je nedostatok financií.

Meškanie platieb ohrozuje existenciu pätiny stavebných firiem.

Odporúčané ebooky

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

16júl6:30Stavba - autorský, stavebný a technický dozor6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

27júl6:30Výkon činnosti stavbyvedúceho a vedúceho montéra 6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

30júl6:30Zákonník práce od 1.5.2018 – aplikačný seminár 6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X