Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Subdodávatelia by mali robiť najviac 50 % objemu prác

8. novembra 2012 Tlačiť

Návrh novely zákona o verejnom obstarávaní, ktorú chce ministerstvo vnútra po zapracovaní množstva pripomienok predložiť v decembri do vlády, umožní identifikáciu subdodávateľov a určí aj podmienky pre ich každú zmenu.

 

Obmedzenie podielu subdodávateľov má zamedziť prílišnému reťazeniu dodávateľských vzťahov.
 

Vláda sa bude obstarávaním zaoberať v decembri

(SITA) – Subdodávatelia by mali na stavbách vykonávať pre hlavného dodávateľa najviac 50 % objemu prác. Počíta s tým návrh novely zákona o verejnom obstarávaní, ktorý ministerstvo vnútra po zapracovaní množstva pripomienok plánuje v decembri predložiť do vlády. Novela má zároveň umožniť identifikáciu subdodávateľov a uložiť podmienky pre každú zmenu. „Tieto podmienky sú na verejnom obstarávateľovi a môže nimi byť napríklad aj posúdenie odbornej a inej schopnosti subdodávateľa plniť predmet zákazky skôr, než k zmene dôjde,“ uviedla pre agentúru SITA riaditeľka komunikačného odboru kancelárie ministra vnútra Ingrid Stanová.
 
 
Obmedzenie podielu subdodávateľov má zamedziť prílišnému reťazeniu dodávateľských vzťahov, keďže sa často stáva, že dodávateľ, ktorý uspeje v tendri, si následne dohodne vykonanie značného množstva prác u iných firiem. Ukázalo sa to aj v spojitosti s tragédiou pri výstavbe mostu na prvom úseku diaľnice D1 Jánovce – Jablonov. 
 

Prísnejšia kontrola

„Práve navrhované zmeny, ako napríklad povinné referencie, zákaz účasti, identifikácia subdodávateľov či obmedzenie rozsahu subdodávok, umožnia nielen prísnejšie posudzovanie uchádzačov v tendroch, ale aj väčšiu kontrolu pre verejného obstarávateľa nad tým, kto v skutočnosti zákazku plní,“ dodala Stanová. Ministerstvo vnútra pôvodne navrhovalo účinnosť novely zákona o verejnom obstarávaní na začiatok roka 2013. Pre zdržanie s vyhodnotením vyše 1 200 pripomienok, z čoho bolo takmer päťsto zásadných, by mala novela nadobudnúť účinnosť predbežne až 1. júna budúceho roka. 
 

Kritika novely

Navrhované zmeny v obstarávaní kritizovala opozícia, podľa SDKÚ-DS novela vytvára niekoľko vážnych dier a umožňuje bezproblémovú manipuláciu verejných obstarávaní. Výhrady sa týkali najmä strategických zákaziek, o ktorých zadávaní by sa malo rozhodovať bez riadnej súťaže. Český expert na verejné obstarávanie Jan Pavel v rozhovore pre denník SME začiatkom týždňa povedal, že viaceré návrhy ministerstva vnútra nie sú racionálne a znížia záujem firiem o účasť v tendroch. Záujem štátu by mal byť pritom opačný, aby bolo čo najviac a tým aj lepších ponúk. 
 

Zmeny v strategických zákazkach

„Strategické zákazky ministerstvo vnútra predstavilo ako návrh konceptu, o ktorom od začiatku deklarovalo ochotu viesť podrobnú diskusiu na expertnej úrovni. Išlo o návrh riešenia, ktorý mal byť predmetom pripomienkovania a posúdenia. Na tomto základe ministerstvo vnútra pristúpilo k úprave tohto inštitútu takým spôsobom, že vypustilo osobitné postupy pre zákazky nad 10 mil. eur a zvažuje len ponechanie prísnejších podmienok pre zákazky nad určitú sumu,“ informovala Stanová. Tieto zákazky by pritom boli zadávané podľa súčasných postupov. 
 
Návrh účasti zástupcov zamestnávateľov vo výberovej komisií mal zas umožniť určitý dohľad nad vyhodnocovaním ponúk aj tým, ktorí zastupujú dodávateľov. Nejde však o kľúčovú časť novely a na základe pripomienok bude tiež upravená. „Ministerstvo vnútra víta všetky diskusie, ako aj pripomienkové konanie, a berie ich ako podnetný priestor, v ktorom sa návrhy posudzujú. Výsledkom je úprava, ktorá nie je v rozpore s predstavami ministerstva vnútra a zároveň zohľadňuje aj pripomienky iných rezortov a odbornej verejnosti,“ tvrdí Stanová. 
 

Evidencia referencií

Oponentúra návrhu novely zákona o verejnom obstarávaní podľa ministerstva môže viesť k jej zlepšeniu. Rezort však nesúhlasí s výhradami k spájaniu rôznych metód zadávania zákaziek či systémovému znižovaniu počtu ponúk. Nič z toho novela podľa neho neobsahuje a po schválení ani neprinesie do verejného obstarávania. „Rovnako nemožno súhlasiť s výhradami k evidencii referencií. Ak by evidencia referencií existovala, už dnes by boli známe podobné zlyhania firiem pri realizácii zákaziek a bolo by ich možné zohľadniť pri ďalších tendroch, resp. pri vážnych zlyhaniach takéto spoločnosti vylúčiť,“ dodala Stanová. 
 
Referencie sa vyhodnocujú aj v súčasnosti, ale nie povinne pri každej zákazke, nemajú jednotnú formu a nie sú zverejňované. Je na uchádzačovi, či referenciu
predloží alebo nie, čo rezort vnútra nepovažuje za správne. Práve zavedením jednotnej formy a povinného vyhotovovania referencií sa podľa ministerstva znemožní takýto selektívny prístup a uchádzači v tendroch budú posudzovaní komplexne aj vzhľadom na ich minulé plnenia.

 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X