Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Tempo rastu cien naďalej spomaľuje

Tempo rastu cien naďalej spomaľuje
Ilustračné foto SITA
15. apríla 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Podľa údajov Štatistického úradu SR v marci rástli ceny podľa národnej metodiky na medziročnej báze o 1,9 %, kým vo februári stúpli o 2,2 %.
 
V priemere za prvé tri mesiace tohto roka tak spotrebiteľské ceny stúpli o 2,2 %. V medzimesačnom porovnaní ceny v marci oproti februáru mierne stúpli o 0,1 %, kým vo februári v porovnaní s januárom stagnovali.
 

Rástli ceny poztravín aj vzdelávania

Na medziročnej báze rástli podľa štatistikov najrýchlejšie ceny za vzdelávanie o 6,8 %, zdravie o 4,1 % a potraviny a nealkoholické nápoje a rozličné tovary a služby zhodne o 3,5 %. Zdraželi však aj hotely, kaviarne a reštaurácie o 2,6 %, alkoholické nápoje a tabak a rekreácia a kultúra zhodne o 2 %, odevy a obuv o 1,6 %, poštové a telekomunikačné služby o 1,2 %, bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá o 1 % a nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domu o 0,4 %. Klesli iba ceny v doprave o 0,7 %. 
 
Medzimesačne vzrástli ceny za kultúru o 0,3 %, bývanie a energie, vzdelávanie a hotely, kaviarne a reštaurácie zhodne o 0,2 %. Oproti februáru zdražela aj doprava a rozličné tovary a služby zhodne o 0,1 %. Naopak, klesli ceny za potraviny a nealkoholické nápoje o 0,2 %, alkoholické nápoje a tabak o 0,1 %. Na februárovej úrovni zostali ceny za odevy a obuv, nábytok, bytové zariadenie a bežnú údržbu domu; zdravie a za poštové a telekomunikačné služby. 
 

 
Medziročná jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblasti daní, v marci spomalila z februárových 2,5 % na 1,9 %. Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, taktiež spomalila z februárových 1,8 % na 1,4 %. Na medzimesačnej báze dosiahla jadrová inflácia 0,1 % a čistá inflácia predstavovala rovnako 0,1 %. 
 
Slovensko sa po historicky najnižšej inflácii v roku 2010, ktorá vplyvom prudkého oslabenia dopytu v čase krízy v priemere dosiahla 1 %, vrátilo v roku 2011 k rýchlejšiemu rastu cien. Priemerný rast cien podľa národnej metodiky totiž dosiahol 3,9 %. V roku 2012 sa rast cien držal na podobne vysokých úrovniach, keď priemerná inflácia dosiahla 3,6 %.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X