Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

V akej sume môžem dostať pokutu za nepodanie súhrnného výkazu DPH v lehote určenej správcom dane?

Pokuta za nepodanie súhrnného výkazu DPH
Fotobanka Pixmac
26. októbra 2011 Tlačiť

Otázka: Naša spoločnosť, platiteľ dane dodala v mesiaci máj 2011 tovar českému odberateľovi, platiteľovi dane v sume 110 000,- eur. Dodanie tovaru pre českého odberateľa nebolo deklarované v daňovom priznaní za máj 2011. Správca dane vyzval našu spoločnosť ako platiteľa dane na podanie súhrnného výkazu za máj 2011. V akej sume môžeme dostať pokutu, ak súhrnný výkaz našou spoločnosťou nebol podaný ani v lehote určenej správcom dane vo výzve? 

Daň z pridanej hodnoty na území Slovenskej republiky upravuje zákon č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o DPH“).

V zmysle § 80 ods. 1 zákona o DPH je platiteľ povinný podať súhrnný výkaz za každý kalendárny mesiac, v ktorom dodal tovar oslobodený od dane podľa § 43 ods. 1 z tuzemska do iného členského štátu osobe, ktorá je identifikovaná pre daň v inom členskom štáte.

V zmysle § 80 ods. 2 zákona o DPH môže platiteľ podať súhrnný výkaz za kalendárny štvrťrok, ak hodnota tovarov z tuzemska do iného členského štátu nepresiahne v príslušnom kalendárnom štvrťroku a súčasne v predchádzajúcich štyroch kalendárnych štvrťrokoch hodnotu 100 000 eur.

V zmysle § 80 ods. 6 zákona o DPH v súhrnnom výkaze sa uvádza hodnota dodaných tovarov za obdobie, v ktorom vznikla daňová povinnosť. Údaje v súhrnnom výkaze sa uvádzajú v eurách a zaokrúhľujú sa na celé eurá do 0,5 eura nadol a od 0,5 eura vrátane nahor.

Termín na podanie súhrnného výkazu DPH

V zmysle § 80 ods. 9 zákona o DPH je platiteľ dane povinný podať súhrnný výkaz elektronickými prostriedkami najneskôr do 20 dní po skončení obdobia, za ktoré mu vznikla táto povinnosť.

Súhrnný výkaz musí byť podpísaný zaručeným elektronickým podpisom. Súhrnný výkaz podaný elektronickými prostriedkami nemusí byť podpísaný zaručeným elektronickým podpisom, ak osoba, ktorá podáva súhrnný výkaz, má s daňovým úradom uzavretú písomnú dohodu, ktorá obsahuje najmä náležitosti elektronického doručovania, spôsob overovania podania urobeného elektronickými prostriedkami a spôsob preukazovania doručenia a ak osoba, ktorá podáva súhrnný výkaz, písomne oznámi daňovému úradu údaje potrebné na doručovanie na tlačive podľa vzoru uverejneného na internetovej stránke Daňového riaditeľstva Slovenskej republiky.

V zmysle § 80 ods. 10 zákona o DPH sa súhrnný výkaz podáva na tlačive, ktorého vzor ustanovilo opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky.

V súlade s ustanovením § 80 zákona o DPH ste boli povinný podať súhrnný výkaz za mesiac máj 2011 elektronickými prostriedkami v lehote do 20. júna 2011. V súhrnnom výkaze ste mali povinnosť uviesť identifikačné číslo pre daň českého odberateľa a hodnotu jemu dodaného tovaru za mesiac máj 2011.  

Výška pokuty za nepodanie súhrnného výkazu

Ukladanie pokút za porušenie povinnosti vyplývajúcich zo zákona o dani z pridanej hodnoty, tento zákon č. 222/2004 Z. z. nerieši. Ukladanie pokút za porušenie povinnosti vyplývajúcich zo zákona o dani z pridanej hodnoty upravuje zákon č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o správe daní“).

V zmysle § 35 ods. 6 druhej vety zákona o správe daní ak daňový subjekt nepredloží súhrnný výkaz v lehote ustanovenej podľa osobitného zákona (ktorým je zákon č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov), správca dane mu uloží pokutu 331,93 eura. Ak daňový subjekt súhrnný výkaz nepredloží ani v lehote určenej správcom dane vo výzve, správca dane mu uloží pokutu 663,87 eura. Správca dane je oprávnený uložiť daňovému subjektu len jednu pokutu.

Z uvedeného vyplýva, že za nepodanie súhrnného výkazu v lehote určenej správcom dane vo výzve v súlade s ustanovením § 35 ods. 6 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov v znení neskorších predpisov môžete dostať pokutu 663,87 eura.

dj

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie DPH

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

13júl8:30Komplexný zákonník práce v praxi a novela zákona účinná od 1.1.20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

13júl8:30Komplexný zákonník práce v praxi a novela zákona účinná od 1.1.20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

13júl8:30Komplexný zákonník práce v praxi a novela zákona účinná od 1.1.20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X