Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

V neprospech peňaženiek občanov bolo vlani 37 % zákonov

V neprospech peňaženiek občanov bolo vlani 37 % zákonov
Ilustračné foto SITA
26. februára 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Poslanci Národnej rady SR schválili v minulom roku výrazne viac zákonov, ktoré peňaženky slovenských občanov zaťažili, ako noriem, ktoré peňaženky občanov odbremenili.
 
Konštatuje to na základe analýzy schválených zákonov Nadácia F. A. Hayeka, ktorá schválené normy zhodnotila spolu so Združením podnikateľov Slovenska.
 

Väčšia časť zákonov je v neprospech podnikateľov

Z celkového počtu 97 schválených zákonov bolo podľa informácií zverejnených nadáciou 37 % takých, ktoré finančne zaťažovali peňaženku občanov a podnikateľov a 15 % takých, ktoré naopak šetrili peňaženku občanov a podnikateľov. Ostatné zákony podľa autorov analýzy nemali vplyv na peňaženku občanov. „Vláda v minulom roku kládla veľký dôraz na konsolidáciu verejných financií, väčšina opatrení sa však dotýkala práve príjmovej strany verejných financií. Z noriem, ktoré mali vplyv na finančné zaťaženie občanov, mali takmer tri štvrtiny negatívny dopad. Išlo tak najmä o zvyšovanie daní, odvodov, poplatkov, pokút a iných povinných platieb občanov a podnikateľov voči štátu a iným orgánom verejnej správy,“ uvádza nadácia F. A. Hayeka. 
 
 
Zástupcovia podnikateľov zhodnotili prijaté legislatívne zmeny aj z pohľadu ich dopadu na samotné podnikateľské prostredie. Podľa výsledkov analýzy bolo zo schválených 97 zákonov 37 % takých, ktoré zhoršovali podnikateľské prostredie a 24 % takých, ktoré ho naopak zlepšovali. „V počte zákonov, ktoré mali na podnikateľské prostredie negatívny dopad, viedla 11. schôdza. Na tej bolo definitívne, t. j. v 3. čítaní, schválených až 12 zákonov s negatívnym dopadom na podnikateľské prostredie. V žiadnej zo schôdzí navyše nebolo v 3. čítaní schválených viac zákonov s pozitívnym vplyvom na podnikateľské prostredie ako s negatívnym vplyvom na podnikateľské prostredie,“ dodáva Nadácia F. A. Hayeka. 
 
V rámci projektu Poslanci pod lupou analyzovala Nadácia F. A. Hayeka v spolupráci so Združením podnikateľov Slovenska 12 schôdzí NR SR 6. volebného obdobia v minulom roku. Cieľom projektu je podľa autorov upozorniť slovenskú verejnosť na vplyv rozhodovania politikov na peňaženky občanov a na podnikateľské prostredie a pracovné miesta.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X