Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

V prvom kvartáli skončilo v konkurze 98 subjektov

V prvom kvartáli skončilo v konkurze 98 subjektov
Fotobanka Pixmac
9. apríla 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Podľa analýzy spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau medzi zbankrotovanými subjektmi prevládali s počtom 82 právnické osoby, vrátane jedného obecného podniku.

Najrizikovejšími odvetviami boli obchod, priemysel a stavebníctvo

V prvom kvartáli tohto roka skončilo v konkurze 98 subjektov, čo je o 11 menej ako v rovnakom období minulého roka. Zároveň je to najnižší počet konkurzov vyhlásených za prvé tri mesiace od roku 2009. Vyplýva to z analýzy spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau.

Medzi zbankrotovanými subjektmi prevládali s počtom 82 právnické osoby, vrátane jedného obecného podniku. Na majetok fyzických osôb (živnostníkov) bolo vyhlásených 16 konkurzov a do konkurzu sa dostalo aj šesť firiem, ktorým bola počas ostatného roka najskôr povolená reštrukturalizácia, ktorá však nebola úspešná.

„Najrizikovejšími odvetviami boli rovnako ako v predchádzajúcich rokoch obchod, priemysel a stavebníctvo. Najviac firemných bankrotov býva až na zriedkavé výkyvy vyhlásených v Bratislavskom kraji, kde zároveň podniká najviac subjektov, v prvom štvrťroku 2014 bol o jeden konkurz viac vyhlásený v Košickom kraji,“ uviedla hlavná analytička spoločnosti Jana Marková. Najmenej subjektov zbankrotovalo v sledovanom období v Trenčianskom a Nitrianskom kraji. 

Za prvé tri mesiace tohto roka bolo povolených 19 reštrukturalizácií, čo je medziročne o osem menej. Z tohto počtu bolo 17 povolených právnickým osobám a po jednej reštrukturalizácii združeniu a živnostníkovi. „Rovnako ako vo väčšine predchádzajúcich analyzovaných období bolo najviac reštrukturalizácií povolených v priemysle, obchode a stavebníctve. S častejšími výkyvmi býva najviac reštrukturalizácií povolených v Bratislavskom kraji,“ vysvetlila Marková. Ani jedna reštrukturalizácia nebola v prvom kvartáli v Košickom kraji. 

Spoločnosť CRIF – Slovak Credit Bureau, s. r. o. zabezpečuje na Slovensku prevádzku slovenských úverových registrov, bankového a nebankového, prostredníctvom ktorých si banky a stavebné sporiteľne, respektíve leasingové a splátkové spoločnosti overujú bonitu a schopnosť svojich klientov splácať budúce záväzky.

Firma tiež prevádzkuje informačný portál Cribis Univerzálny register obsahujúci informácie o všetkých subjektoch na Slovensku, vrátane údajov o ich platobnej disciplíne. Na Slovensku je zastúpená aj divízia CRIF Collection Services, ktorá sa venuje problematike vymáhania nesplatených pohľadávok mimosúdnou a súdnou cestou.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

Podnikam

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ukončenie podnikania

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

07apr7:00WEBINÁR: Zamestnávanie prostredníctvom agentúr dočasného zamestnávania7:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

13apr7:00WEBINÁR: Efektívne riadenie firmy v kríze, nie krízové riadenie7:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Finančné riadenie

14apr7:00WEBINÁR: Koronavírus – odloženie daňových povinností7:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X