Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Váhostav požiadal súd o ochranu pred veriteľmi

Váhostav požiadal súd o ochranu pred veriteľmi
Ilustračné foto: SITA
26. septembra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Reštrukturalizáciou sa firma chce vyhnúť hroziacemu konkurzu. 

Váhostav nemá v úmysle výrazne meniť počet zamestnancov

Ako Váhostav v piatok informoval, nepodarilo sa mu ani po zložitých rokovaniach s viacerými veriteľmi definitívne dohodnúť na splácaní ich pohľadávok, pričom veritelia tlačia spoločnosť do konkurzu. „Firma je preto nútená brániť sa pred hrozbou konkurzu a začať proces reštrukturalizácie, ktorá je v danej situácii jedinou možnosťou ako ju zachrániť. K tomuto rozhodnutiu pristupuje vedenie spoločnosti s odhodlaním ozdraviť firmu, uspokojiť veriteľov v čo najvyššej miere a navyše pritom zachovať kontinuitu svojej činnosti a prácu zamestnancom, ako aj subdodávateľom,“ zdôvodnil rozhodnutie Váhostavu jeho hovorca Tomáš Halán. 

V súvislosti s ozdravným procesom plánuje Váhostav riadne dokončovať už zazmluvnené projekty a nemá v úmysle ani výrazne meniť počet zamestnancov. Firma sa zároveň bude uchádzať o nové zákazky, na ktorých bude pracovať podľa podpísaných dohôd a zmlúv. K súčasnej situácii podľa spoločnosti výrazne prispelo zrušenie výstavby diaľnic cez PPP projekty, a teda strata kľúčových zákaziek.

Spoločnosť už skôr informovala, že pod zlé finančné výsledky sa podpísali predovšetkým diaľničné projekty, najmä výstavba úsekov D1 medzi Dubnou Skalou a Turanmi a medzi Jánovcami a Jablonovom. Tieto meškajúce stavby však budú podľa firmy napriek ich stratovosti, spôsobenej realizačnými cenami vysúťaženými na vrchole krízy, riadne dokončené. 

Hospodárenie Váhostavu bude pod kontrolou súdu, správcu aj veriteľov

„Počas ozdravného procesu bude spoločnosť naďalej činná, bude pokračovať vo výstavbe na zazmluvnených stavbách a bude dávať prácu približne 1 300 zamestnancom a ďalším tisícom ľudí zo subdodávateľských firiem, pričom jej hospodárenie bude pod kontrolou súdu, správcu a v konečnom dôsledku aj veriteľov,“ uviedol.

Okresný súd Bratislava I nedávno začal konkurzné konanie voči Váhostavu. Návrh na vyhlásenie konkurzu na majetok dlžníka podala žilinská firma Energy Pro, s. r. o. Váhostav je povinný obmedziť výkon činnosti len na bežné právne úkony. Spoločnosť v stredu informovala, že hľadá spôsob ako ukončiť začaté konkurzné konanie a riadne pokračovať vo svojej činnosti na všetkých stavbách podľa dohodnutých termínov. Veritelia firmy v poslednom období na ňu podali niekoľko návrhov na konkurz. 

Váhostav koncom mája informoval, že úspešne ukončil rokovania so štyrmi bankami (Tatra banka, Slovenská sporiteľňa, ČSOB a Komerční banka) a uzatvoril s nimi stabilizačnú dohodu zabezpečujúcu prevádzkové financovanie a úverovanie svojich aktivít. Generálny riaditeľ Váhostavu Ján Kato vtedy opätovne tvrdil, že spoločnosť nemá v úmysle podať návrh na reštrukturalizáciu a podpísaná dohoda s bankami je toho dôkazom. Váhostav stavia úsek D1 Dubná Skala – Turany a spolu s partnermi je aj v združeniach na výstavbu prvého úseku D1 Jánovce – Jablonov, ako aj úsekov D3 Svrčinovec – Skalité (polovičný profil), D1 Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka, D1 Hubová – Ivachnová a R2 Pstruša – Kriváň. 

Váhostav vlani dvojnásobne prehĺbil stratu na 13,5 mil. eur oproti 6,6 mil. eur v roku 2012. Tržby spoločnosti za predaj vlastných výrobkov, služieb a tovaru v minulom roku dosiahli 140,82 mil. eur a medziročne stúpli o 20,4 %. Priemerný počet zamestnancov firmy vlani stúpol o 9,3 % na 1 277. Objem dlhodobých úverov firmy ku koncu roka 2013 sa medziročne zvýšil z 1,1 mil. eur na takmer 7,9 mil. eur. Úverová zaťaženosť (pomer čistého dlhu k vlastnému imaniu) stúpla zo 126 percent na 244 percent. Krátkodobé záväzky spoločnosti v objeme 112,7 mil. eur boli výrazne vyššie ako krátkodobé aktíva vo výške 84,2 mil. eur. 

Spoločnosť Váhostav – SK, a.s. bola založená vo februári 1993 a so svojím predchodcom má vyše 60-ročnú históriu. Základné imanie firmy je 20 mil. eur. Spoločnosť od roku 1954 do začiatku 90. rokov 20. storočia uskutočňovala najmä vodohospodárske stavby na strednom a hornom toku Váhu. Stavala priehrady a hydroelektrárne, ako napríklad Liptovská Mara a vodné dielo Gabčíkovo. Po transformácii na súkromnú firmu začala budovať diaľničnú infraštruktúru a železničné koridory, vrátane zložitých stavieb mostov a tunelov. Spoločnosť sa zároveň začala orientovať aj na výstavbu priemyselných komplexov, budovanie infraštruktúry priemyselných parkov a ekologické stavby. Zaoberá sa aj výrobou a montážou prefabrikátov.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

28máj8:30Microsoft Copilot: Váš AI asistent8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Umelá inteligencia

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X