Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Vláda šikanuje podľa Bugára časť dôchodcov

Predseda strany Most Híd Béla Bugár a podpredsedníčka strany Most Híd Lucia Žitňanská
Predseda strany Most-Híd Béla Bugár a podpredsedníčka strany Most-Híd Lucia Žitňanská. Foto: SITA
25. septembra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Poberanie dôchodku z cudziny a samotnú výšku penzie je potrebné do 30. septembra tohto roka preukázať Sociálnej poisťovni.

Preukázanie dôchodku sprevádza kopec papierovačiek

Vláda podľa predsedu strany Most-Híd Bélu Bugára šikanuje dôchodcov, ktorí dostávajú penziu aj zo zahraničia. Reagoval tak na to, že poberanie dôchodku z cudziny a samotnú výšku tejto penzie je pre posúdenie nároku na vianočný príspevok potrebné do 30. septembra tohto roka preukázať Sociálnej poisťovni.

„Dôchodcovia nemusia o tejto informácii vedieť, zákon bol prijatý v skrátenom legislatívnom konaní,“ upozornil na tlačovej besede šéf opozičnej strany. Na splnenie tejto povinnosti pritom majú dôchodcovia podľa Bugára len osem pracovných dní.

„Stane sa, že Sociálna poisťovňa pošle dôchodcovi vianočný dôchodok, potom sa zistí, že ten dôchodok musí vrátiť a ešte zamestnankyne Sociálnej poisťovne hovorili o možných sankciách a trestnoprávnej zodpovednosti,“ upozornil predseda strany Most-Híd. Takýto postup považuje za šikanovanie dôchodcov.

Premiér Róbert Fico by sa mal preto podľa Bugára zamyslieť nad tým, či takýmto spôsobom pomáha, alebo škodí dôchodcom. Novelu zákona, ktorou sa takáto nová povinnosť pre časť penzistov zavádza, poslanci podľa Bugára nemali prijímať v skrátenom legislatívnom konaní. 

Povinnosť nahlásiť Sociálnej poisťovni do 30. septembra tohto roka sumu dôchodku poberaného zo zahraničia zaviedla novela zákona o poskytovaní vianočného príspevku niektorým poberateľom dôchodku. Parlament túto novelu po skrátenom legislatívnom konaní schválil 11. septembra tohto roka, pričom novela nadobudla účinnosť 19. septembra. Na základe výšky dôchodku zo zahraničia poisťovňa posúdi, či má penzista nárok na vianočný príspevok.

„Sumu dôchodku z cudziny je Sociálnej poisťovni povinný oznámiť poberateľ toho dôchodku, ku ktorému vianočný príspevok patrí, ak sa vypláca v sume najviac 494,4 eura mesačne,“ uviedla poisťovňa. Na tento účel podľa poisťovne slúži tlačivo „Oznámenie sumy dôchodku vyplácaného z cudziny“, ktoré je uverejnené na webovej stránke Sociálnej poisťovne. Tlačivo je k dispozícii aj v pobočkách Sociálnej poisťovne. 

„Oznámenie je potrebné vyplniť v súlade s poučením a priložiť k nemu výpis z účtu, ústrižok poštového poukazu na výplatu, kópiu rozhodnutia preukazujúcu aktuálnu sumu dôchodku vyplácaného z cudziny alebo potvrdenie príslušnej inštitúcie, ktorá dôchodok z cudziny vypláca,“ informovala poisťovňa. Vyplnené oznámenie je potrebné zaslať na adresu ústredia Sociálnej poisťovne. Pri poskytovaní vianočného príspevku sa totiž v decembri tohto roka začne prihliadať aj na dôchodky vyplácané z iných štátov, ak sú obdobné dôchodkom, ku ktorým vianočný príspevok patrí alebo obdobné dôchodkom vyplácaným z výsluhového zabezpečenia SR. 

Výška vianočného príspevku

Penzisti s dôchodkom do 396,18 eura dostanú v decembri tohto roka vyšší vianočný príspevok ako vlani. Maximálna suma vianočného príspevku sa oproti súčasnosti zvýši zo 75 eur na 87,26 eura. Okrem toho dôchodcovia s dôchodkom do 396,18 eura dostanú posledný mesiac tohto roka aj jednorazový príplatok k vianočnému príspevku v sume 12,74 eura.

Najvyššia suma vianočného príspevku spolu s príplatkom tak dosiahne 100 eur a budú mať na ňu nárok penzisti, ktorých dôchodok je do 198,09 eura. Vyplýva to z novely zákona o poskytovaní vianočného príspevku niektorým poberateľom dôchodku, ktorú schválil parlament. 

So stúpajúcou výškou dôchodku, resp. úhrnu súm dôchodkov, sa bude výška vianočného príspevku postupne znižovať, suma príplatku k príspevku však bude rovnaká až do výšky 396,18 eura. Vyšší vianočný príspevok dostane približne 784,8 tisíc penzistov. Približne 374 tisíc penzistov s dôchodkom nad 396,18 eura si však oproti vlaňajšku pohorší. Ak ich dôchodok čo i len o jeden cent prekročí spomínanú sumu, nebudú mať nárok na príplatok k príspevku vo výške 12,74 eura.

Poškodí im aj zmena vo vzorci na výpočet výšky vianočného príspevku. Kým vlani sa od maximálnej sumy príspevku odpočítavala desatina rozdielu medzi výškou dôchodku a životným minimom, po novom sa od najvyššej možnej sumy vianočného príspevku odpočíta 18 % rozdielu medzi výškou dôchodku a životným minimom. Pri dôchodku vo výške 400 eur bude vianočný príspevok oproti vlaňajšku nižší o 3,89 eura a pri dôchodku v sume 450 eur pôjde o medziročný pokles o 7,89 eura.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

28máj8:30Microsoft Copilot: Váš AI asistent8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Umelá inteligencia

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X