Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Všeobecní lekári by mohli vykonávať dispenzarizáciu

Všeobecní lekári by mohli vykonávať dispenzarizáciu
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
24. januára 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

V súčasnosti dispenzarizáciu vykonávajú len špecialisti.

Dispenzarizácia zahŕňa pravidelné vyšetrenia a nastavenie liečby

Kompetencie všeobecných lekárov by sa mali zase o čosi rozšíriť. Po tom, čo im ministerstvo zdravotníctva (MZ) v minulom roku umožnilo vykonávať predoperačné vyšetrenia sa tentokrát rozhodlo, že ich splnomocní aj na výkon dispenzárnej starostlivosti. Ide o systematické sledovanie pacienta s chronickou chorobou, avšak v stabilizovanom stave, s cieľom dlhodobej stabilizácie zdravotného stavu a tým predchádzať jeho zhoršeniu.

Dispenzarizácia zahŕňa pravidelné vyšetrenia a nastavenie liečby. V súčasnosti ju vykonávajú len špecialisti. Zmeny navrhuje rezort v novele zákona o zdravotnom poistení, ktorou sa menia aj ďalšie zákony a ktorou sa bude na najbližšej schôdzi zaoberať parlament.

„Prínosom pre pacienta bude, že pri niektorých chorobách bude mať zaistené kvalifikované poskytovanie zdravotnej starostlivosti všeobecným lekárom, ktorý prevádzkuje zdravotnícke zariadenie spravidla v blízkosti bydliska,“ konštatuje hovorkyňa MZ Martina Šoltésová. Pacient zaradený do dispenzárnej starostlivosti, ktorý žije v menšej obci, by tak pre vyšetrenie nemusel cestovať do mesta za špecialistom, stačí keď navštívi svojho miestneho všeobecného lekára. 

Do dispenzárnej starostlivosti sú zaraďovaní napríklad pacienti s epilepsiou, závažnou osteoporózou či Parkinsonovým syndrómom. Aké konkrétne diagnózy budú spadať pod dispenzár všeobecného lekára, ministretvo ešte nezadefinovalo, už teraz však konštatuje, že pôjde len o niekoľko vybraných chorôb.

Určí ich po diskusii s odborníkmi. Šoltésová podotýka, že najprv museli v zákone vyriešiť, aby aj všeobecní lekári mohli mať dispenzarizovaných pacientov, s akými chorobami, stanovia až následne zmenou príslušnej vyhlášky. 

Rozširovanie kompetencií všeobecných lekárov vychádza zo Strategického rámca v oblasti zdravia pre roky 2014 -2030. Ministerstvo podotýka, že v niektorých krajinách Európskej únie sa vo všeobecnej ambulantnej zdravotnej starostlivosti rieši až 80 percent všetkých prípadov bez toho, aby boli posúvané k ďalším lekárom.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X