Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Vyberania poplatkov od pacientov by malo mať jasné pravidlá

Vyberania poplatkov od pacientov by malo mať jednoznačné pravidlá
Fotobanka Pixmac
8. septembra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Za súčasť zdravotnej starostlivosti poskytovanej v rámci zdravotného výkonu ministerstvo považuje aj objednanie pacienta na vyšetrenie, vypísanie lekárskeho predpisu alebo lekárskeho poukazu, vypísanie návrhu na kúpeľnú liečbu a potvrdenie o vyšetrení alebo ošetrení osoby.

Poplatok za prednostné ošetrenie môže byť len pri objednaní do 5 pracovných dní

Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ) plánuje zaviesť jednoznačné pravidlá vyberania poplatkov od pacientov. Obsahuje ich návrh novely zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti, ktorý rezort predložil do pripomienkového konania. Za neoddeliteľnú súčasť zdravotnej starostlivosti poskytovanej v rámci zdravotného výkonu ministerstvo považuje aj objednanie pacienta na vyšetrenie, vypísanie lekárskeho predpisu alebo lekárskeho poukazu, vypísanie návrhu na kúpeľnú liečbu a potvrdenie o vyšetrení alebo ošetrení osoby.

„Ak je zdravotný výkon hradený z verejného zdravotného poistenia, pacient nebude za tieto činnosti platiť žiadnu úhradu, nakoľko sú súčasťou zdravotného výkonu,“ informovalo ministerstvo zdravotníctva.

Poplatok za prednostné ošetrenie môže podľa navrhovanej novely zákona poskytovateľ vybrať od pacienta len vtedy, ak ho objedná do piatich pracovných dní. „Inak sa považuje objednanie pacienta za objednanie, ktoré je súčasťou zdravotného výkonu, teda lekár nie je oprávnený vyberať poplatok,“ uviedol rezort.

Poskytovateľ, ktorý má uzatvorenú zmluvu so zdravotnou poisťovňou, nesmie obmedzovať prístup pacienta k takýmto výkonom hradeným z verejného zdravotného poistenia. Zároveň novela zákona zákon stanoví, že poskytovateľ nesmie podmieňovať poskytnutie zdravotnej starostlivosti akoukoľvek úhradou nad rozsah spoluúčasti poistenca stanovenej právnymi predpismi. 

Za výkony, ktoré nie sú hradené z verejného zdravotného poistenia, bude môcť poskytovateľ vyberať poplatky aj naďalej z cenníka umiestneného na viditeľnom mieste. „Pre zabezpečenie toho, aby cenník neobsahoval poplatky za výkony, ktoré by obmedzovali prístup k zdravotnej starostlivosti hradenej z verejného zdravotného poistenia, cenník bude schvaľovať samosprávny kraj, pričom výšku poplatku aj naďalej stanovuje poskytovateľ,“ tvrdí ministerstvo.

Ambulantný poskytovateľ bude môcť vybrať od pacienta iba taký poplatok, ktorý je uvedený v schválenom cenníku. Novela zákona upravuje aj sankcie, ktoré bude môcť príslušný samosprávny kraj poskytovateľovi uložiť, pričom výnosy z pokút budú príjmom samosprávneho kraja.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

07mar8:30Sabotéri v našej hlave8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X