Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Výnosy európskeho futbalového trhu prekročili 22 mld. eur

Athlete kicking soccer ball in stadium
Thinkstock
14. júna 2016 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Výnosy európskeho futbalového trhu prekročili v sezóne 2014/15 hodnotu 22 miliárd eur. Viedol k tomu rast európskych líg „veľkej päťky“ (Bundesliga, La Liga, Ligue 1, Premier League a Serie A), ktoré v súčasnosti tvoria 54 % celkových výnosov. Vyplýva to z 25. výročného hodnotenia futbalových financií (25th Annual Review of Football Finance), ktoré zverejnila spoločnosť Deloitte.

„Ďalší rok rastu v štyroch hlavných európskych ligách svedčí o tom, že vysielatelia a komerční partneri chcú byť naďalej spájaní s elitnými klubmi vzhľadom na ich globálnu pôsobnosť a príťažlivosť pre masy,“ uviedol Dan Jones, partner Skupiny pre podnikanie v športe spoločnosti Deloitte.

„Keďže v nasledujúcich dvoch sezónach začne v každej z európskych líg „veľkej päťky“ cyklus nových vysielacích zmlúv, výnosy európskeho futbalového trhu v sezóne 2016/17 pravdepodobne prekročia 25 miliárd eur,“ dodal.

Celkové výdavky „veľkej päťky“ európskych líg na platy sa v sledovanej sezóne zvýšili o 10 % a prekročili 7,4 mld. eur. S výnimkou Serie A zaznamenali všetky ligy pomer platov k výnosom nižší ako 70 %, čo je hranica, ktorú UEFA používa na monitorovanie finančnej udržateľnosti klubov.

Náklady na platy klubov Premier League vzrástli na 2,7 mld. eur, čo je viac ako celkové výdavky klubov v Bundeslige a La Lige dohromady.

Premier League

Nárast výnosov o 3 % v sezóne 2014/15 zvýšil náskok Premier League ako ligy s najvyššími výnosmi na svete v celkovej výške 4,4 mld. eur (3,3 mld. GBP). Je to o vyše dve miliardy eur viac ako v druhej najvýnosnejšej lige na svete, Bundeslige. Momentálne je aj na čele futbalového sveta vo všetkých troch kľúčových kategóriách výnosov, keďže v poslednej sezóne predbehla Bundesligu v komerčných výnosoch.

Bundesliga

Bundesliga, ktorej výnosy rástli deviaty rok po sebe, si udržala pozíciu druhej najvýnosnejšej ligy v Európe. Jej celkové výnosy vzrástli o 5 % na 2,4 mld. eur. Tento nárast možno pripísať podľa Deloitte najmä sponzorským a komerčným partnerstvám, pričom výnosy z tohto zdroja predstavujú 48 % celkových výnosov Bundesligy.

La Liga

Celkové výnosy klubov z La Ligy vzrástli v sledovanej sezóne o 6 % na 2,1 mld. eur a španielska liga vykázala rast vo všetkých troch kategóriách výnosov. Očakáva sa, že prechod na kolektívny predaj vysielacích práv výrazne zvýši výnosy klubov z vysielania a je pravdepodobné, že La Liga predbehne Bundesligu. Po spracovaní finančných výsledkov za sezónu 2015/16 sa stane podľa Deloitte druhou najvýnosnejšou ligou na svete.

Seria A

Zvýšenie celkových výnosov klubov Serie A o 5 % na 1,8 mld. eur v sezóne 2014/15 skrývalo významné pohyby vo finančnej výkonnosti najslávnejších talianskych klubov. Šesť najlepšie zarábajúcich talianskych klubov zaznamenalo nárast tržieb len vo výške 6 mil. eur. Oproti tomu ostatných 14 klubov dosiahlo nárast výnosov o 86 mil. eur.

Ligue 1

Celkové výnosy Ligue 1 klesli v sezóne 2014/15 o 5 % na 1,4 mld. eur, najmä v dôsledku poklesu sponzorských výnosov klubu AS Monaco o 124 mil. eur. Je však povzbudivé, že výnosy dosiahnuté v deň zápasu vzrástli o 21 mil. eur (15 %), pretože pred Majstrovstvami Európy vo futbale 2016 sa dokončili viaceré štadióny. V dôsledku toho bola priemerná ligová návštevnosť 22 329 divákov, čo je najviac za viac ako desať rokov.

Annual review of football finance 2016 3 1024.jpg
Deloitte

Ďalšie informácie nájdete na www.deloitte.co.uk/sportsbusinessgroup

K téme

Témy

Deloittefutbalštúdiavýnosy

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Svet

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

27nov8:30Špecialista prijímania zamestnancov – Recruiting 2.08:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

27nov8:30Špecialista prijímania zamestnancov – Recruiting 2.08:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

27nov9:00WEBINÁR: Udržanie alebo strata pracovných miest9:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X