Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Výpadok daňových a odvodových príjmov v rozpočte dosiahne 0,3 % HDP

Výpadok príjmov v rozpočte dosiahne 0,3 % HDP
Fotobanka Pixmac
5. decembra 2012 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Výpadok daňových a odvodových príjmov oproti predchádzajúcej septembrovej prognóze rezortu financií pre roky 2012 až 2015 dosiahne 0,3 % hrubého domáceho produktu (HDP).

 
Informoval o tom po aktualizácii oficiálnych daňových a odvodových prognóz Inštitút finančnej politiky rezortu financií, podľa ktorého tak budú v tomto roku príjmy verejnej správy nižšie o 231 mil. eur a v roku 2013 o 254 mil. eur.
 

Výber daní a odvodov klesá

Tento výpadok minister financií Peter Kažimír avizoval ešte koncom novembra po rýchlom odhade daňových a odvodových príjmov. Členovia výboru pre daňové prognózy aktuálny odhad pritom označili za realistický. „Pokles očakávaných daňových a odvodových príjmov oproti septembrovej prognóze je spôsobený predovšetkým horším plnením dane z pridanej hodnoty a dane z príjmu právnických osôb,“ informoval v stredu Inštitút finančnej politiky.
 
 
Legislatívne zmeny pritom podľa inštitútu zlepšujú prognózu príjmov v rokoch 2013 až 2015 každoročne o 0,6 % hrubého domáceho produktu. Tieto zmeny sa týkajú najmä novely zákona o dani z príjmov a znovuzavedenia koncesionárskych poplatkov. „V rokoch 2013 až 2015 je celkovo prognóza v dôsledku parlamentom schváleného konsolidačného balíčka oproti predchádzajúcemu výboru pozitívna o 0,2 % hrubého domáceho produktu,“ konštatuje sa v správe Inštitútu finančnej politiky. 
 
Minister financií Peter Kažimír pri informovaní o ďalšom očakávanom výpadku daňových a odvodových príjmoch koncom novembra tvrdil, že vláda sa bude snažiť napriek týmto negatívnym vplyvom dosiahnuť v tomto roku deficit verejných financií čo najbližšie rozpočtovanej úrovni 4,6 % hrubého domáceho produktu. Ako však podotkol, problémom je predovšetkým krátkosť času do konca tohto roka. Zároveň však potvrdil, že záväzok pre budúci rok stlačiť deficit verejných financií pod 3 % hrubého domáceho produktu zostáva aj napriek tomuto výpadku v platnosti. Jednou z možností ako rozpočtovú dieru zaplátať je využitie rezervy, ktorú si vláda v návrhu rozpočtu naplánovala.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X