Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Vyschnutie slovenského plynovodu vraj nehrozí

Vyschnutie slovenského plynovodu vraj nehrozí
SITA
14. novembra 2012 Tlačiť

Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti Vemex Energo Štefana Komana, Slovensku nehrozí, že kvôli výstavbe nových plynovodných prepravných sietí na severe či juhu Európy, mu „vyschne“ plynovod.

 
Šéf spoločnosti Vemex Energo, ktorá patrí do skupiny energetického gigantu Gazprom, upozornil, že podľa najkonzervatívnejších analýz bude Európa do roku 2030 potrebovať dodatočných 100 mld. metrov kubických plynu.
 

Plyn bude

(SITA) – Ako uviedol v rozhovore pre agentúru SITA generálny riaditeľ spoločnosti Vemex Energo Štefan Koman, Slovensku nehrozí, že pre výstavbu nových plynovodných prepravných sietí na severe či juhu Európy, mu „vyschne“ plynovod. „V súčasnosti je podpísaný dlhodobý 20-ročný kontrakt medzi firmou Gazprom Export a slovenskou spoločnosťou Eustream na prepravu minimálne 50 mld. kubíkov plynu ročne. Nakoľko je tam princíp „prepravuj, alebo plať“, tak Gazprom Export by platil slovenskej strane aj v tom prípade, keby neprepravoval cez Slovensko plyn. Je teda jasné, že nie je záujem, aby sa platilo za niečo, čo sa nerealizuje,“ povedal Koman.
 
 
Šéf spoločnosti Vemex Energo, ktorá patrí do skupiny energetického gigantu Gazprom, upozornil, že podľa najkonzervatívnejších analýz bude Európa do roku 2030 potrebovať dodatočných 100 mld. metrov kubických plynu. “Momentálne nie je možné taký objem prepraviť ani existujúcimi ani plánovanými plynovodmi, takže bude potrebné uvažovať nad výstavbou ďalších. Gazprom buduje do Európy plynovody na to, aby sa nimi prepravoval plyn, a nie na to, aby rúry boli zakopané v zemi nevyužité. Čiže netreba sa obávať žiadnych plynovodov ako sú Nord Stream alebo South Stream, pretože všetky plynovody budú využité, vrátane prepravného systému Ukrajiny. Teda predstava, že „vyschne“ plynovod cez Slovensko, je nereálna,“ konštatoval Koman. 
 
Prevádzkovateľom prepravnej siete a prepravcom zemného plynu na Slovensku je spoločnosť Eustream. Kapacita prepravnej siete je viac ako 90 miliárd metrov kubických za rok s celkovou dĺžkou 2 270 kilometrov. Firma Eustream odštartovala svoju činnosť 1. júla 2006 právnym odčlenením prepravných aktivít od Slovenského plynárenského priemyslu ako jeho 100-percentná dcérska spoločnosť. Akcionármi SPP sú Slovenská republika prostredníctvom Fondu národného majetku SR (51 %) a spoločnosť Slovak Gas Holding B.V. (49 %), konzorcium spoločností E.ON Ruhrgas AG a GDF SUEZ. 
 
Spoločnosť Vemex Energo je alternatívnym dodávateľom energií na Slovensku. S dodávkami zemného plynu slovenským zákazníkom začala firma v roku 2011. Na slovenskom trhu však už pôsobí od roku 2003. V blízkej budúcnosti chce slovenským odberateľom začať dodávať aj elektrickú energiu. Vemex Energo je dcérskou spoločnosťou firmy Vemex Praha, v ktorej je majoritným akcionárom nemecký plynárenský podnik Gazprom Germania GmbH, a ten je zas stopercentnou dcérou spoločnosti Gazprom.

 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X