Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Za chýbajúci certifikát k budove hrozí pokuta

Tomu, kto predáva alebo prenajíma svoju nehnuteľnosť a nemá k nej energetický certifikát, hrozí pokuta do výšky 2 tis. eur.
Energetický certifikát. Zdroj: FreeDigitalPhotos.net
30. októbra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Tomu, kto predáva alebo prenajíma svoju nehnuteľnosť a nemá k nej energetický certifikát, hrozí pokuta do výšky 2 tis. eur.

Pokuta hrozí aj za nezverejnenie certifikátu

Ako upozorňuje ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja, pokutu môžu dostať aj právnické osoby, ktorých budovy certifikát majú, no energetický štítok nezverejnia na viditeľnom mieste. Od začiatku tohto roka doteraz bolo vydaných takmer 11 tis. energetických certifikátov k budovám.
 
Podmienky pre uvádzanie certifikátov sa ešte sprísnia. „Zhruba o rok budú musieť certifikáty mať aj majitelia bytov, ktorí ich budú chcieť predať alebo prenajať. Táto povinnosť bude platiť po roku 2015,“ informoval štátny tajomník rezortu dopravy František Palko. Ani po uvedenom roku nebudú musieť mať certifikáty pri predaji ani prenájme historické budovy a individuálne rekreačné zariadenia.
 

 
V druhom prípade sa výnimka týka budov, ktoré ich vlastníci využívajú menej ako štyri mesiace v roku. „V prípade celoročného využívania musia mať tieto nehnuteľnosti certifikát už dnes. Rovnaká povinnosť mať certifikát platí aj pre rekreačné zariadenia hotelového typu,“ dodal štátny tajomník. 
 
Energetické certifikáty sú podľa Palka povinnosťou, na ktorú mnohí zabúdajú. Ešte stále podľa neho možno nájsť pomerne veľa inzerátov, z ktorých sa kupujúci nemá šancu dozvedieť údaje o energetickej náročnosti budovy. Ide pritom o najspoľahlivejší spôsob, ako získať informácie o tom, ako finančne náročná bude prevádzka budovy, a o potrebných opatreniach, aby sa zlepšila jej energetická hospodárnosť. 
 

 
Certifikáty sú povinné nielen pri predaji alebo prenájme administratívnych či verejných budov, ale aj pri rodinných domoch. Musia ich mať aj budovy, ktoré prešli významnou obnovou, akou je napríklad zatepľovanie či výmena všetkých okien a vonkajších dverí. Už od roku 2008 pritom nie je možné bez certifikátov skolaudovať novo postavené budovy. „Ak už verejné budovy a vybrané budovy vo vlastníctve právnických osôb energetický certifikát majú, musia povinne zverejniť energetický štítok na viditeľnom mieste. Ak sa tak nestane, môžu vlastníci tiež dostať pokutu,“ upozornil Palko. 
 
Táto povinnosť sa týka budov vo vlastníctve štátu a budov, kde sídli právnická osoba poskytujúca služby veľkému počtu ľudí. Ide napríklad o nákupné centrá či veľké administratívne budovy. Certifikát môže vystaviť odborník, ktorý má príslušné vzdelanie, aspoň tri roky odbornej praxe a absolvuje skúšku odbornej spôsobilosti na Slovenskej komore stavebných inžinierov.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X