Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Založenie s.r.o. od januára 2016, odpadá povinnosť vkladať základné imanie do banky

Thinkstock
2. septembra 2015 Tlačiť

Založenie spoločnosti s ručením obmedzeným pred a po novele Obchodného zákonníka a Zákona o obchodnom registri 2016. Čo sa zmení pre založenie sro 2016 a je to len základné imanie? Ako založiť s.r.o. jednoduchšie?

Pre založenie s.r.o. nebude opäť potrebné vkladať peniaze do banky

Podnikatelia, ktorí rozmýšlajú nad založením s.r.o., by mali venovať pozornosť novele najmä obchodného zákonníka a zákona o obchodnom registri, ktorá sa stáva účinná sa od 1. januára 2016. Dá sa povedať, že touto novelou sa zjednoduší založenie s.r.o., nakoľko podnikateľom odpadá povinnosť dokladovať zloženie základného imania na účet v banke.

Do konca decembra 2015 sa základné imanie vkladá na osobitný samostatný účet zriadený správcom vkladu v banke, pričom potvrdenie z banky o splatení spolu s vyhlásením správcu vkladu tvorí prílohu k návrhu na zápis spoločnosti do Obchodného registra, bez ktorej nie je možné zápis vykonať. Správcom vkladu je zvyčajne jeden zo spoločníkov.

Zmena od 1. januára 2016

Od 1. januára 2016 sa táto právna úprava týkajúca sa splatenia základného imania mení novelou 87/2015 Z. z. v tom smere, že už nie je potrebné jeho splatenie preukazovať doložením výpisu/potvrdenia z banky. Povinnosť priložiť k návrhu vyhlásenie správcu vkladu však zostáva nedotknutá. Podľa dôvodovej správy k novele by mala zmena Obchodného zákonníka slúžiť na zníženie administratívnej záťaže podnikateľov pri zakladaní spoločností. Tieto povinnosti spojené s s.r.o. boli často krát jedným z dôvodov, prečo mohlo byť založenie živnosti aj v roku 2016 stále dobrou alternatívou pre tých, čo neplánovali príliš veľké príjmy.

Táto zmena nepochybne uľahčí založenie spoločnosti, avšak z účtovného hľadiska základné imanie stále figuruje v spoločnosti a správca vkladu zodpovedá za jeho splatenie v plnej výške. To znamená, že zakladateľ nemusí mať fyzicky 5 000 EUR pri založení, ale pri vedení účtovníctva je potrebné na ne prihliadať.

Register diskvalifikácií

Spomínaná novela taktiež zriaďuje tzv. register diskvalifikácii. Pôjde o zoznam osôb, ktoré na základe rozhodnutia súdu nemôžu vykonávať funkciu:

  • člena štatutárneho orgánu v obchodnej spoločnosti alebo družstve
  • člena dozorného orgánu v obchodnej spoločnosti alebo družstve
  • vedúceho organizačnej zložky podniku
  • vedúceho podniku zahraničnej osoby
  • vedúceho organizačnej zložky podniku zahraničnej osoby
  • prokuristu

Takýto zákaz môže byť účinný po dobu uvedenú v rozhodnutí alebo po dobu troch rokov od právoplatnosti rozhodnutia. Súd pred vykonaním zápisu do obchodného registra sám automaticky preverí či osoba, ktorá sa navrhuje zapísať nie je vedená v registri diskvalifikácii.

Osoba sa dostane do registra diskvalifikácii na základe jedného z týchto dvoch rozhodnutí:

  1. Rozhodnutie súdu o uložení trestu zákazu činnosti funkcie, napr. konateľa (pokiaľ v súvislosti s funkciou bol spáchaný trestný čin)
  2. Rozhodnutie súdu o uložení povinnosti zaplatiť zmluvnú pokutu v prípade porušenia povinnosti včas podať návrh na vyhlásenie konkurzu.

Povinnosť zložit základné imanie na účet bola najčastejšia prekážka v založení s.r.o. a preto viac podnikateľov v roku 2015 volilo možnosť kúpy už hotovej, založenej spoločnosti, tzv. ready-made spoločnosti. Predmetnou novelou táto prekážka odpadla a očakáva sa opäť nárast záujmu o klasické založenie s.r.o.. Snáď prílišný optimizmus pri nepremyslenom zakladaní s.r.o. sa neprejaví po pár rokoch v zvýšenom počte likvidácii.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Chcem začať podnikaťPodnikam

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako založiť s.r.o.

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

09máj8:30Compliance management system (CMS)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

09máj8:30Rast cien stavebných materiálov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

09máj8:30Compliance management system (CMS)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X