Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Aký mali daňové licencie vplyv na rušenie a zakladanie firiem?

Aký mali daňové licencie vplyv na rušenie a zakladanie firiem?
Minister financií Peter Kažimír. Foto: SITA
23. apríla 2015 Tlačiť

Rok 2014 priniesol rapídny pokles v počte novozaložených firiem.

Vplyv daňových licencií na podnikanie

Vplyv na zakladanie a rušenie spoločností malo koncom minulého roka predovšetkým schválenie daňových licencií. Projekt IndexPodnikatela.sk preto na základe údajov 87 tisíc firiem analyzoval trendy v tejto oblasti.

Zakladanie firiem

Pri zakladaní spoločností môžeme vidieť, že v roku 2013 (modrá farba) bol trend stúpajúci. Hlavne ku koncu roka v mesiacoch september až december.

Tento prudký nárast analýza pripisuje faktu, že počas roka 2013 vláda prijala zákon o nutnosti splatiť základné imanie na účet v banke, ktorý vstúpil do platnosti 1. decembra.2013. To vyvolalo záujem o registrovanie nových spoločností do konca roka, pokiaľ sa ešte dali vytvoriť bez nutnosti splatiť základné imanie na účet v banke.

Aby mohol podnikateľ založiť spoločnosť bez zloženia imania na účet v banke, stačilo mu mať spísanú a notárom overenú zakladateľskú zmluvu. Samotnú registráciu mohol potom vykonať v priebehu pár nasledujúcich mesiacov, aj keď už bol nový zákon v platnosti. Na tieto spoločnosti so zmluvou podpísanou najneskôr do 30.11.2013 sa teda nevzťahoval. „To je dôvod, prečo sa aj začiatok roka 2014 niesol v znamení vysokého počtu novozaložených spoločností,“ konštatuje analýza.

Ostatné mesiace roka 2014 (zelená farba) sú veľmi podobné, kedy sa počet novo registrovaných spoločností pohybuje niekde od 700 do 900 spoločností mesačne.

2014: Rapídny pokles v záujme novozaložených firiem

V mesiacoch, ktoré neboli ovplyvnené zákonom o základnom imaní, rokov 2013 (mesiace január až august, priemer 1809) a 2014 (mesiace apríl až december, priemer 779) analýza ukazuje rapídny 57% medziročný pokles v záujme ozakladanie nových spoločností.

„Práve tento pokles pripisujeme zavedenej daňovej licencii, ktorá podľa nás zhoršuje štart podnikania malým podnikateľom. Málo ktorá firma totiž dosahuje zisky (také aby nedoplácali na daňovú licenciu) už po prvom roku podnikania,“ konštatuje sa v správe projektu IndexPodnikatela.

Pri rušení spoločností (spoločnosti, ktoré boli zrušené alebo prešli do likvidácie) bol trend v roku 2013 v podstate stabilný. Koniec roka však už poznamenal fakt, že boli vedené diskusie o zavedení daňových licencií a začiatkom decembra bol tento zákon schválený. V posledných mesiacoch roka 2013 počet zrušených spoločností mierne narástol. Koncom roka 2014 už však bol trend rušenia firiem pre daňové licencie markantný.

Likvidácia firiem

Ziskovosť firiem za rok 2014 rástla

Ziskovosť spoločností v rokoch 2013 a 2014 projekt porovnával na vzorke vyše 160 tisíc firiem za rok 2013 a 87 tisíc firiem za rok 2014, pri ktorých sú zatiaľ zverejnené hospodárske výsledky.

Tento rok bolo podľa predbežných údajov v zisku až 59,4% firiem, čo je medziročný nárast zhruba o 10%. Naopak, poklesol počet firiem, ktoré boli v strate alebo dosiahli v minulom roku nulový zisk.

Zdroj: IndexPodnikatela.sk

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Chcem začať podnikaťPodnikam

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Daňová licencia

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X