Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Záväzné stanovisko vytiahne z vreciek firiem ďalšie peniaze

Záväzné stanovisko vytiahne z vreciek firiem ďalšie peniaze
Fotobanka Pixmac
16. septembra 2013 Zdroj Podnikam.SK, Accace Tlačiť

V spolupráci so spoločnosťou Accace prinášame základné informácie o najvýznamnejšej a zároveň najkontroverznejšej zmene, ktorú priniesla novela Daňového poriadku.

 

Od januára 2014 by mala do platnosti vstúpiť novela zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) v znení neskorších predpisov (ďalej len „daňový poriadok“), ktorú predkladalo Ministerstvo financií Slovenskej republiky (MF SR) z vlastného podnetu. Cieľom  novely daňového poriadku je vytvoriť lepšie a atraktívnejšie podnikateľské prostredie, zefektívniť správu daní a pokračovať v procese znižovania administratívnej záťaže podnikateľov.

 

Novela Daňového poriadku

Novela Daňového poriadku prináša tieto hlavné zmeny a doplnenia:

 • Záväzné stanovisko Finančného riaditeľstva 
 • Možnosť odstránenia daňových subjektov zo zoznamu platiteľov DPH, u ktorých pominuli dôvody na možnosť zrušenia registrácie podľa §81 ods. 4 písm. b) bod 2 Zákona o dani z pridanej hodnoty (výmaz z „čiernej listiny“) 
 • Preúčtovanie platby omylom uhradenej na účet iného daňového subjektu u správcu dane 
 • Vypustenie niektorých údajov v žiadosti o registráciu 
 • Úprava ustanovení o daňovom tajomstve

 

 

Za významnú zmenu, ktorú s novelou Daňového poriadku avizovalo MF SR sa považuje najmä vypracovanie záväzných stanovisk.

 

Ako bude fungovať záväzné stanovisko

Daňový subjekt bude môcť písomne požiadať FR SR o záväzné stanovisko k uplatneniu daňových predpisov. Rozsah daňových predpisov ustanoví všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá MF SR. Žiadosť musí obsahovať podrobný popis skutočností, ktoré nastanú alebo sú očakávané a ktoré budú podkladom pre vydanie záväzného stanoviska. V žiadosti uvedie daňový subjekt aj návrh na uplatnenie postupu podľa príslušných ustanovení daňových predpisov, právne posúdenie a sumu predpokladaného obchodného prípadu. Ak žiadosť nebude dostatočná, FR SR vyzve do 7 pracovných dní od doručenia daňový subjekt, aby do 8 pracovných dní vykonal nápravu.

 

Kedy FR SR nemusí vydať stanovisko

Ak by bolo na vydanie stanoviska potrebné uplatniť právne predpisy iného štátu, FR SR stanovisko nevydá. Rovnako sa stanovisko nevydá aj v prípade, ak sa má vydať na skutočnosti, za ktoré už bolo podané daňové priznanie. Lehota na vydanie je 60 dní od doručenia žiadosti  alebo od doplnenia žiadosti.

 

Ak je stanovisko náročné a vyžaduje dlhšiu lehotu, FR SR oznámi túto skutočnosť daňovému subjektu. Táto lehota nemôže byť dlhšia ako 6 mesiacov. Ak daňový subjekt nesúhlasí, alebo sa nevyjadrí do 8 pracovných dní, považuje sa žiadosť za späť vzatú.

 

Záväznosť záväzného stanoviska

Záväzné stanovisko obsahuje stanovisko ku všetkým v žiadosti uvedeným skutočnostiam a časový a vecný rozsah záväznosti. Záväzné stanovisko je záväzné pre správcu dane a druhostupňový orgán. Nezaväzuje ich v prípade, iba ak:

 • daňový subjekt, ktorému bolo vydané záväzné stanovisko, neuplatnil postup uvedený v danom záväznom stanovisku; 
 • alebo sa preukáže, že rozhodujúce skutočnosti, na základe ktorých bolo záväzné stanovisko vydané, nie sú splnené; 
 • alebo ak záväzné stanovisko stratilo účinky, napríklad zmenou právnej úpravy.

 

 

Platba za vydanie záväzného stanoviska

Daňový subjekt zaplatí spolu so žiadosťou o záväzné stanovisko úhradu vo výške:

 • 1 % zo sumy predpokladaného obchodného prípadu, najmenej však 4 000 eur, najviac 30 000 eur, ak  žiada o záväzné stanovisko k uplatneniu  jedného právneho predpisu,    
 • 2 % zo sumy predpokladaného obchodného prípadu, najmenej však 5 000 eur, najviac 30 000 eur, ak žiada o záväzné stanovisko k uplatneniu dvoch a viac právnych predpisov, 
 • 3 % zo sumy predpokladaného obchodného prípadu, najmenej však 6 000 eur, najviac 30 000 eur, ak žiada o záväzné stanovisko k uplatneniu právnych predpisov, pričom ide o opakované obchodné prípady.  

 

Ak však skutočná výška sumy obchodného prípadu prevýši výšku sumy predpokladaného obchodného prípadu uvedenú v úplnej žiadosti najmenej o 10 %, daňový subjekt je povinný zaplatiť rozdiel na úhrade do 30 dní odo dňa tohto zistenia alebo od nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia daňového úradu alebo colného úradu, ak túto skutočnosť zistí daňový úrad alebo colný úrad.

 

Daňový úrad alebo colný úrad vyrubí daňovému subjektu ročný úrok vo výške 1 % zo sumy rozdielu úhrady.

 

Pozor: Rovnako sa postupuje, ak záväzné stanovisko bolo vydané k jednému obchodnému prípadu a daňový subjekt uplatnil postup pre tento obchodný prípad opakovane. Ak daňový subjekt v lehote 12 kalendárnych mesiacov nasledujúcich po vydaní záväzného stanoviska uplatnil postup uvedený v záväznom stanovisku aj na iný obchodný prípad ako predpokladaný obchodný prípad uvedený v žiadosti, je povinný zaplatiť úhradu zo sumy iného obchodného prípadu do 30 dní od uplatnenia postupu alebo od nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia daňového úradu alebo colného úradu, ktorý túto skutočnosť zistil. Vyrubenie úrokov sa aplikuje obdobne.

 

Ak FR SR nevydá stanovisko, vráti zaplatenú úhradu a ročný úrok vo výške 1 % za obdobie do dňa doručenia oznámenia, že stanovisko nevydá.

 

Osobne považujeme výšku odplaty za vypracovanie záväzného stanoviska za neprimerane vysokú. Rovnako považujeme za náročné v praxi v mnohých prípadoch vopred odhadnúť hodnotu obchodného prípadu. Keďže prípadná odchýlka, najmenej vo výške 10 % v nižšom odhade obchodného prípadu oproti skutočnej výške obchodného prípadu, bude podľa návrhu znenia novely Daňového poriadku sankcionovaná vo výške ročného úroku vo výške 1 % zo sumy rozdiel. Zastávame názor, že vypracovanie záväzného stanoviska bude často spojené s výkonom následnej daňovej kontroly za účelom preverenia aj tejto skutočnosti. To môže mať samozrejme za následok, že daňové subjekty sa budú vyhýbať tejto možnosti rovnako ako z dôvodu vysoko nastavenej ceny úhrady za jeho vyhotovenie,“ uviedol Peter Pašek, Managing Director spoločnosti Accace.      

 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

22júl8:30Ako vyrobiť interaktívny report v Exceli od A po Z - workshop8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X