Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Zdaňovanie poukazov v zákone o DPH od 1. 10. 2019

zdaňovanie poukazov
zdaňovanie poukazov Foto: Getty Images
5. septembra 2019 277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg Zdroj podnikam.sk Tlačiť

Problematika zdaňovania poukazov nebola v minulosti v zákone o dani z pridanej hodnoty dostatočne upravená a tak to aj vyzeralo. Dodávatelia tovarov a služieb a poskytovatelia poukazov si zákon vykladali po svojom a preto často dochádzalo k nejasným situáciám a právnej neistote.

Od 1.10.2019 nadobúda účinnosť novela zákona o dani z pridanej hodnoty. Novela prináša okrem iných zmien aj zavedenie nových pravidiel pri zdaňovaní poukazov (voucherov), ktoré je následne možné vymeniť za konkrétny tovar alebo službu.

Čo je to poukaz

Zákon o DPH v §9a vymedzil aj pojem poukaz. Poukazom je nástroj, s ktorým je spojená povinnosť prijať ho ako protihodnotu alebo jej časť za dodanie tovaru alebo dodanie služby a na ktorom alebo v súvisiacej dokumentácii k nemu je uvedený tovar alebo služba, ktoré sa majú dodať, alebo totožnosť možných dodávateľov vrátane podmienok použitia tohto nástroja.

Najčastejšie ide o dokument v papierovej podobe, na ktorom sú uvedené údaje o dodávateľovi tovaru a služby (ak ide o jednoúčelový poukaz), hodnota poukazu a bližší popis.

Zákon o DPH ďalej rozlišuje jednoúčelový a viacúčelový poukaz:

  • jednoúčelový poukaz: poukaz, pri ktorom je v čase jeho vystavenia známe miesto dodania tovaru alebo miesto dodania služby, na ktoré sa poukaz vzťahuje, a daň splatná z tohto tovaru alebo služby
  • viacúčelový poukaz: poukaz iný ako jednoúčelový poukaz

Práve rozlíšenie na jednoúčelový a viacúčelový poukaz má najväčšie implikácie na posúdenie správneho daňového režimu.

Príklad:

Poukaz na večeru v ktorejkoľvek reštaurácii na Slovensku bude jednoúčelovým poukazom, nakoľko v čase vystavenia poukazu vieme presne určiť miesto dodania služby a sadzbu dane. Miestom dodania bude Slovenská republika a sadzba bude 20 %. V prípade, ak by bol vydaný poukaz na večeru v reštaurácii v Slovenskej republike alebo v zahraničí, pôjde o viacúčelový poukaz. Pri vydaní poukazu nie je totiž známe ani miesto dodania ani sadzba a výška dane.

V prémiovej časti obsahu nájdete:

  • Režim zdanenia
  • Jednoúčelový poukaz
  • Viacúčelový poukaz
  • Praktické príklady

Režim zdanenia

Ako sme si povedali vyššie, režim zdanenia závisí najmä od toho, či ide o jednoúčelový alebo viacúčelový poukaz. Okrem toho však ešte závisí aj od toho, kto poskytuje poukaz, kto reálne dodáva tovaru alebo službu a či je medzi týmito subjektmi ešte nejaký sprostredkovateľ.

Jednoúčelový poukaz

V zmysle §9a ods. 2 zákona o DPH sa každý prevod jednoúčelového poukazu uskutočnený zdaniteľnou osobou, ktorá koná vo vlastnom mene, považuje za dodanie tovaru alebo dodanie služby, na ktoré sa poukaz vzťahuje. Skutočné odovzdanie tovaru alebo skutočné dodanie služby za jednoúčelový poukaz, ktorý dodávateľ tovaru alebo dodávateľ služby prijme ako protihodnotu alebo časť protihodnoty, sa nepovažuje za samostatnú transakciu.

Príklad:

Reštaurácia vydá poukaz na večeru. Za dodanie služby sa považuje poskytnutie poukazu. Z takého dodania vystavovateľ poukazu vypočíta daň a odvedie ju do štátneho rozpočtu. Samotná výmena poukazu za večeru v reštaurácii už nie je dodaním služby a preto už takáto transakcia nebude podliehať DPH.

Podstatou teda je, že už samotný poukaz podlieha DPH na výstupe a nie samotná poskytnutá služba alebo predaný tovar, ktorý si na základe toho držiteľ poukazu kúpi.

O niečo zložitejšie to je, ak pri predaji poukazu vstupuje do reťazca aj sprostredkovateľ. Ako príklad môžeme opäť využiť poukaz na večeru v reštaurácii. Majiteľ reštaurácie vydá poukazy na objednanie večere. Poukaz predáva v jeho mene sprostredkovateľ – iná obchodná spoločnosť. Dani v danom prípade podlieha už samotné vydanie poukazu reštauráciou. Zodpovedný za odvedenie DPH do štátneho rozpočtu je majiteľ reštaurácie. Na druhej strane, aj sprostredkovateľ má určité povinnosti. Na poukaze, ktorý ďalej ponúka by mal zachovať údaje dodávateľa služby a takisto tam musí ostať rozpísaná DPH.

Situáciu pri zapojení sprostredkovateľa do reťazca rieši § 9a ods. 3. Ak prevod jednoúčelového poukazu vykoná zdaniteľná osoba, ktorá koná v mene inej zdaniteľnej osoby, tento prevod sa považuje za dodanie tovaru alebo dodanie služby, na ktoré sa poukaz vzťahuje, uskutočnené touto inou zdaniteľnou osobou, v mene ktorej zdaniteľná osoba koná.

Aj v tomto prípade jednoúčelového poukazu vidíme, že DPH podlieha vystavenie samotného poukazu a nie konkrétne dodanie služby.

POZOR:

Vo väčšine prípadov pôjde o štandardnú výmenu poukazu za poskytnutú službu alebo dodaný tovar. Ak by však hodnota služby alebo tovaru bola vyššia, ako je hodnota poukazu, dodávateľ služby/tovaru je povinný k rozdielu vystaviť plnohodnotný doklad podľa zákona o DPH a rozdiel v DPH odviesť do štátneho rozpočtu.

Viacúčelový poukaz

Pri viacúčelových poukazoch nie je dopredu známe miesto dodania a ani výška dane. Môže ísť napríklad o neisté vymedzenie sadzby dane, ak dodávateľ tovaru dodáva tovar, ktorý podlieha štandardnej aj zníženej sadzbe dane. Jednoducho povedané, ak nevieme dopredu určiť výšku dane a režim zdanenia, moment zdanenia sa posúva až do okamihu, kedy budú tieto skutočnosti známe.

Príklad:

Veľkoobchodný reťazec predáva potraviny. Vydá poukaz na nákup v hodnote 50 €. Reťazec nemôže dopredu vedieť, aké druhy potravín nakúpi za poukaz jeho držiteľ. V danom prípade moment zdanenia nastane nie pri vydaní poukazu, ale až pri jeho uplatnení pri samotnom nákupe potravín.

Pri viacúčelovom poukaze je predmetom dane skutočné odovzdanie tovaru alebo skutočné dodanie služby za viacúčelový poukaz, ktorý dodávateľ tovaru alebo dodávateľ služby prijme ako protihodnotu alebo jej časť; každý predchádzajúci prevod tohto viacúčelového poukazu nie je predmetom dane.

Zároveň platí, že ak prevod viacúčelového poukazu uskutoční iná zdaniteľná osoba ako dodávateľ tovaru alebo dodávateľ služby, každá služba dodaná v súvislosti s prevodom viacúčelového poukazu touto inou zdaniteľnou osobou, ako napríklad distribučná služba alebo propagačná služba, je samostatne predmetom dane.

Základom dane pri dodaní tovaru alebo dodaní služby pri použití viacúčelového poukazu je protihodnota zaplatená za poukaz znížená o daň. Ak dodávateľ nemá informáciu o tejto protihodnote, základom dane je peňažná hodnota, ktorá je uvedená na viacúčelovom poukaze alebo v súvisiacej dokumentácii, znížená o daň vzťahujúcu sa na dodaný tovar alebo službu.

Príklad:

Reťazec vydá poukaz na nákup v hodnote 55 €. Držiteľ poukazu si v sume 55 € nakúpi v obchodnom reťazci čerstvé mäso. Mäso v danom prípade podlieha 10 % sadzbe DPH. Základom dane pri dodaní tohto tovaru bude hodnota 55 € znížená o DPH 5 €. Základom dane tak bude suma 50 €.

277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg

Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Prémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie DPH

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X