Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Zdravotné poisťovne by mali riešiť aj námietky bez zdôvodnenia

Zdravotné poisťovne by mali riešiť aj námietky bez zdôvodnenia
Koláž: Podnikam.sk
26. januára 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Ministerstvo zdravotníctva reaguje na prípady z praxe, kedy platitelia poistného podajú námietky, ktoré sú síce vecné, avšak poisťovňa ich bez uvedenia dôvodu neakceptuje.

Ministerstvo navrhuje z legislatívy vypustiť pojem „vecné dôvody“

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) chce, aby zdravotná poisťovňa bola povinná zaoberať sa všetkými námietkami voči výkazu nedoplatkov, ktoré boli podané v zákonnej lehote, a to bez ohľadu na to, či obsahujú dôvod podania alebo nie, respektíve či dôvod ich podania považuje za relevantný alebo nie. Ako tvrdí, reaguje tak na prípady z praxe, kedy platitelia poistného podajú námietky, ktoré sú síce vecné, avšak zdravotná poisťovňa ich bez uvedenia dôvodu neakceptuje a nezaoberá sa nimi.

Následne podľa ministerstva poisťovňa výkaz nedoplatkov správoplatní a odstúpi na súdne vymáhanie, čím uprie právo poistenca na prípadnú nápravu na Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Ministerstvo navrhuje z legislatívy vypustiť pojem „vecné dôvody“.

V súčasnosti platí, že ak námietke s vecným dôvodom ZP nevyhovie v celom rozsahu, posunie ju na ÚDZS, po novom by na úrade mali končiť všetky námietky, ktorým poisťovňa nevyhovela v plnom rozsahu.

„Podľa navrhovanej úpravy v prípade, že zdravotná poisťovňa nevyhovie námietkam v celom rozsahu, je povinná podať úradu návrh na vydanie platobného výmeru, čím sa zabezpečí právo poistenca na prípadnú nápravu na Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou,“ uvádza MZ. Zmenu navrhuje v zákone o zdravotnom poistení, o ktorom bude rokovať parlament. 

Poisťovne vraj námietky vyhodnocujú

Všetky tri zdravotné poisťovne svorne tvrdia, že sa všetkými podanými námietkami zaoberajú a vyhodnocujú ich. Zdravotná poisťovňa Dôvera je presvedčená, že zmena neprinesie platiteľom poistného vyššiu mieru ochrany a transparentnosti.

„Myslíme si, že nie je možné relevantne vyhodnotiť námietku voči výkazu nedoplatkov, ak nepoznáme dôvody a argumentáciu platiteľa,“ uviedol PR špecialista Dôvery Matej Štepianský. Zdravotná poisťovňa Union poukazuje na to, že úprava môže mať za následok spomalenie vymáhania pohľadávok. „Tieto prostriedky zdravotného poistenia budú chýbať na úhradu zdravotnej starostlivosti,“ konštatuje hovorkyňa Unionu Judita Smatanová. 

Výkazom nedoplatkov môžu zdravotné poisťovne uplatniť voči platiteľovi poistného dlžné poistné vyplývajúce z neodvedeného preddavku, nedoplatku alebo úrokov z omeškania. Poistenec môže proti výkazu nedoplatkov podať zdravotnej poisťovni námietky do 15 dní odo dňa doručenia.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do zdravotnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X