Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Zdravotné poisťovne hovoria o neštandardnom postupe pri odvodovej úľave

Zdravotné poisťovne hovoria o neštandardnom postupe pri odvodovej úľave
Koláž: Podnikam.sk
22. novembra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Kým podľa prepočtu rezortov financií a zdravotníctva bude výpadok na zdravotných odvodoch v dôsledku úľavy 152 mil. eur, združenie hovorí o sume 200 mil. eur.

Pri schvaľovaní zákona neboli dodržané legislatívne pravidlá

Pri prerokúvaní takej dôležitej zmeny akou je zavedenie odvodovej odpočítateľnej položky (OOP), neboli dodržané legislatívne pravidlá, namieta Združenie zdravotných poisťovní (ZZP). Odvodovú úľavu, ktorá zníži zdravotné odvody nízkopríjmovým zamestnancom, schválila vo štvrtok vláda. Parlamentu navrhuje zákon o zdravotnom poistení, cez ktorý sa toto opatrenie zavádza, prerokovať v skrátenom legislatívnom konaní. Materiál predkladalo ministerstvo zdravotníctva.

Skrátené bolo aj samotné pripomienkové konanie, ktoré trvalo jeden deň. Návrh ani nebol publikovaný na portáli právnych predpisov.

Práve na túto skutočnosť upozorňuje aj združenie. Postup, ktorý označuje za neštandardný, pripisuje tomu, že OOP a jej dopady na zdravotné poisťovne sa pripravovali na poslednú chvíľu. “Robiť týmto spôsobom také zásadné zásahy do rozpočtu zdravotníctva, od ktorého závisí zdravotná starostlivosť pre občanov, je minimálne nezodpovedné,” skonštatovala prezidentka ZZP Katarína Kafková. Vláda sa podľa nej chce takto vyhnúť diskusii a kritike. 

Dopady majú byť vyššie

Združenie vyrukovalo s inými dopadmi odvodovej úľavy, aké prezentuje vláda. Kým podľa prepočtu rezortov financií a zdravotníctva bude výpadok na zdravotných odvodoch v dôsledku OOP vo výške 152 mil. eur, združenie hovorí o sume 200 mil. eur. „Nerozumiem, prečo ministerstvá nechcú akceptovať naše pripomienky k skutočnej výške výpadku, ako aj k potrebnému navýšeniu kompenzácie,“ uviedla Kafková. 

Minister zdravotníctva Viliam Čislák na margo skráteného konania priznáva, že takýto postup sa nepoužíva často, použili ho však preto, aby zákon mohol nadobudnúť účinnosť už od januára 2015, teda v tom istom čase ako sa zvýši minimálna mzda. Odvoláva sa pritom na možné veľké ekonomické škody, ktoré by mohli vzniknúť.

„Príprava nebola narýchlo, ale bola dlhodobá a systematická, samozrejme súviselo to aj s ministerstvom financií aj s nami, čiže bolo to pripravované presne tak, ako malo byť,“ vyhlásil ešte vo štvrtok po rokovaní vlády Čislák. 

Odvodová úľava bude kompenzovaná cez platby za poistencov štátu

Sadzba má byť od budúceho roka na úrovni 4,16 percenta z vymeriavacieho základu, čo znamená, že štát bude za jedného svojho poistenca platiť 34,3 eura mesačne. Združenie však tvrdí, že takáto sadzba nepokryje výpadok, podľa neho by mala byť na úrovni aspoň 4,6 percenta. Potrebných 152 mil. eur má do rozpočtu ministerstva zdravotníctva, ktoré platby za poistencov štátu realizuje, putovať cez pozmeňovací návrh poslanca Richarda Rašiho (Smer-SD).

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do zdravotnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

06aug8:30Novelizované odpisy a majetok spoločnosti v roku 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X