Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Zmeny v zdaňovaní nehnuteľností prídu až v budúcom roku

Zmeny v zdaňovaní nehnuteľností prídu až v budúcom roku
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
26. mája 2014 Zdroj Podnikam.SK, MS Tlačiť

Nový model má odhadnúť trhovú hodnotu nehnuteľnosti.

Ministerstvo financií ešte vyhodnocuje možnosti a varianty nového systému

Prvé kroky pri implementácii nového systému zdaňovania nehnuteľností chce ministerstvo financií urobiť až po roku 2015. Nový návrh zdaňovania nehnuteľností bude pritom vychádzať z odhadovanej trhovej hodnoty konkrétnej nehnuteľnosti. Vyplýva to z aktuálneho programu stability na roky 2014 až 2017, ktorý v polovici mája vzali na vedomie poslanci parlamentu. Rezort financií pritom v minuloročnej verzii tohto dokumentu avizoval zavedenie nového zdaňovania nehnuteľností najneskôr od budúceho roku. „Konkrétne návrhy budú hotové v priebehu roku 2013 a nový systém bude zavedený najneskôr od roku 2015,“ očakával rezort v programe stability na roky 2013 až 2016.
 

 
Ministerstvo financií v súčasnosti tvrdí, že vyhodnocuje možnosti a varianty nového systému. „Nakoľko sú návrhy v štádiu príprav, bolo by predčasné sa k nim nateraz vyjadrovať,“ uviedol rezort na otázky Podnikam.sk súvisiace so zavedením nového zdaňovania nehnuteľností do praxe. V aktuálnom programe stability ministerstvo spresňuje, že na základe získaných dát o cenách inzerovaných rezidenčných nehnuteľností bol navrhnutý model, ktorý po zohľadnení vstupných charakteristík umožňuje odhadnúť trhovú hodnotu nehnuteľnosti.  
 

Dane z nehnuteľností sú na Slovensku menej efektívne a spravodlivé

Dane z nehnuteľností na Slovensku v súčasnosti v porovnaní s ostatnými krajinami Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) alebo EÚ predstavujú menej významnú časť daňových príjmov územných samospráv. Súčasné nastavenie systému, v ktorom je sadzba dane v eurách určená podľa rozlohy obytnej plochy, je však podľa ministerstva financií menej efektívne a spravodlivé, pretože základ dane neodzrkadľuje skutočnú hodnotu nehnuteľnosti. Tú by mala určovať veľkosťou sídla, poloha nehnuteľnosti, vek či príslušenstvo prislúchajúce k nehnuteľnosti.
 

 
Zo súčasného systému následne vychádza rôzne efektívne daňové zaťaženie jednotlivých nehnuteľností, ktoré určuje podiel zaplatenej dane voči cene nehnuteľnosti, a regresivita systému. „Z pohľadu daňovej spravodlivosti a efektívnosti je optimálnym riešením nastaviť systém tak, aby bol základ dane naviazaný na odhadovanú trhovú hodnotu nehnuteľnosti. Takto nastavený systém by zabezpečil, aby sa daňová základňa menila spolu s trhovou cenou nehnuteľnosti a efektívne zdanenie pri nezmenenej sadzbe by bolo konštantné,“ avizuje rezort financií. 
 

Po absolvovaní Obchodnej akadémie vo Svidníku pokračoval v štúdiu na Národohospodárskej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave. V roku 2007, ešte popri štúdiu, začal pracovať ako redaktor pre ekonomickú redakciu agentúry SITA. Venoval sa hlavne makroekonomike, financiám a investovaniu. Ekonomickému svetu ostal verný a po niekoľkých rokoch v agentúre prešiel na pozíciu editora a neskôr šéfeditora.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

22júl8:30Ako vyrobiť interaktívny report v Exceli od A po Z - workshop8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X