Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Znížením odvodov pre nízkopríjmových zamestnancov by poisťovne prišli o milióny

Zníženie zdravotných odvodov pre nízkopríjmových zamestnancov
Koláž Podnikam.SK
17. júla 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Zmeny by sa v prípade Všeobecnej zdravotnej poisťovne dotklo 400 tisíc jej poistencov, Dôvera hovorí o 170 tisícovej skupine ľudí.

Zdravotné poisťovne spočítali dopady nižších odvodov

Zníženie zdravotných odvodov pre nízkopríjmových zamestnancov by znamenalo výpadok príjmov pre zdravotné poisťovne rádovo v desiatkach miliónov eur. Ministerstvo financií (MF) zatiaľ nespresnilo, ako ich štát chce vykompenzovať. Rezort tvrdí, že konkrétne parametre systému avizovanej odvodovej úľavy v prípade zdravotného poistenia ešte nie sú definitívne.

Zdravotné poisťovne už určité parametre návrhu dostali, na ich základe mali prepočítať dopady. Návrh, ktorý má agentúra SITA k dispozícií, kalkuluje už s minimálnou mzdou na úrovni 380 eur, čo by bola zároveň aj horná hranica odvodovej odpočítateľnej položky (OOP). Zamestnanci, ktorých príjem bude na úrovni minimálnej mzdy, by tak neplatili žiadne zdravotné odvody. S narastajúcim príjmom o jedno euro, by OOP klesla o dve eurá. Nižšie zdravotné odvody by mali mať tí, ktorí zarobia menej ako 1,5 násobok minimálnej mzdy, t.j. aktuálne 570 eur. 

Znižovanie odvodov by sa dotklo desaťtisíciek klientov

Len v prípade zdravotnej poisťovne Dôvera by sa znižovanie odvodov dotklo 170 tisíc jej klientov. „Predbežne prvé prepočty, lebo sme mali len veľmi stručné zadanie a mali sme viac otázok ako odpovedí, vychádzajú tak, že vplyv by bol na úrovni 61 mil. eur na výpadok poistného od zamestnávateľov,“ skonštatoval ekonomický riaditeľ Dôvery Radomír Vereš. 

Všeobecná zdravotná poisťovňa nepovažuje údaje za konečné, preto je podľa nej predčasné sa k nim hlbšie vyjadrovať. „Výpadok príjmov, ktorý sa dotýka u nás cez 400 tisíc poistencov je však značný a nie je v silách zdravotnej poisťovne ho vykompenzovať vlastnými zdrojmi,“ skonštatovala hovorkyňa VšZP Eva Ravingerová. 

V podobnom duchu odpovedala aj zdravotná poisťovňa Union, tá sa tiež nechce vyjadrovať, považuje to za predčasné, nakoľko ona ani predmetný návrh nedostala. „No je potrebné si uvedomiť, že od výšky príjmov zo zdravotného poistenia závisí aj výška výdavkov za zdravotnú starostlivosť, preto zníženie príjmov do zdravotného poistenia bez kompenzácie bude musieť mať za následok aj zníženie úhrad za zdravotnú starostlivosť,“ upozorňuje hovorkyňa Unionu Judita Smatanová. 

Krytie výpadku je nejasné

Ako by sa malo zníženie odvodov vykryť, MF neuviedlo „V akej miere budú kompenzované príjmy poisťovní, ktoré sú určené na zdravotnú starostlivosť, bude závisieť od výsledkov rokovaní, “ konštatovalo MF s tým, že toto opatrenie nespôsobí len výpadok príjmov, ale prinesie aj pozitívne fiškálne efekty plynúce zo zvýšenia zamestnanosti. 

Analytik Health Policy Institute Tomáš Szalay považuje znižovanie odvodov pre nízkopríjmových zamestnancov za účinný nástroj na zvyšovanie zamestnanosti, podotýka však aj to, že zároveň vedie k výpadku zdrojov v zdravotnom poistení. Štát môže podľa neho výpadok kompenzovať zvýšením platieb za poistencov štátu. „Otázne je, či na to bude mať zdroje. Platba za poistencov štátu sa v posledných rokoch znižuje, vlani dokonca chvíľu hrozilo, že klesne pod hranicu 4 % z priemernej mzdy,“ skonštatoval Szalay. Inštitút navrhuje zavedenie nominálneho poistného. To by spočívalo v tom, že okrem platby solidárneho zdravotného odvodu, by si poistenec kúpil konkrétny poistný plán, podľa vlastných preferencií.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do zdravotnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

12dec8:30Riziková kontrola verejného obstarávania (Operačný program Slovensko)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

12dec8:30Riziková kontrola verejného obstarávania (Operačný program Slovensko)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

14dec8:30Čo nám priniesli a čo nám prinesú novely Obchodného zákonníka8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X