Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Zrušenie registrácie DPH v prípade postúpenia pohľadávky

Zrušenie registrácie DPH v prípade postúpenia pohľadávky
Fotobanka Pixmac
29. novembra 2011 Tlačiť

Otázka: Spoločnosť, v ktorej som spoločníkom aj konateľom, je registrovaná ako platiteľ dane z pridanej hodnoty od 01.01.2010. Jej zdaňovacím obdobím je kalendárny mesiac. Mám zámer zrušiť registráciu na dani z pridanej hodnoty v dôsledku značného poklesu jej výnosov za posledný rok. Výnosy spoločnosti z obchodnej činnosti za obdobie máj 2010 až apríl 2011 boli v sume: 26 000 eur. V apríli 2011 moja spoločnosť postúpila pohľadávky inej spoločnosti v sume: 50 000 eur. Iné výnosy spoločnosť nemala. Kedy môžem žiadať o zrušenie registrácie na dani z pridanej hodnoty? 

Daň z pridanej hodnoty na území Slovenskej republiky upravuje zákon č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o DPH“).

Zrušenie registrácie pre DPH

Zrušenie registrácie pre platcu na pridanej hodnoty upravuje ustanovenie § 81 zákona o DPH. Ustanovenie § 81 ods. 1 zákona vymedzuje, aké podmienky musí splniť platiteľ registrovaný podľa § 4, aby mu mohla byť zrušená registrácia na dani z pridanej hodnoty a kedy je možné takúto registráciu zrušiť.

Platiteľ registrovaný podľa § 4 môže požiadať o zrušenie registrácie pre daň najskôr po uplynutí jedného roka odo dňa, keď sa stal platiteľom, ak jeho obrat nedosiahol za 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov sumu 49 790 eur (hranica na DPH platí aj pre rok 2015).

Čo sa rozumie pod pojmom „obrat“ definuje ustanovenie § 4 ods. 9 zákona o DPH. Obratom na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až § 36 a podľa § 40 až § 42. Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňajú do obratu, ak tieto služby sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby. Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku.

Ustanovenie § 10 ods. 2 písm. b) zákona o DPH vymedzuje, že za dodanie služby sa nepovažuje postúpenie pohľadávky.

Postúpenie pohľadávky sa nepovažuje za dodanie služby a nezahŕňa sa do obratu. Obrat vašej spoločnosti za 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov (máj 2010 až apríl 2011) nedosiahol sumu 49 790 eur. Vaša spoločnosť spĺňa podmienky na zrušenie registrácie na dani z pridanej hodnoty. V niektorých prípadoch ale je nutné vyplniť aj žiadosť (tlačivo a vzor je možné nájsť aj online).

dj

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie DPH

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

28máj8:30Microsoft Copilot: Váš AI asistent8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Umelá inteligencia

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X