10 rád, ako začať podnikať
Obchodné meno, registrácia, dane, odvody… To všetko a ešte oveľa viac musíte vedieť. Ako začať podnikať bez peňazí alebo len s minimálnym kapitálom na Slovensku? Dá sa to vôbec? O tom všetkom je našich 10 rád, ako podnikať. Na živnosť, alebo kľudne aj v inej forme – dôležité je vedieť hlavne v tom, v čom podnikať, s čím podnikať a povedať si skutočne – chcem podnikať!
Desatoro pre úspešný štart podnikateľa
1. Informácie o trhu
Urobte si vlastný prieskum trhu a zistite si, či váš nápad je schopný zaplniť dieru na trhu, alebo budete musieť so svojimi výrobkami a službami bojovať s existujúcou konkurenciou. Snažte sa získať, čo najviac informácií o podnikateľoch poskytujúcich rovnaké alebo podobné výrobky, prípadne služby.
Neváhajte ich sami vyskúšať, opýtať sa svojich známych, čo sa im na ostatných podnikateľoch páči a čo by naopak zlepšili. Získate tak informácie o tom, ako naplniť potreby svojich budúcich zákazníkov.
2. Paragrafy
Spoznávanie vašich zákonných práv a povinností „za pochodu“ vás môže stáť veľa času aj peňazí. Preto sa ešte pred začiatkom podnikania snažte získať aspoň obraz o všeobecných povinnostiach podnikateľa a povinnostiach, ktoré sa špecificky týkajú vášho biznisu.
3. Financie
Ak ste pevne rozhodnutí, počiatočná investícia do podnikania by vás nemala odradiť. Porovnajte si dostupné bankové produkty pre podnikateľov a požiadajte ich o predloženie ponuky, ktorá zohľadní vaše potreby. Ak preferuje živnosť, informujte sa na príslušnom úrade práce, či máte nárok na príspevok na podnikanie.
4. Živnosť alebo eseročka
Pri rozhodovaní medzi živnosťou a spoločnosťou s ručením obmedzením (s.r.o.) zohľadňujte všetky ich výhody a nevýhody. Založenie živnosti, jej prevádzkovanie a ukončenie je nepomerne jednoduchšie ako pri eseročke. Na druhej strane, ako živnostník ručíte celým svojím majetkom, ale ako spoločník v eseročke len do výšky svojho nesplateného vkladu.
Pri otázke, či sa z finančného hľadiska viac oplatí živnosť alebo eseročka, si vezmite kalkulačku a spočítajte si náklady na vznik eseročky a ohlásenie živnosti, odvody v dlhodobom horizonte, atď. Pri eseročke nezabudnite zobrať do úvahy preukazovanie splatenia vkladu do základného imania a pripravované zavedenie daňovej licencie.
5. Obchodné meno
Myslite na to, že váš zákazník alebo obchodný partner vás bude poznať cez vaše obchodné meno. To môže vystihovať váš predmet podnikania alebo byť abstraktné. Svoj výber si však overte na živnostenskom alebo obchodnom registri, pretože obchodné meno nemôže byť zameniteľné s obchodným menom iného podnikateľa.
6. Podklady k registrácii živnosti alebo eseročky
Či už ide o založenie s.r.o. alebo živnosti, Všetky podklady si vopred starostlivo. Najlepšie a aktuálne informácie k podkladom, ktoré sa predkladajú pri registrácii, získate na stránke Ministerstva vnútra a Ministerstva spravodlivosti. Neodporúčame spoliehať sa na manuály, ktoré sú staré niekoľko mesiacov alebo rokov, pretože povinné prílohy k registrácii sa menia a zbytočne vás na živnostenskom úrade otočia vo dverách alebo na obchodnom registri odmietnu zápis eseročky.
7. Registrácia
Po predložení dokladov je samotná registrácia trvá len niekoľko dní. Živnostenský úrad vám vydá živnostenské oprávnenie do troch pracovných dní po tom, ako dostane na jeho požiadanie výpis z registra trestov od Generálnej prokuratúry. Zápis do obchodného registra trvá 5 pracovných dní a od januára 2014 sa trvanie zápisu skracuje na 2 pracovné dni.
8. Dane
Ako podnikateľ ste povinný registrovať sa na daň z príjmu do konca mesiaca, ktorý nasleduje potom, ako ste získali živnostenské oprávnenie. Môžete tak urobiť sami alebo pri ohlásení živosti o to požiadať živnostenský úrad. S registráciou na DPH musíte počkať dovtedy, kým dosiahnete obrat 49 790 eur, najviac však za 12 po sebe nasledujúcich mesiacoch.
9. Zdravotné a sociálne odvody
Pri odvodoch si treba dať veľký pozor, lebo lehota na registráciu do Sociálnej alebo zdravotnej poisťovne je len 8 dní. Eseročky sa registrujú len v prípadoch, že majú platiť odvody za svojich zamestnancov.
10. Registračná pokladnica
Registračnú pokladnicu musíte mať vždy, keď predávate tovar alebo poskytujte určené služby. Pred uvedením do prevádzky ju zaregistrujte na príslušnom daňovom úrade za účelom pridelenia daňového kódu.
Autori: Lucia Regecová, Danica Valentová (Glatzová & Co., s.r.o.)