Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

10 rád, ako začať podnikať

Bežecká trať
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
27. októbra 2013 Zdroj Podnikam.SK Tlačiť

Obchodné meno, registrácia, dane, odvody… To všetko a ešte oveľa viac musíte vedieť. Ako začať podnikať bez peňazí alebo len s minimálnym kapitálom na Slovensku? Dá sa to vôbec? O tom všetkom je našich 10 rád, ako podnikať. Na živnosť, alebo kľudne aj v inej forme – dôležité je vedieť hlavne v tom, v čom podnikať, s čím podnikať a povedať si skutočne – chcem podnikať!

Desatoro pre úspešný štart podnikateľa

1. Informácie o trhu

Urobte si vlastný prieskum trhu a zistite si, či váš nápad je schopný zaplniť dieru na trhu, alebo budete musieť so svojimi výrobkami a službami bojovať s existujúcou konkurenciou. Snažte sa získať, čo najviac informácií o podnikateľoch poskytujúcich rovnaké alebo podobné výrobky, prípadne služby.

Neváhajte ich sami vyskúšať, opýtať sa svojich známych, čo sa im na ostatných podnikateľoch páči a čo by naopak zlepšili. Získate tak informácie o tom, ako naplniť potreby svojich budúcich zákazníkov.

2. Paragrafy

Spoznávanie vašich zákonných práv a povinností „za pochodu“ vás môže stáť veľa času aj peňazí. Preto sa ešte pred začiatkom podnikania snažte získať aspoň obraz o všeobecných  povinnostiach podnikateľa a povinnostiach, ktoré sa špecificky týkajú vášho biznisu.

3. Financie

Ak ste pevne rozhodnutí, počiatočná investícia do podnikania by vás nemala odradiť. Porovnajte si dostupné bankové produkty pre podnikateľov a požiadajte ich o predloženie ponuky, ktorá zohľadní vaše potreby. Ak preferuje živnosť, informujte sa na príslušnom úrade práce, či máte nárok na príspevok na podnikanie.

4. Živnosť alebo eseročka

Pri rozhodovaní medzi živnosťou a spoločnosťou s ručením obmedzením (s.r.o.) zohľadňujte všetky ich výhody a nevýhody. Založenie živnosti, jej prevádzkovanie a ukončenie je nepomerne jednoduchšie ako pri eseročke. Na druhej strane, ako živnostník ručíte celým svojím majetkom, ale ako spoločník v eseročke len do výšky svojho nesplateného vkladu.

Pri otázke, či sa z finančného hľadiska viac oplatí živnosť alebo eseročka, si vezmite kalkulačku a spočítajte si náklady na vznik eseročky a ohlásenie živnosti, odvody v dlhodobom horizonte, atď. Pri eseročke nezabudnite zobrať do úvahy preukazovanie splatenia vkladu do základného imania a pripravované zavedenie daňovej licencie.

5. Obchodné meno

Myslite na to, že váš zákazník alebo obchodný partner vás bude poznať cez vaše obchodné meno. To môže vystihovať váš predmet podnikania alebo byť abstraktné. Svoj výber si však overte na živnostenskom alebo obchodnom registri, pretože obchodné meno nemôže byť zameniteľné s obchodným menom iného podnikateľa.

6. Podklady k registrácii živnosti alebo eseročky

Či už ide o založenie s.r.o. alebo živnosti, Všetky podklady si vopred starostlivo. Najlepšie a aktuálne informácie k podkladom, ktoré sa predkladajú pri registrácii,  získate na stránke Ministerstva  vnútra a Ministerstva spravodlivosti. Neodporúčame spoliehať sa na manuály, ktoré sú staré niekoľko mesiacov alebo rokov, pretože povinné prílohy k registrácii sa menia a zbytočne vás na živnostenskom úrade otočia vo dverách alebo na obchodnom registri odmietnu zápis eseročky.

7. Registrácia

Po predložení dokladov je samotná registrácia trvá len niekoľko dní. Živnostenský úrad vám vydá živnostenské oprávnenie do troch pracovných dní po tom, ako dostane na jeho požiadanie výpis z registra trestov od Generálnej prokuratúry. Zápis do obchodného registra trvá 5 pracovných dní a od januára 2014 sa trvanie zápisu skracuje na 2 pracovné dni.

8. Dane

Ako podnikateľ ste povinný registrovať sa na daň z príjmu do konca mesiaca, ktorý nasleduje potom, ako ste získali živnostenské oprávnenie. Môžete tak urobiť sami alebo pri ohlásení živosti o to požiadať živnostenský úrad. S registráciou na DPH musíte počkať dovtedy, kým dosiahnete obrat 49 790 eur, najviac však za 12 po sebe nasledujúcich mesiacoch.

9. Zdravotné a sociálne odvody

Pri odvodoch si treba dať veľký pozor, lebo lehota na registráciu do Sociálnej alebo zdravotnej poisťovne je len 8 dní. Eseročky sa registrujú len v prípadoch, že majú platiť odvody za svojich zamestnancov.

TIP: Viac nájdete v sekcii Dane a odvody

10. Registračná pokladnica

Registračnú pokladnicu musíte mať vždy, keď predávate tovar alebo poskytujte určené služby. Pred uvedením do prevádzky ju zaregistrujte na príslušnom daňovom úrade za účelom pridelenia daňového kódu.

Autori: Lucia Regecová, Danica Valentová (Glatzová & Co., s.r.o.)

TIP:
Viac tipov, rád a podnetných informácií nájdete v našej sekcii Skôr než začnete podnikať

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie V čom podnikať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

22júl8:30Ako vyrobiť interaktívny report v Exceli od A po Z - workshop8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X