Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

11 fráz, ktoré múdri ľudia v práci nehovoria

Porada, práca, zamestnanie, kolegovia, spolupráca
Thinkstock
18. februára 2021 Zdroj forbes.com Tlačiť

Existujú určité frázy, ktoré v zamestnaní radšej nehovorte. Majú totiž zvláštnu moc: po ich vyslovení budete vyzerať neschopne, aj keby to nebola pravda. A čo horšie – akonáhle  ich raz vyslovíte, nebudete ich môcť zobrať späť.

Ktoré frázy dokážu napáchať veľa škody a urobiť z vás hlupáka?  Koľkokrát ste ich počuli od kolegov, alebo ich sami vyslovili?

  1. To nie je fér.“

Každý vie, že život nebýva férový. Vetou To nie je fér ale naznačujete, že si myslíte, že život by mal byť fér. A vďaka  tomu budete pôsobiť nevyspelo a naivne.

Pokiaľ nechcete vyzerať hlúpo, držte sa faktov a zostaňte konštruktívni. Napríklad môžete povedať: „Všimol som si, že ste Anne pridelili veľký projekt, o ktorý som mal záujem. Môžete mi vysvetliť, čo vás viedlo k vášmu rozhodnutiu? Chcel by som vedieť, prečo si myslíte, že nie som vhodný kandidát, a čo na sebe môžem do budúcna zlepšiť.“ A nie, že to Nie je fér.

  1. Takto sme to robili vždy.“

Technický pokrok urýchľuje zmeny zhruba každý polrok a tiež sa neustále objavujú noví ľudia, ktorí o veciach premýšľajú inak než vy. Keď poviete Takto sa to robilo vždy, tak docielite nielen to, že budete vyzerať lenivo, ale taktiež možno i to, že váš šéf začne uvažovať, prečo sa sami nesnažíte veci vylepšiť. Ak skutočne robíte veci tak, ako sa vždy robili, tak si buďte istí, že už existuje lepší spôsob.

  1. Žiadny problém.“

Keď vás niekto o niečo požiada alebo za niečo poďakuje a vy mu odpoviete Žiadny problém, je to, ako by ste naznačovali, že jeho požiadavka by mohla byť problém. Ľudia potom môžu získať pocit, že po vás chcú niečo, čo by nemali.

Namiesto toho ukážte, že to pre nich urobíte radi.  Odpovedzte preto: „Bolo mi potešením“ alebo „Rád sa o to postarám“. Ide síce len o nepatrný rozdiel vo vyjadrovaní, ale efekt je úplne odlišný.

  1. Asi sa pýtam hlúpo…“

Táto veta vám okamžite uberie na kredite. I keby po nej nasledoval skvelý nápad, naznačujete, že máte nedostatok sebavedomia.

  1. Potrvá to len chvíľku.“

Keď poviete, že niečo potrvá len okamžik, bude to podrývať vaše schopnosti a okolie akurát bude mať pocit, že veci uponáhľate. Radšej povedzte, že to nebude trvať dlho.

  1. Pokúsim sa.“

Rovnako ako slovo myslím, znie pokúsim sa  nezáväzne a naznačuje, že úplne neveríte tomu, že úkol dokončíte. Dôverujte svojim schopnostiam. Pokiaľ budete požiadaní, aby ste niečo urobili, tak jednoducho odpovedzte, že to urobíte, alebo aspoň  ponúknite alternatívu. Ale nehovorte, že sa pokúsite, pretože to by znelo tak, že sa nepokúsite dostatočne.

  1. Je lenivý/neschopný/hlupák.“

Nerobte poznámky o svojich kolegoch pred inými kolegami. Ak sú vaše postrehy oprávnené, všetci o nich už aj tak vedia, takže nie je potrebné na ne ďalej poukazovať. Ak sú neoprávnené, nakoniec budete vyzerať hlúpo vy.

  1. Toto nemám v popise práce.“

Kvôli tejto často sarkastické fráze z vás budú mať ostatní pocit, že ste ochotní vykonávať len  to, čo stačí k tomu, aby ste dostali plat. Pokiaľ vás váš šéf požiada o niečo, čo pre vašu pozíciu považujete za nevhodné, je i tak najlepšie to jednoducho urobiť. A až potom si pohovoriť o tom, čo máte na starosti . Vďaka tomu sa u nadriadeného zviditeľníte a ujasníte si, čo by ste mali alebo nemali robiť.

  1. To nie je moja vina.“

Zvaľovať vinu na druhého nie je dobrý nápad. Buďte zodpovední. Pokiaľ máte v niečom, čo sa úplne nevydarilo, len maličkú vinu, tak to priznajte. Pokiaľ nie, ponúknite objektívne a nezaujaté vysvetlenie. Držte sa faktov a nechajte svojho šéfa a kolegov dôjsť k vlastnému záveru, kto nesie vinu.

V momente, keď na niekoho začnete ukazovať prstom, budete pred ostatnými vyzerať ako ten, kto sa nehodlá zodpovedať za svoje skutky. A to ľudí znervózňuje. Docielili by ste len to, že s vami nikto nebude chcieť spolupracovať a že budete prví, koho budú obviňovať, ak sa niečo pokazí.

  1. To nemôžem.“

To nemôžem znie ostatným ako To neurobím a implikuje to iba, že nie ste ochotní urobiť nič pre dokončenie svojej práce. Ak naozaj niečo nemôžete urobiť kvôli nedostatku schopností, ponúknite alternatívne riešenie.

11.Neznášam túto prácu.“

Poslednou vecou, ktorú chce ktokoľvek  v práci počuť, je, ako sa sťažujete, že vás to medzi nimi nebaví. Iba to z vás urobí negatívneho človeka, ktorý znižuje morálku kolektívu. Uvedomte si, že za každým rohom čaká niekto omnoho motivovanejší, kto vás môže nahradiť.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

práca a kariéraskillsúspech

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Motivácia

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

07mar8:30Sabotéri v našej hlave8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X