12 znakov reči tela, ktoré vás postavia do zlého svetla
Niekedy ani nemusíte nič povedať a človeku, s ktorým sa rozprávate, pošlete jasnú správu. Táto môže byť pozitívna, ale aj negatívna. Vaše telo ju odovzdá niekedy aj bez toho, aby ste si to uvedomili.
Naše telá majú svoju vlastnú reč, ktorá je súčasťou každého z nás. Blízki nás často poznajú podľa mnohých našich gest, či štýlu chôdze, držania tela a iných signálov, ktoré bežne používame pri komunikácii s nimi.
Spoločnosť Talentsmart testovala viac, ako milión ľudí a zistila pritom, že najlepšie si viedli tí z nich, ktorí sa vyznačovali vysokou emocionálnou inteligenciou (takmer 90 %). Je to tak preto, že títo ľudia poznajú silu nevyslovených signálov a svoju reč tela tomu prispôsobujú.
„Reč tela je mocným nástrojom. Mali sme ju ešte predtým, ako sme sa naučili rozprávať a je zrejmé, že 80 % z toho, čo poviete počas rozhovoru, je čítané prostredníctvom reči vášho tela, a nie vašich slov,“ uviedla Deborah Bull.
Keď pracujete tvrdo a snažíte sa napĺňať stanovené ciele, všetko, čo vám môže pomôcť k úspechu, sa počíta. Pri používaní vášho tela sa preto nasledujúcim signálom radšej vyhnite.
- Nepoužívajte zbytočne prehnané gestá. Menšie, nenútené a otvorené gestá vám skôr vydláždia cestu k vášmu poslucháčovi.
- Nestojte s prekríženými rukami. Ukazujete tým, že nie ste otvorení.
- Vaše slová a reč tela by mali jednotné. Ak vaša reč tela hovorí iné, ako vaše slová, poslucháč si to všimne a neuverí vám.
- Neodvracajte sa. Človek, ktorý hovorí, to môže vyhodnotiť, ako nezáujem z vašej strany.
- Nehrbte sa. Znamená to, že nerešpektujete človeka, s ktorým hovoríte a vysielate mu tým signál, že sa nudíte.
- Neuhýbajte očami. Ak príliš uhýbate očami, znamená to, že niečo skrývate a vo vašom partnerovi to môže vyvolávať určité podozrenie.
- Nepozerajte stále na hodinky. Ukazujete tým partnerovi, že nerešpektujete jeho čas, ktorý vám venoval a pôsobíte netrpezlivým a nervóznym dojmom.
- Prílišné prikyvovanie tiež nie je dobrý signálom. Ľudia to vnímajú, že sa snažíte ukázať, ako veľmi s nimi súhlasíte, aj keď je zrejmé, že to tak nie je.
- Neobsedíte? Je to znak, že v sebe skrývate nejaký nepokoj či úzkosť.
- Ak mávate všeobecne zamračený výraz na tvári, vysielate do sveta správu o tom, akí ste naň nahnevaní.
- Slabé potrasenie rukou naznačuje nedostatok autority a sebadôvery. Príliš silný stisk zase ukazuje na agresivitu a snahu dominovať.
- Ak sa k ľuďom približujete príliš blízko, ukazujete im tým, že nerešpektujete ich osobný priestor a oni sa pri vás začnú cítiť nepríjemne.
Ak ste si po prečítaní vyššie uvedených signálov reči uvedomili, že niektoré z týchto znakov sú vám povedomé, skúste na chybách zapracovať a sledovať, čo sa udeje s vaším okolím a aký to bude mať na vás dopad.
Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje copywritingu, prekladateľskej činnosti a korporátnemu právu.