Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

3 tipy, ako si udržať priateľov, keď sa stanete podnikateľom

Friends Happiness Enjoying Dinning Eating Concept
Thinkstock
18. októbra 2016 Img_2614.jpg Zdroj Entreprener.com Tlačiť

Začiatok každého podnikania so sebou nesie určité riziká. Na druhej strane možno povedať, že je to obdobie plné radosti, nadšenia a veľkých očakávaní. Je nedmysliteľne spojené s plnením vašich snov a osobným rastom každého začínajúceho podnikateľa.

Odrazu ste pánom svojho času a pozvoľna začínate pracovať na budovaní vlastného bohatstva. Čo však na to hovoria vaši korporátne či inak zamestnaní priatelia? S veľkou pravdepodobnosťou vaše nadšenie nezdieľajú a mnohí z nich vás možno budú aj odhovárať, aby ste do toho nešli. Viete, čo všetko od nich ešte môžete čakať v tomto pre vás vzrušujúcom období?

Vaše nadšenie môže byť nepríjemné

Každý začínajúci podnikateľ je vzrušený z toho, na čo sa pripravuje. Takéto nadšenie však len veľmi ťažko skryjete, je zrejmé už na prvý pohľad. Každý, kto sa vydal na túto cestu, vám potvrdí, že táto radosť je úlne iná, ako v prípade, keď získate prácu (aj dobre platenú, akokoľvek vytúženú či zaujímavú), ale v zásade ju vykonávate pre niekoho iného.

Nedráždite preto vašich priateľov príliš veľkým a okatým nadšením. O vašu radosť sa môžete podeliť napríklad s inými začínajúcimi podnikateľmi či vašimi najbližšími, ktorí vás v tom podporujú.

Nechýba ani trocha závisti

Nepopierateľným faktom ostáva, že podnikanie nie je pre každého. Tento životný štýl je však určite veľmi atraktívny. Veď, kto by už nechcel byť pánom svojho času, pracovať z akéhokoľvek miesta na svete a viesť spontánny život? To je to, čo teraz robíte, ak už podnikáte, respektíve, čo od podnikania veľmi pravdepodobne očakávate.

Vaši priatelia, ktorí sú zamestnaní, toto všetko väčšinou nemajú, no niekde hlboko vo svojom vnútri po tom aj oni túžia. A to aj vtedy, keď vám to neprezradia. Miesto toho sa vám môže ľahko stať, že vás označia za bláznov v súvislosti s tým, že ste ochotní vziať na seba všetko to súvisiace riziko. Celej situácii môžete pomôcť aj tak, že tento fakt pred nimi pripustíte a časom sa posťažujete aj na to, aké je to zložité a náročné.

Zdravé súťaženie prospieva

Súťaž v podnikaní je kľúčovým faktorom, ktorý zabezpečuje najmä to, že vyhrávajú tí najlepší. Odohráva sa však nielen na profesionálnom poli, ale aj vo vašom súkromní. Nemusí to však byť zjavné hneď na prvý pohľad. Ak sa obklopíte tými správnymi ľuďmi, začnete medzi sebou zdravo súťažiť. Je to úplne v poriadku, pretože vy sami to nutne potrebujete. Potrebujete rásť a preto je nevyhnutné, aby vás vaši priatelia ťahali a motivovali.

Takéto zdravé súťaženie však väčšinou prebieha len v tichosti a preto vám nijak výraznejšie neprekáža, ani vás nezráža na kolená. Ak však máte okolo seba priateľov, ktorí s vami súťažia už na prvý pohľad, zrejme si budete musieť nájsť nových. Títo vás totiž nebudú motivovať k lepším výsledkom, ani nijak inak podporovať. Budú mať skôr tendencie vás potopiť, aby zo súboja vyšli lepšie oni sami.

Img_2614.jpg

Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. Vo svojej praxi sa venuje oblasti korporátneho práva, copywritingu a prekladateľskej činnosti.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

ako ich udržaťpriateliaZačiatok podnikania

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako začať podnikať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

28máj8:30Microsoft Copilot: Váš AI asistent8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Umelá inteligencia

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X