- Podnikam.sk
- Články
- Inšpirácia
- 4 spôsoby, ako získať peniaze na váš projekt, keď banka odmieta pôžičku
4 spôsoby, ako získať peniaze na váš projekt, keď banka odmieta pôžičku
BRATISLAVA 13.novembra 2018 (P/PR) – Začínajúci podnikatelia a majitelia startupov to nemajú na začiatku svojho podnikania vôbec jednoduché. Veľa slovenských bánk im nechce požičať peniaze, pretože sú pre nich rizikoví klienti. Svoje odôvodnenie argumentujú tým, že ešte nič nedokázali a ich podnikateľský zámer je neistý. My vám však ukážeme niekoľko chytrých spôsobov, odkiaľ získať peniaze.
Banku bude vždy zaujímať, koľko vlastných zdrojov má firma alebo startupista, akú má kredibilitu a aké zabezpečenie vie poskytnúť. Šancu, že získajú úver na realizáciu svojho nového nápadu a spustenie výroby nového produktu je veľmi nízka. Preto by sa mali poobzerať po iných možnostiach. Vyskúšajte preto jedno zo štyroch uvedených možností.
Kde získať peniaze, keď banka odmieta pôžičku?
1. Oslovte rodinu, kamarátov a známych
Ak by ste prišli za investorom, jeho prvá otázka by znela: Skúsili ste si požičať peniaze od vašich známych? Ak nie, prečo si myslíte, že by sme vám práve my mali požičať? Skúste preto ako prvé, predstaviť svoj biznis plán vašej rodine a známym a ak nedisponujú dostatočným množstvom peňažných prostriedkov, hľadajte zdroje ďalej.
2. Inzerujte na stránke HľadámInvestora.sk
Vyskúšajte dostupnú možnosť, ktorá je zadarmo. Podajte si inzerát na portáli HľadámInvestora.sk, ktorí sa špecializuje na biznis inzerciu. Je to miestom pre projekty a investorov a počas 6 rokov už zverejnili a pomohli takmer 8000 projektom. Investori z rôznych oblastí, lokalít a s rôznou výškou kapitálu, sa o vašom projekte dozvedia prostredníctvom inzerátu. Ponúkajú aj služu, kde za malý poplatok pomôžu majiteľom projektov pripraviť profesionálnu ponuku a spropagujú ich projekt.
3. Vyskúšajte Crowdfunding
Platforma Corwdfunding je založená na podobnom princípe, akoby ste si požičali kapitál od vašej rodiny a známych. Tento dopyt však realizujete cez existujúcu platformu, kde vám neznámi ľudia/podnikatelia/investori prispejú na zrealizovanie vášho biznis plánu. Tí na oplátku očakávajú za svoj príspevok špeciálne odmeny. Crowdfundingový model môže byť založený na darovaní, odmeňovaní, na mikropôžičkách a investíciách. Najväčšiu úspešnosť projektov na Slovensku majú crowdfundingové platformy, ako je Conda, StartLab alebo Startovač sú však zamerané prevažne na poporu charitatívnych, umeleckých, dizajnérskych projektov.
4. Oslovte potenciálneho investora
Peniaze na váš projekt môžete získať od jedného z mentorov, podnikateľov alebo anjelských investorov na Slovensku. Tí vám poskytnú finančné prostriedky pre rozbehnutie vášho biznisu za časť podielu vo vašej firme. Okrem toho od nich získate cenné podnikateľské rady a zároveň vás môžu nasmerovať na tých správnych ľudí z odvetvia, v ktorom podnikáte.
Jediná kamarátska banka pre startupistov
Oslovte Slovenskú sporiteľňu
Máloktorá banka vám poskytne financie na štart podnikania, ale prečo by ste nevyskúšali pomoc, od banky, ktorá vám ju ponúka? Pomoc krok za krokom vám ponúka Slovenská sporiteľňa na svojej stránke Začíname podnikať. Poradí vám, na čo myslieť pred tým, ako začnete podnikať. Je jedno, či rozbiehate firmu, startup alebo sociálny podnik. Navrhne vám financovanie na mieru podľa požiadaviek v biznis pláne a poskytne vám financie na rozbeh od 700 až do 50-tisíc eur. Navštívte Slovenskú sporiteľňu.
Peniaze na projekt aj cez granty a dotácie
Nielen malé a stredné podniky, ale aj startupy môžu využiť dotácie z Európskej komisie cez stránku Grant Expert. Finančné prostriedky sú vyčlenené z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Môžu sa využiť na rozvoj podnikania, ako investícia do nových výrobných technológií a strojov vo výrobných odvetviach, do marketingu nových produktov, ako aj do kultúrneho a kreatívneho priemyslu. Získané investície je možné použiť aj na výskum a vývoj, poľnohospodárstvo, rybné hospodárstvo a lesníctvo, informačno komunikačné technológie, na vzdelávacie aktivity, energetická efektívnosť budov, ako aj na analýzy, plány a stratégie.