- Podnikam.sk
- Články
- Inšpirácia
- 5 najčastejších psychologických prekážok, ktoré musí prekonávať každý podnikateľ
5 najčastejších psychologických prekážok, ktoré musí prekonávať každý podnikateľ
Každý podnikateľ si skôr či neskôr uvedomí, čo všetko leží na jeho pleciach. Zodpovednosť nesie nielen za finančnú stránku biznisu, ale aj za seba a svojich zamestnancov, dodávateľov, odberateľov, marketing, zvolenú stratégiu i plnenie stanovených cieľov.
Dobrou správou je, že väčšina z týchto prekážok je len procedurálneho charakteru a možno ich účinne odstrániť rôznymi logickými a systematickými postupmi. Každý podnikateľ však pritom čelí aj ďalším prekážkam, ktoré majú dopad na psychickú stránku. Títo jedinci totiž vedú vo svojom vnútri veľké boje, v ktorých musia často prekonávať sami seba. Niektoré z nich nájdete aj v nasledujúcich riadkoch. Dôležité sú najmä pre začiatočníkov, ktorí ešte nevedia, čo ich čaká.
- Neistota
Neistota číha na podnikateľov na každom kroku a takmer za každým rohom. Najmä v prípade nováčikov to môže byť celkom nový pocit, ktorý dovtedy nepoznali. Nevedia, či si získajú a udžia zákazníkov a ani to, či zvolili správnu finančnú, marketingovú stratégiu a podobne. Treba si však pritom pamätať, že istota neexistuje nikde, dokonca ani v zamestnaní s pravidelným príjmom. Riziko, ktoré má podobu neistoty, je bežnou súčasťou každého podnikania a treba sa naň pripraviť.
- Nestabilita
Ruka v ruke s neistotou ide nestabilita. Podnikanie nesie so sebou mnohé úskalia, pričom jedným z nich je skutočnosť, že nemusí generovať dostatočný zisk. Aj na túto situáciu sa však možno pripraviť. Predchádzať jej môžete dobrou finančnou disciplínou a dostatočnými rezervami. Iným riešením je tiež spojenie síl viacerých podnikateľov či hľadanie investorov.
- Zodpovednosť
Stať sa podnikateľom často znamená aj to, že sa musíte naučiť množstvo vecí, ktoré ste nikdy predtým nerobili. Zároveň to znamená, že každé vaše rozhodnutie bude mať priamy či nepriamy dopad na váš biznis. Ak zamestnávate ľudí, tak aj na nich. Každý podnikateľ tak nesie zodpovednosť nielen za seba, ale aj za ľudí, ktorí pre neho pracujú. V neposlednom rade zodpovedá za výsledky prípadným investorom či iným obchodným partnerom.
- Rovnováha
Je jednoduché nechať sa vtiahnuť do každodenného kolotoča podnikania, najmä v prípade, keď ste nadšení oblasťou, v ktorej pôsobíte. Mnohí sa cítia ako rodičia detí, ktoré pritom vychovávajú, čo je úplne prirodzené. Na druhej strane, tento prístup môže byť veľkým požieračom všetkého času, ktorý máte k dispozícii. Aby ste ostali dostatočne produktívni a kreatívni, musíte aj relaxovať a násjť rovnováhu medzi osobným a profesionálnym životom. Je to výzva, ktorej čelí nejeden podnikateľ.
- Osamelosť
Nie samota, ale osamelosť je častým problémom mnohých podnikateľov. Títo ľudia sú svojím okolím často považovaní za bláznivých géniov, ktorí na seba berú príliš veľké riziko. Nezáleží tu dokonca ani na tom, či ste extrovert alebo introvert. Osamelosť môžu pociťovať oba typy ľudí rovnako. Mnohí sa boja ukázať svoj strach z neúspechu pred inými ľuďmi a radšej sa uzatvárajú do seba. Namiesto toho je však lepšie hľadať podporu u blízkych, rodiny, iných podnikateľov či partnerov.
Na záver možno doplniť, že prekonávanie spomenutých prekážok nespočíva v ich ignorácii. Dôležité je postaviť sa im čelom a podľa možností im efektívne predchádzať. Rozdiel medzi úspešnými a neúspešnými podnikateľmi veľmi často spočíva v tom, ako ako ne zareagujú a odpovedia.
Ľudia sú často silnejší, ako si myslia, no strach im aj napriek tomu dokonale zväzuje ruky. Opustenie komfortnej zóny a kvalitná príprava vo všetkých smeroch je tak kľúčovým faktorom, pomocou ktorého dokážete efektívne zdolávať prichádzajúce výzvy i prekážky a posúvať sa ďalej nielen na profesionálnom poli, ale aj v osobnom živote.
Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje copywritingu, prekladateľskej činnosti a korporátnemu právu.