Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

5 najčastejších psychologických prekážok, ktoré musí prekonávať každý podnikateľ

Startup, podnikanie, začiatok podnikania
Thinkstock
12. júna 2017 Img_2614.jpg Mgr. Silvia HanováZdroj www.entrepreneur.com Tlačiť

Každý podnikateľ si skôr či neskôr uvedomí, čo všetko leží na jeho pleciach. Zodpovednosť nesie nielen za finančnú stránku biznisu, ale aj za seba a svojich zamestnancov, dodávateľov, odberateľov, marketing, zvolenú stratégiu i plnenie stanovených cieľov.

Dobrou správou je, že väčšina z týchto prekážok je len procedurálneho charakteru a možno ich účinne odstrániť rôznymi logickými a systematickými postupmi. Každý podnikateľ však pritom čelí aj ďalším prekážkam, ktoré majú dopad na psychickú stránku. Títo jedinci totiž vedú vo svojom vnútri veľké boje, v ktorých musia často prekonávať sami seba. Niektoré z nich nájdete aj v nasledujúcich riadkoch. Dôležité sú najmä pre začiatočníkov, ktorí ešte nevedia, čo ich čaká.

Podnikateľ
Foto: www.thinkstockphotos.com
  1. Neistota

Neistota číha na podnikateľov na každom kroku a takmer za každým rohom. Najmä v prípade nováčikov to môže byť celkom nový pocit, ktorý dovtedy nepoznali. Nevedia, či si získajú a udžia zákazníkov a ani to, či zvolili správnu finančnú, marketingovú stratégiu a podobne. Treba si však pritom pamätať, že istota neexistuje nikde, dokonca ani v zamestnaní s pravidelným príjmom. Riziko, ktoré má podobu neistoty, je bežnou súčasťou každého podnikania a treba sa naň pripraviť.

  1. Nestabilita

Ruka v ruke s neistotou ide nestabilita. Podnikanie nesie so sebou mnohé úskalia, pričom jedným z nich je skutočnosť, že nemusí generovať dostatočný zisk. Aj na túto situáciu sa však možno pripraviť. Predchádzať jej môžete dobrou finančnou disciplínou a dostatočnými rezervami. Iným riešením je tiež spojenie síl viacerých podnikateľov či hľadanie investorov.

Podnikatel
Foto: ilustračné, Thinkstock
  1. Zodpovednosť

Stať sa podnikateľom často znamená aj to, že sa musíte naučiť množstvo vecí, ktoré ste nikdy predtým nerobili. Zároveň to znamená, že každé vaše rozhodnutie bude mať priamy či nepriamy dopad na váš biznis. Ak zamestnávate ľudí, tak aj na nich. Každý podnikateľ tak nesie zodpovednosť nielen za seba, ale aj za ľudí, ktorí pre neho pracujú. V neposlednom rade zodpovedá za výsledky prípadným investorom či iným obchodným partnerom.

  1. Rovnováha

Je jednoduché nechať sa vtiahnuť do každodenného kolotoča podnikania, najmä v prípade, keď ste nadšení oblasťou, v ktorej pôsobíte. Mnohí sa cítia ako rodičia detí, ktoré pritom vychovávajú, čo je úplne prirodzené. Na druhej strane, tento prístup môže byť veľkým požieračom všetkého času, ktorý máte k dispozícii. Aby ste ostali dostatočne produktívni a kreatívni, musíte aj relaxovať a násjť rovnováhu medzi osobným a profesionálnym životom. Je to výzva, ktorej čelí nejeden podnikateľ.

Podnikateľ, úspech
Thinkstock
  1. Osamelosť

Nie samota, ale osamelosť je častým problémom mnohých podnikateľov. Títo ľudia sú svojím okolím často považovaní za bláznivých géniov, ktorí na seba berú príliš veľké riziko. Nezáleží tu dokonca ani na tom, či ste extrovert alebo introvert. Osamelosť môžu pociťovať oba typy ľudí rovnako. Mnohí sa boja ukázať svoj strach z neúspechu pred inými ľuďmi a radšej sa uzatvárajú do seba. Namiesto toho je však lepšie hľadať podporu u blízkych, rodiny, iných podnikateľov či partnerov.

Na záver možno doplniť, že prekonávanie spomenutých prekážok nespočíva v ich ignorácii. Dôležité je postaviť sa im čelom a podľa možností im efektívne predchádzať. Rozdiel medzi úspešnými a neúspešnými podnikateľmi veľmi často spočíva v tom, ako ako ne zareagujú a odpovedia.

Ľudia sú často silnejší, ako si myslia, no strach im aj napriek tomu dokonale zväzuje ruky. Opustenie komfortnej zóny a kvalitná príprava vo všetkých smeroch je tak kľúčovým faktorom, pomocou ktorého dokážete efektívne zdolávať prichádzajúce výzvy i prekážky a posúvať sa ďalej nielen na profesionálnom poli, ale aj v osobnom živote.

Img_2614.jpg
Mgr. Silvia Hanová

Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. Vo svojej praxi sa venuje oblasti korporátneho práva a copywritingu.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

podnikaniepsychologické prekážkyzačiatok

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Inšpirácia

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

01dec8:30Nové ustanovenia daňového poriadku8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Ostatné dane,Účtovníctvo

01dec8:30Nové ustanovenia daňového poriadku8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Ostatné dane,Účtovníctvo

01dec8:30Nové ustanovenia daňového poriadku8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Ostatné dane,Účtovníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X