Povinnosti pri zriadení prevádzkarne
Viete čo je a čo nie je prevádzkarňou? Je práca z domu prevádzkarňou? Ako sa vybavuje prevádzkareň? Stačí len oznámenie o zriadení prevádzky cez tlačivo? A aké je zriadenie prevádzky s.r.o.? To všetko sa dozviete v dnešnom článku.
Prevádzkarňou nie je, ak pracujete z domu
Niektoré podnikateľské činnosti možno vykonávať z domu, pri iných je potrebné mať k dispozícii špeciálne priestory. Nie všetky tieto priestory však môžeme automaticky považovať za prevádzkareň, lebo niektoré sa zaraďujú medzi priestory, ktoré len súvisia s vykonávaním podnikateľskej činnosti.
Kedy je potrebné zriadiť si prevádzkareň?
Potreba zriadenia prevádzkarne závisí od charakteru prevádzkovanej živnosti. Zriadenie prevádzkarne sa vyžaduje predovšetkým pri výrobných činnostiach (napr. výrobňa zákuskov, lahôdok, šalátov, olejov, výrobkov zo skla, nábytku atď.), v prípade väčšej manipulácie s tovarom (napríklad obchodné priestory pri predaji tovaru, ak za vami bude prichádzať väčšie množstvo zákazníkov) a v prípade poskytovania služieb (napríklad salóny kozmetické a kadernícke atď.).
Predovšetkým pri výrobných činnostiach a činnostiach, ktoré sú založené na väčšej manipulácii s tovarom, živnostenský úrad vyžaduje zriadenie prevádzky a nedovolí ju prevádzkovať doma.
Žiadny zákon presne nedefinuje druhy podnikateľských činností, pri ktorých je podnikateľ povinný založiť si tzv. prevádzkareň. Zákon len negatívne vymedzuje, čo prevádzkarňou nie je.
Odporúčanie:Vzhľadom na to, že živnostenský zákon ani iný právny predpis nestanovujú presne, pri ktorých živnostiach je povinnosť zriadiť prevádzkareň, odporúčame vám v prípade nejasnosti konzultovať potrebu založenia prevádzkarne na príslušnom okresnom úrade, odbore živnostenského podnikania, kde vám poradia, či je vo vašom prípade prevádzkareň potrebná. |
---|
Potrebujem prevádzkareň, ak vykonávam podnikateľskú činnosť z domu?
Ak vám charakter vašej živnosti umožňuje pracovať z domu – t. j. miesta podnikania živnostníka, resp. miesta sídla firmy – toto miesto sa nepovažuje za prevádzkareň, ide o priestory súvisiace s prevádzkovaním živnosti (tzv. prevádzka), preto nemáte žiadne povinnosti súvisiace zo zriadením a vedením prevádzkarne. Podnikateľská činnosť sa v takomto prípade môže vykonávať aj bez prevádzkarne.
Štyri kroky k zriadeniu prevádzkarne
- Oznámenie o zriadení prevádzkarne – Oznámenie o zriadení prevádzkarne treba urobiť na miestne príslušnom okresnom úrade – odbore živnostenského podnikania v postavení jednotného kontaktného miesta.
- Nahlásenie prevádzkarne na daňový úradDo 30 dní odo dňa, keď došlo k zriadeniu prevádzkarne, je potrebné oznámiť jej zriadenie aj príslušnému daňovému úradu.
- Regionálny úrad verejného zdravotníctva, tzv. „hygiena“Ďalším vaším krokom pri zriaďovaní prevádzkarne je povinnosť požiadať regionálny úrad verejného zdravotníctva podľa miestnej príslušnosti prevádzkarne o vydanie záväzného stanoviska k žiadosti na uvedenie priestorov do prevádzky.
- Ohlásenie prevádzky na mestskom úrade alebo na obecnom úrade – Medzi povinnosti podnikateľa pri zriadení prevádzkárne patrí aj ohlásenie. K umiestneniu prevádzky na území obce sa podľa § 4 ods. 3 písm. d) zákona č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov vyjadruje aj obec. Obec sa môže k umiestneniu prevádzky na jej území vyjadriť v rámci stavebného konania. Pozor: Obec má právo zasahovať aj do pravidiel času predaja v obchode.
Špecifické povinnosti je podnikateľ povinný dodržať aj pri označení prevádzkarne, jej dočasnom uzavretí, či zrušení.
Tento článok vznikol v spolupráci s ČSOB, ktorá poskytuje podnikateľom dostupnejšie podnikateľské úvery. Ak máte záujem o výhodnejšie a jednoduchšie dostupné financovanie vášho podnikania, kliknite TU.