Spotrebiteľské ceny vlani klesli o 0,1 %
Ročná inflácia tak bola prvýkrát v histórii samostatného Slovenska záporná.
Ceny na Slovensku v minulom roku klesli
Ako potvrdil Štatistický úrad SR, v decembri sa spotrebiteľské ceny znížili o 0,1 %, čo viedlo k priemernému poklesu cien za celý rok 2014 rovnako o 0,1 %. Spotrebiteľské ceny ani jeden mesiac v minulom roku medziročne nerástli, keď buď stagnovali, alebo mierne klesali.
Ročná inflácia tak bola prvýkrát v histórii samostatného Slovenska záporná. Ceny v decembri klesali aj v medzimesačnom porovnaní, keď boli oproti novembru nižšie o 0,3 %.
Najvýraznejší medziročný pokles cien v decembri vykázal sektor dopravy až o 4,8 %. Znížili sa však aj ceny potravín a nealkoholických nápojov o 0,5 %, poštových a telekomunikačných služieb a bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív zhodne o 0,4 %.
Vzrástli ceny za vzdelávanie o 2,8 %, nábytok, bytové zariadenie a bežnú údržbu domu o 1,7 %, rozličné tovary a služby o 1,4 %, odevy a obuv o 1,2 %, alkoholické nápoje a tabak a hotely, kaviarne a reštaurácie zhodne o 1,1 %. Ceny za rekreáciu a kultúru išli nahor o 0,9 % a v zdravotníctve o 0,5 %.
V medzimesačnom porovnaní sa znížili najmä ceny za dopravu o 1,9 %, alkoholické nápoje a tabak o 0,6 % a odevy a obuv o 0,5 %. Potraviny a nealkoholické nápoje, hotely, kaviarne a reštaurácie a rozličné tovary a služby oproti novembru zlacneli zhodne o 0,2 %.
Naopak vzrástli ceny nábytku, bytového zariadenia a bežnej údržby domu o 0,2 %, rekreácie a kultúry a vzdelávania zhodne o 0,1 %. Na novembrovej úrovni zostali ceny za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a iné palivá, za zdravie a poštové a telekomunikačné služby.
Za zmrazením cien je predovšetkým veľmi nízka cena ropy
Zverejnené dáta Štatistického úradu SR tak schladili aj aký-taký optimizmus bankových analytikov, ktorí predpovedali, že aspoň v poslednom mesiaci roka sa medziročná inflácia dostane do kladných hodnôt. Aj keď predpovedali infláciu iba na úrovni 0,1 %.
Za zmrazením cien je predovšetkým veľmi nízka cena ropy, ktoré bude podľa analytičky Slovenskej sporiteľne Kataríny Muchovej naďalej negatívne ovplyvňovať vývoj spotrebiteľských cien na Slovensku. Svoju úlohu však v decembrovej inflácii zohrávalo aj zavedenie bezplatných vlakov pre dôchodcov a študentov.
Rovnaký názor o úlohe ceny ropy v budúcom vývoji majú aj analytici centrálnej banky. Po neustále klesajúcich cenách pohonných látok by navyše malo prísť na rad aj zlacnenie cien plynu, ktoré sa od cien ropy odvíjajú. „Riziko cenového vývoja smerom nadol predstavuje najmä vývoj regulovaných cien energií pod vplyvom poklesu cien energetických komodít,“ uvádza sa v komentári menového úseku Národnej banky Slovenska.
Euróspka centrálna banka zrejme zasiahne čo najskôr
Cenový vývoj na hranici deflácie bude mať podľa všetkého taktiež dopady na rozhodnutia Európskej centrálnej banky. Stagnácia či pokles spotrebiteľských cien je totiž ďaleko od cieľa centrálnej banky udržať cenovú stabilitu. „Je pravdepodobné, že Európska centrálna banka rozšíri svoje programy už na januárovom zasadnutí. Pravdepodobnosť rozšírenia programov Európskej centrálnej banky k plnému kvantitatívnemu uvoľňovaniu je tak ešte vyššia,“ tvrdí analýza.
Medziročná jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblastí daní, v decembri dosiahla 0,2 %, kým v novembri bola na úrovni 0,3 %.
Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, dosiahla v decembri na medziročnej báze úroveň 0,4 %. V medzimesačnom porovnaní jadrová inflácia v decembri bola na zápornej úrovni 0,3 %, pričom čistá inflácia predstavovala rovnako záporných 0,3 %. Samotné ceny potravín pritom v decembri medziročne klesli o 0,6 % a medzimesačne stagnovali.
Slovensko sa po historicky najnižšej inflácii v roku 2010, ktorá vplyvom prudkého oslabenia dopytu v čase krízy v priemere dosiahla 1 %, vrátilo v ďalších rokoch k rýchlejšiemu rastu cien. V roku 2011 dosiahla priemerná inflácia 3,9 %, v roku 2012 to bolo 3,6 %.
V roku 2013 však rast cien opäť spomalil, najmä kvôli slabému spotrebiteľskému dopytu, čo vyústilo do priemernej inflácie za rok 2013 na úrovni 1,4 %. V roku 2014 však aj vplyvom faktora prudko oslabujúcej ceny ropy spotrebiteľské ceny naďalej svoju dynamiku spomaľovali a výsledkom je prepisovanie historických tabuliek a prvý pokles spotrebiteľských cien v ročnom porovnaní.