Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Legislatívne zmeny pre podnikateľov za mesiac december 2014

Legislatívne zmeny pre podnikateľov za mesiac december 2014
Fotobanka Pixmac
13. januára 2015 Zdroj Podnikam.SK, PH Tlačiť

V decembri 2014 boli predložené, prerokovávané alebo prijaté viaceré legislatívne zmeny týkajúce sa podnikateľov. Prečítajte si o nich viac.

Nariadenie o výške úhrady diaľničnej známky

Ročná diaľničná známka bude naďalej stáť 50 eur, mesačná 14 eur a desaťdňová 10 eur. Vyplýva to z nariadenia o výške úhrady diaľničnej známky za užívanie vymedzených úsekov diaľnic a rýchlostných ciest pre motorové vozidlá a jazdné súpravy, ktoré v decembri schválila vláda.

 • Nariadenie nadobudlo účinnosť 1. januára 2015
 • Viac tu a tu

» Zákon o odpadoch

» Novela zákona o účtovníctve

Zákon o odpadoch

Nový zákon o odpadoch zavádza napríklad tzv. rozšírenú zodpovednosť výrobcov a dovozcov za výrobok od jeho výroby až po jeho spracovanie ako odpadu. Znamená to, že výrobcovia budú zodpovedať za recykláciu a spracovanie vlastných výrobkov. Platí to napríklad pre výrobcov alebo dovozcov elektrozariadení, vozidiel, pneumatík, akumulátorov, ale aj papiera, plastov alebo skla.

O vytriedený odpad sa majú postarať novovytvorené Organizácie zodpovednosti výrobcov. Obce budú po uzavretí dohody s organizáciami povinné platiť len za vývoz zmiešaného komunálneho odpadu, čo by ich podľa ministra malo motivovať k dôslednému triedeniu odpadu. Momentálne totiž až 74 percent komunálneho odpadu na Slovensku končí na skládkach.

Zákon má priniesť tiež zrušenie Recyklačného fondu. Funkcie fondu prejdú na výrobcov a na štát. Takisto sa sprísni systém výkupu kovov od fyzických osôb. Zberniam pribudne povinnosť uskladniť kovy na sedem dní na tzv. monitorovacom priestore, ktorý je monitorovaný kamerovým systémom.

 • Zákon v decembri schválila vláda a čaká na prerkokovanie v parlamente
 • Navrhovaná účinnosť nového zákona je od 1. januára 2016
 • Viac tu

Novela zákona o účtovníctve

Ministerstvo financií SR dalo na pripomienkovanie návrh na novelizáciu zákona o účtovníctve.

Podľa novely

 • upravujú sa podmienky pre vznik povinnosti zostaviť konsolidovanú účtovnú závierku
 • vypúšťa sa oceňovanie reprodukčnou obstarávacou cenou, upravujú sa podmienky pre oceňovanie majetku a záväzkov reálnou hodnotou a dopĺňa sa odpisovanie goodwillu
 • dopĺňa sa pokuta za nevedenie účtovníctva, neschopnosť účtovnej jednotky preukázať vedenie účtovníctva, alebo ak neexistuje možnosť dať účtovnej jednotke pokutu z celkovej vykázanej sumy majetku.
 • subjekty verejného záujmu s viac ako 500 zamestnancami budú povinné vo výročnej správe uvádzať aj ďalšie nefinančné informácie o sociálnom prostredí, o dodržiavaní ľudských práv a boji proti korupcii a úplatkárstvu
 • veľké skupiny uvedú vo výročnej správe aj opis politiky rozmanitosti, ktorú uplatňujú vo svojich správnych, riadiacich a dozorných orgánoch najmä vo vzťahu k veku, pohlaviu, vzdelaniu a profesijným skúsenostiam členov
 • veľké účtovné jednotky, ktoré sú obchodnými spoločnosťami a pôsobia v ťažobnom priemysle alebo v klčovaní prirodzených lesov budú povinné zostavovať a zverejňovať ročnú správu o platbách orgánom verejnej moci
 • Návrh novely je v medzirezortnom pripomienkovom konaní
 • Účinnosť zákona sa navrhuje od 1. júla 2015, ďalšie body potom od 1. januára 2016

Karty v legislatíve v decembri 2014 miešal najmä prezident

1. Poslancom sa nepodarilo prelomiť veto prezidenta SR Andreja Kisku pri novele Obchodného zákonníka. Hlava štátu vrátila legislatívu na opätovné prerokovanie do parlamentu s návrhom, aby ju zákonodarcovia neprijali ako celok.

V novele Obchodného zákonníka sa navrhovalo vytvoriť dva typy spoločností s ručením obmedzeným, vzhľadom na neúspešné decembrové opakované hlasovanie tak zatiaľ v slovenskom právnom systéme tzv. jednoeurová s.r.o. zavedená nebude.

2. Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska vrátil parlamentu na opätovné prerokovanie novelu Zákonníka práce, ktorú poslanci schválili začiatkom decembra. Vláda Roberta Fica chcela novelou dosiahnuť vyrovnanie mzdových platových podmienok agentúrnych a interných zamestnancov, ak obaja vykonávajú rovnakú alebo podobnú činnosť.

V prípade nedodržania tejto podmienky mala podľa návrhu zodpovednosť za doplatenie rozdielu niesť tak agentúra, ako aj užívateľský zamestnávateľ. Novela zavádzala aj ďalšie zmeny, ako prezumpciu dočasného pridelenia či úpravu definície závislej práce.

3. Prezident napokon v decembri odobril zákon o dani z motorových vozidiel. Podľa nového zákona sadzby dane z motorových vozidiel na rozdiel od súčasnosti budú jednotné na celom Slovensku a pri ich výške bude zohrávať úlohu ekologickosť vozidla a jeho vplyv na životné prostredie.

POZOR: Podľa nového zákona už je potrebné vypočítať aj preddavky na daň z motorových vozidiel na rok 2015 v aktuálnom daňovom priznaní za rok 2014 (r.40)

Viac sa dozviete v článkoch:

alebo v novom eBooku od Podnikam.SK

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Prémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Legislatívne zmeny

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X