Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Slováci míňali v decembri viac peňazí ako pred rokom

Slováci míňali v decembri viac peňazí ako pred rokom
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
13. januára 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Platby kartou v obchodoch v decembri rástli, Slováci si taktiež robili väčšie zásoby hotovosti.

Najväčší nápor zažili obchodníci 22. decembra

Slováci v decembri míňajú viac peňazí než po iné mesiace. Ako vyplynulo zo štatistík bánk, v decembri 2014 klienti minuli dokonca viac ako v decembri 2013. Podľa makroekonóma VÚB banky Andreja Aradyho je záver roka pre maloobchodníkov jednoznačne najsilnejším obdobím celého roka, a to kvôli vianočným sviatkom a vyplácaným koncoročným odmenám.

V poslednom kvartáli 2014 boli tržby podľa neho medziročne približne o 4 % vyššie. Avšak upozornil, že v porovnaní s predkrízovým rokom sú maloobchodné tržby stále nižšie zhruba o 300 mil. eur.

Vianoce boli podľa Sberbank Slovensko s veľkou pravdepodobnosťou bohatšie než v predchádzajúcich rokoch. Dôvodom bolo podľa hovorkyne Sberbank Ľubomíry Chmelovej to, že konečná spotreba domácnosti v stálych cenách v posledných štvrťrokoch 2011 až 2013 mierne klesala.

„Minulý rok to bolo vďaka rastúcim príjmom i stabilným cenám inak, spotreba v stálych cenách pravdepodobne rástla,“ uviedla Chmelová. Štatistické údaje za štvrtý kvartál vlaňajška podľa nej síce ešte nie sú k dispozícii, ale banka tak usudzuje z vývoja počas celého roka. 

„Posledný mesiac v roku spôsobuje z dôvodu vianočných sviatkov vietor vo väčšine peňaženiek. Len za mesiac december zaplatili ľudia platobnými kartami ČSOB spolu viac ako 63 mil. eur, čo je medziročný nárast o viac ako 20 %,“ povedala hovorkyňa ČSOB Zuzana Eliášová.

Ako uviedla riaditeľka odboru platobných kariet VÚB banky Andrea Šipošová, každý držiteľ debetnej karty minul v decembri v priemere o takmer 30 eur viac ako pred rokom. Klienti Slovenskej sporiteľne v decembri 2014 zaplatili cez platobné terminály takmer 575 mil. eur pri medziročnom raste o takmer 12 %. 

To, že Slováci v decembri míňajú viac peňazí, vidieť podľa Sberbank nielen pri porovnaní platieb kartou v obchodoch, kde je nárast oproti priemeru roka o 5 %, ale robia si aj väčšie zásoby hotovosti. „V decembri si klienti vyberajú v priemere o 36 % viac peňazí z bankomatu ako počas roka. Kým počas roka v priemere vyberú z bankomatu 175 eur, počas predvianočných nákupov je to takmer 240 eur,“ skonštatovala Chmelová. 

Zo štatistík VÚB vyplynulo, že najväčší nápor zažili tento rok obchodníci 22. decembra, kedy sa uskutočnilo 181 tisíc platieb v celkovej výške 5,6 mil. eur. Predchádzajúce Vianoce bolo podľa Šipošovej najviac platieb 23. decembra, a to 4,4 mil. eur. V Slovenskej sporiteľni klienti podľa hovorcu Štefana Frimmera najviac míňali 22. a 23. decembra 2014. 

Z údajov ČSOB zase vyplynulo, že ľudia vo veľkej miere nakupovali v posviatočných výpredajoch. Najsilnejším dňom z hľadiska počtu platieb bol totiž v ČSOB 30. december, kedy klienti kartou zaplatili viac ako 108-tisíckrát. Z hľadiska objemu bol zase najsilnejším dňom 29. december, kedy klienti zaplatili viac ako 3 mil. eur.

Najsilnejší deň v počte výberov z bankomatov bol podľa štatistík ČSOB 12. december, kedy si klienti vybrali hotovosť takmer 31-tisíckrát. Čo sa týka objemu, tak najviac peňazí si klienti vybrali 22. decembra, a to takmer 5,7 mil. eur.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

03jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X