V ktorých mestách sa oplatí podnikať?
Ak uvažujete nad tým, že by ste si založili startup, ale chcete skúsiť šťastie v zahraničí, potom vám možno poradíme. Spoločnosť Seedstars World, ktorá dlhodobo podporuje rozvoj startupové scény na rozvíjajúcich sa trhoch, zostavila nasledujúci zoznam miest, ktoré sú preň najlepšie.
Varšava
Poľsko je v porovnaní so Slovenskom považované za silnejšieho partnera vďaka väčšiemu vnútornému trhu a silnejšej podnikateľskej histórii. Varšava má naviac za sebou i niekoľko úspešných príbehov, ako sú Allegro, Wirtualna Polska, Onet, LiveChat, Nasza Klasa.
A Poľsko je tiež miesto, ktoré je atraktivne pre špičkové technologické firmy ako napríklad Google, ktorý nedávno vo Varšave otvoril svoj tretí kampus (v podstate ide o startup akcelerátor Googlu). V podpore podnikateľov sa angažuje taktiež vláda.
Moskva
I Rusko sa snaží vytvoriť pre podnikanie čo najpriaznivejšie podmienky a pustiť sa do vlastného biznisu je stále populárnejšie, i keď sa ľudia obávajú neúspechu a spoločenského odsúdenia, ktoré po neúspechu nasleduje.
V Rusku vďaka sovietskemu dedičstvu ešte stále nájdete veľa schopných inžinierov a hardwarových spoločností. Panuje tu silný dôraz na tzv. Internet vecí. Kvôli politickému napätiu a poklesu hodnoty rubla síce, čoraz viac mladých Rusov odchádza do juhovýchodnej Ázie, ale i napriek tomu zostáva ruský startupový ekosystém oproti susedným krajinám najvyspelejší.
Kuala Lumpur
Pokiaľ vás zaujíma tento región, môžete sa spoľahnúť, že Malajzia je – čo sa týka nákladov na bývanie – omnoho výhodnejšia než Singapur. A zaujímavý postoj zaujali i miestne inštitúcie (verejné i súkromné), ktoré vznik a rozvoj nových startupov podporujú. Vďaka tomu je omnoho jednoduchšie sa na tomto mieste usadiť a zapadnúť do miestneho prostredia.
Peking
Čínska kultúra podnikanie stále príliš nepodporuje. Väčšina mladých Číňanov žije pod prísnym dohľadom svojich rodičov a tradičné zamestnanie sa stále vysoko cení. No aj v Číne sa pomery menia– príbehy úspešných to dosvedčujú. Čína ponúka startupom možnosť daňových odpisov až do výše 1500 dolárov– a to všetkým, ktorí boli predtým nezamestnaní alebo študentom, ktorí dokončili školu.
Tunis
Podnikateľské prostredie v Tunise je síce stále ešte v plienkach, ale zdá sa byť sľubné. Rozhodujúcim momentom pre jeho rozvoj bola v roku 2011 Arabská jar, ktorá priviedla Tunisanov, aby sa o podnikanie začali zaujímať.
Tuniské startupy často používajú svoje technológie k tomu, aby mobilizovali miestne komunity, zapojili ich do politického rozhodovania a vytvárania občianskej spoločnosti. V snahe podporiť toto prostredie sa politici snažia zavádzať nové stratégie a programy na podporu podnikateľských inkubátorov, akcelerátorov i vzdelávacích programov.