- Podnikam.sk
- Články
- Inšpirácia
- 4 návyky, ktoré majú ľudia s výnimočne vysokou emocionálnou inteligenciou
4 návyky, ktoré majú ľudia s výnimočne vysokou emocionálnou inteligenciou
Nedávno sme písali o tom, čo je to emocionálna inteligencia a ako odlišuje ľudí, ktorí ju majú od tých, ktorí ju nemajú. Webový portál Psychology Today popisuje emocionálnu inteligenciu ako schopnosť presne identifikovať vlastné emócie a emócie iných, ako schopnosť správne aplikovať tieto emócie na pridelené úlohy, ako aj schopnosť správnym spôsobom riadiť a ovládať tieto emócie.
Zaujímavou je však aj skutočnosť, ako vlastne žijú takíto emocionálne inteligentní ľudia a akými zásadami sa pritom riadia. V nasledujúcich riadkoch nájdete 4 dôležité návyky, ktorými sa vyznačujú životy takýchto ľudí a ktorými sa prípadne môžete inšpirovať.
Sebavedomie
Aj keď to na prvý pohľad nevyzerá ako návyk, ktorý možno praktizovať, stať sa skutočne sebavedomým človekom si vyžaduje oveľa väčšie úsilie, ako to na prvý pohľad vyzerá. Zatiaľ čo prílišné a neustále premýšľanie nad všetkým nezaraďujeme medzi pozitívne činnosti, niekedy nie je zlé sa na chvíľu zastaviť a popremýšľať nad tým, čo robíme a ako sa správame a následne vyhodnotiť dopad tohto správania a konania na seba aj iných. Pozitívne reakcie nám pomôžu nadobudnúť potrebné sebavedomie a z tých negatívnych sa do budúcnosti poučíme.
Empatia
Táto vlastnosť a návyk emocionálne inteligentných ľudí je kľúčovou pre porozumenie vlastným emóciám aj emóciám ostatných ľudí. Je tomu tak najmä preto, že vo väčšine prípadov, kedy si formujeme akékoľvek vzťahy s inými ľuďmi, tak robíme práve prostredníctvom spoločných emócií. Bez ohľadu na to, či ide o lásku, nenávisť alebo hnev, kľúčovým faktorom je schopnosť vedieť správne prečítať emócie iných ľudí. Len tak vieme adekvátnym spôsobom reagovať na konkrétnu situáciu.
Spokojnosť
Zatiaľ čo trocha perfekcionizmu nezaškodí pre výkon kvalitnej práce, aj príliš veľa dobrého môže niekedy škodiť. Je preto potrebné pracovať na tom, aby sme vždy vedeli prijať fakt, že veci sa nie vždy vyvíjajú tak, ako si to plánujeme. Nestrácajme však optimizmus a vieru v život, ba naopak, stále si pestujme zvedavosť a učme sa nové veci, ktoré nám pomôžu pri zvyšovaní emocionálnej inteligencie.
Rovnováha
Netrávme príliš veľkú časť nášho života v práci a prácou. Môže sa nám pritom totiž veľmi ľahko stať, že zanedbáme všetko ostatné a v určitom momente nadobudneme pocit, že nám život uniká medzi prstami. Skúsme preto vždy hľadať rovnováhu medzi našim profesionálnym a súkromným životom a pritom zároveň zistíme aj to, ako narábať s konkrétnymi emóciami.
Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje copywritingu, prekladateľskej činnosti a korporátnemu právu.