Prečo by sme mali mať len 4-dňový pracovný týždeň?
Mnohé doterajšie pozorovania odborníkov z oblasti ľudských zdrojov ukázali, že pracovná aktivita u ľudí začína výrazne klesať už niekedy uprostred pracovného týždňa, kedy začínajú mať reálny pocit, že potrebujú oddych. Mnohí ľudia v tejto súvislosti uvádzajú, že dva pracovné dni im nestačia na to, aby sa dostatočne zrelaxovali a oddýchli si. Prečo je to tak?
Časť problému zrejme spočíva v tom, že veľa ľudí bežne pracuje viac ako 40 hodín týždenne. Z nedávneho prieskumu spoločnosti Gallup napríklad vyplýva, že väčšina zamestnancov pracujúcich na plný pracovný úväzok strávi v práci priemerne 47 hodín za týždeň a až 39 % z nich pracuje viac ako 50 hodín týždenne. Mnohé spoločnosti po celom svete si túto skutočnosť uvedomujú a svojim zamestnancom preto ponúkajú rôzne výhody, ktoré by im mali aspoň čiastočne vykompenzovať toto úsilie. Tohoročná štúdia o Zamestnaneckých výhodách vypracovaná americkou Spoločnosťou pre riadenie ľudských zdrojov však odhalila, že väčšina zamestnancov by namiesto týchto výhod radšej prijala jeden deň voľna navyše.
Zamestnávatelia ponúkajúci svojim zamestnancom lepšiu rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom sú preto viac preferovaní v porovnaní s tými, ktorí ponúkajú svojim ľuďom rôzne iné výhody. Túto skutočnosť napokon potvrdzuje aj tohoročná štúdia spoločnosti Jobvite, podľa ktorej až 41 % záujemcov o prácu považuje za najdôležitejšiu práve určitú rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom. Aj v tomto prípade totiž platí staré zlaté pravidlo, ktoré hovorí o tom, že viac práce zákonite neznamená lepšiu prácu. Každý, kto si už niekedy vyskúšal prácu počas celej noci (napríklad na končiacom sa projekte), veľmi dobre vie, že aj jednoduchá úloha, ktorú má urobiť na druhý deň po takomto výkone, mu zaberie dvakrát viac času. Takéto spomalenie nastáva v dôsledku veľkého vyčerpania, únavy a nadmerného sústredenia sa. Ak sú takéto pracovné rituály vykonávané pravidelne a dlhodobo, môžu viesť až k celkovému vyhoreniu človeka a stratu jeho záujmu o prácu.
Aktuálna štúdia spoločnosti Staples Business Advatage zase ukázala, že až polovica pracujúcich dospelých sa cíti prepracovaných. Tohoročný prieskum CareerBuilder tiež potvrdil, že 44 % pracovníkov nemôže v noci spať, lebo myslí na prácu, čo má negatívny dopad na ich pracovný výkon v nasledujúci pracovný deň. Tým sa dostávajú do akéhosi začarovaného kruhu, z ktorého sa len veľmi ťažko uniká. Z prieskumu tiež vyplýva, že až 66 % pracovníkov si uvedomuje, že únava negatívne ovplyvňuje ich výkon práce. Pri zmene pracovného týždňa na 4 pracovné dni by tak títo ľudia mali možnosť si viac oddýchnuť, načerpať nové sily a prísť na nové myšlienky. Do práce by sa tak vracali oddýchnutí a plní nového elánu. Ich práca by bola produktívnejšia a efektívnejšia, čo by v konečnom dôsledku zvýšilo ziskovosť spoločnosti, pre ktorú pracujú.
Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje copywritingu, prekladateľskej činnosti a korporátnemu právu.