Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Aká bude výška dane za sladené nápoje od 1. 1. 2025?

daň zo sladených nápojov
Daň zo sladených nápojov Foto: Shutterstock
28. mája 2024 277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Vláda schválila návrh zákona o dani zo sladených nealkoholických nápojov. Schválený návrh má za cieľ zdaniť nápoje s pridaným cukrom alebo sladidlami o 15 centov za liter. Podľa návrhu sa budú zdaňovať aj nápoje s vysokým obsahom kofeínu ako napríklad energetické nápoje výškou 30 centov za liter.

Pri nápojoch, ktorými sa na účely zákona rozumejú aj balené koncentrované látky napríklad sirupy, šumienky, alebo šumivé tablety, sa ustanovuje osobitný spôsob určenia základu dane. Buď v litroch alebo kilogramoch. Preto pri koncentráte ako je sirup bude daň predstavovať 1,05 eur za liter. Už tam nepatria koncentrované látky, ktoré sú liekom alebo výživovým doplnkom. Pri šumienke to bude zase 4,30 eur za kilogram.

Nová zákon by mal nadobudnúť účinnosť 1. 1. 2025.

Vznik daňovej povinnosti

Daň zo sladených nealkoholických nápojov má mať charakter nepriamej dane zo spotreby a budú ju v zásade vyberať a platiť do štátneho rozpočtu podnikateľské subjekty uskutočňujúce
prvé dodanie sladeného nealkoholického nápoja v tuzemsku, ktoré ju vyberú v cene sladeného nealkoholického nápoja.

V prípade, že by zdanenie prvého dodania sladeného nealkoholického nápoja, ktorý bol nadobudnutý zo zahraničia, bolo pre platiteľa dane problematické, návrh zákona ustanovuje možnosť rozhodnúť sa, že bude uplatňovať vznik daňovej povinnosti dňom uskutočnenia nadobudnutia nápoja zo zahraničia.

Základ dane

Podľa návrhu bude základom dane pri balených nápojoch určených na konzumáciu alebo balených nápojoch s vysokým obsahom kofeínu množstvo dodaného nápoja vyjadrené v litroch. Pri nápojoch, ktorými sa na účely zákona rozumejú aj balené koncentrované látky (napríklad sirupy, šumienky, šumivé tablety), sa ustanovuje osobitný spôsob určenia základu dane.

Základ dane sa zaokrúhľuje na dve desatinné miesta matematicky.

Sadzba dane

Sadzba dane zo sladeného nealkoholického nápoja,

 • ktorým je balený sladený nealkoholický nápoj určený na priamu konzumáciu, ktorý obsahuje pridaný cukor alebo sladidlo a ktorý je tovarom kódu kombinovanej nomenklatúry 2009 , 2202 10 00, 2202 91 00 alebo 2202 99 19, okrem sladeného nealkoholického nápoja, ktorý je počiatočnou dojčenskou výživou, následnou dojčenskou výživou, potravinou na osobitné lekárske účely alebo celkovou náhradou stravy na reguláciu hmotnosti podľa osobitného predpisu a okrem sladeného nealkoholického nápoja, ktorý je liekom alebo výživovým doplnkom je vo výške 0,15 eura/liter sladeného nealkoholického nápoja,
 •  ktorým je balená koncentrovaná látka obsahujúca pridaný cukor alebo sladidlo, ktorá si vyžaduje prípravu pred konzumáciou ako sladený nealkoholický nápoj pridaním vody, ľadu alebo
  oxidu uhličitého a ktorú je po takejto príprave možné konzumovať ako sladený nealkoholický nápoj uvedený v prvom bode, okrem balenej koncentrovanej látky, ktorá je liekom alebo výživovým doplnkom je vo výške
  1. 1,05 eura/liter sladeného nealkoholického nápoja, ak sa základ dane určí podľa § 7 ods. 1 písm. b) prvého bodu,
  2. 0,15 eura/liter sladeného nealkoholického nápoja, ktorý je možné pripraviť na konzumáciu pridaním vody, ľadu alebo oxidu uhličitého, ak sa základ dane určí podľa § 7 ods. 1 písm. b)
  druhého bodu,
  3. 4,30 eura/kilogram sladeného nealkoholického nápoja, ak sa základ dane určí podľa § 7 ods. 1 písm. b) tretieho bodu,
 • ktorým je balený sladený nealkoholický nápoj s vysokým obsahom kofeínu je vo výške 0,30 eura/liter sladeného nealkoholického nápoja.

Zdaňovacie obdobie, daňové priznanie a splatnosť dane

Zdaňovacím obdobím platiteľa dane je kalendárny mesiac.

Platiteľ dane je povinný podať daňové priznanie do 25 dní po skončení zdaňovacieho obdobia, v ktorom mu vznikla daňová povinnosť alebo v ktorom opravil základ dane, elektronickými prostriedkami spôsobom podľa Daňového poriadku. V tejto lehote je daň splatná. Platiteľ dane je povinný uviesť v daňovom priznaní všetky údaje potrebné na výpočet celkovej splatnej dane.

Registračná povinnosť a oznamovacia povinnosť

Platiteľ dane, ktorý má pridelené daňové identifikačné číslo podľa Daňového poriadku, je do 5 dní odo dňa vzniku prvej daňovej povinnosti povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane. Správca dane na základe podaného oznámenia bezodkladne zaregistruje platiteľa dane pre daň.

Platiteľ dane, ktorý nemá pridelené daňové identifikačné číslo podľa Daňového poriadku, je do 5 dní odo dňa vzniku prvej daňovej povinnosti povinný podať miestne príslušnému správcovi dane žiadosť o registráciu pre daň. Správca dane zaregistruje platiteľa dane do 10 dní od podania žiadosti o registráciu pre daň a pridelí mu daňové identifikačné číslo a číslo účtu správcu dane vedeného pre platiteľa dane. Proti rozhodnutiu o registrácii pre daň nemožno podať odvolanie.

277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg

Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

daň zo sladených nápojovrok 2024

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

08júl8:30Vedenie a motivácia výrobných pracovníkov - Teamleader vo výrobe8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Riadenie,žiadny

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X