Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako na podnikanie v Poľsku

Start podnikania/skor nez zacnete podnikat/podnikanie polsku
Ilustračné foto: SITA/AP
21. apríla 2014 Zdroj Podnikam.SK, Accace Tlačiť

Z prieskumu medzinárodnej agentúry Bloomberg vyplynulo, že Poľsko je najlepšia krajina na podnikanie v rámci východnej Európy a strednej Ázie. 

Populárnymi formami podnikania sú s.r.o. a pobočka zahraničného podnikateľa

Podľa prieskumu si Poľsko zaslúžilo prvenstvo medzi porovnávanými 21 krajinami regiónu najmä vďaka neustále rastúcemu spotrebiteľskému trhu a zlepšujúcej sa infraštruktúre. Slovenská republika obsadila z krajín Vyšehradskej štvorky najhoršie umiestnenie – 14. miesto. Horšie ako my sa umiestnili hlavne krajiny z bývalého Sovietskeho zväzu ako Ukrajina či Bielorusko.
 
Ako uviedla Agnieszka Samborska, Corporate Services Manager poľskej pobočky Accace, medzi najpopulárnejšie právne formy podnikania v Poľsku, ktoré preferujú najmä zahraniční podnikatelia, patrí spoločnosť s ručením obmedzeným a pobočka zahraničného podnikateľa.
 

 

Registračné poplatky

Registračné poplatky sú pri oboch typoch spoločností rovnaké, preto je dôležité si dobre zvoliť najvhodnejší typ. V prípade oboch spoločností trvá zápis do obchodného registra približne 2 až 4 týždne. Proces založenia spoločnosti trvá v Poľsku dlhšie ako na Slovensku a to najmä v dôsledku tzv. „pravidla jedného okienka“.
 
Zdroj: medzinárodná poradenská spoločnosť Accace
 
„Pravidlo jedného okienka“ slúži na zjednodušenie zakladania spoločnosti. V praxi to znamená, že všetky potrebné dokumenty na založenie spoločnosti sa podávajú na súd, ktorý už dokumenty distribuuje ďalej na príslušné úrady (daňový úrad, štatistický úrad a iné). Toto proces založenia spoločnosti síce zjednodušuje, ale aj významné predlžuje.
 
Poľská vláda s cieľom urýchliť proces zakladania spoločnosti, predstavila možnosť expresného založenia spoločnosti za 24 hodín. Nevýhodou pri tomto expresnom založení je avšak to, že stanovy majú predpísanú normu, ktorú nie je možné meniť. Ak vám toto nevyhovuje a napriek tomu chcete založiť spoločnosť čo najrýchlejšie, aby ste dokázali okamžite reagovať na vynárajúce sa príležitosti z okolia, odporúčame uprednostniť kúpu tzv. ready-made spoločnosti. Pri kúpe ready-made spoločnosti môžete začať podnikať hneď v prvý deň podpísania zmluvy o kúpe podielu.
 

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

podnikám v zahraničí

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Podnikanie v zahraničí

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X