Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako založiť podnikanie v Nemecku

Maketa muža držiaca nemeckú vlajku
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
9. mája 2014 Zdroj Podnikam.SK, Accace Tlačiť

Nemecký trh patrí aj medzi najkonkurenčnejšie a najnáročnejšie trhy. Na čo si dať pozor, ak tam chcete úspešne naštartovať biznis? Je podnikanie v Nemecku výhodné a je lepšie založenie firmy alebo založenie živnosti v Nemecku?

V Nemecku je dobré mať miestneho daňového poradcu

Nemecko má viac foriem podnikania v porovnaní s tými existujúcimi v Slovenskej alebo Českej republike, či už sa jedná o podnikanie jednotlivca (živnostníka) alebo spoločnosti. „Preto je nutné sa poradiť, ideálne s nemeckým daňovým poradcom vopred, ktorá forma je z hľadiska daní, odvodov a ďalších aspektov najvhodnejšia pre konkrétny podnikateľský plán,“ radí medzinárodná poradenská spoločnosť Accace.
Nemeckého daňového poradcu je vždy dobré mať k dispozícii nielen pre spracovanie daňových priznaní, ale aj na vedenie účtovníctva a mzdovej agendy. V tejto oblasti sa neoplatí  spoliehať sa na vlastné zdroje a schopnosti, prípadne spracovanie interným tímom z centrály v inej krajine. Hovoríme samozrejme o podnikaní priamo v rámci nemeckých spoločností, nie na slovenskú živnosť, čiže napríklad na živnosť v Nemecku.
Investovaním do profesionálneho daňového poradcu sa možno vyhnúť zbytočným komplikáciám, ktoré predstavujú lokálne účtovné špecifiká alebo elektronické prepojenie výstupov s úradmi.
Ako na základe svojich skúsenosti uvádza Patrícia Kasajová, Country Business Leader Accace Germany: „Daňové úrady nazerajú na zahraničné firmy zastúpené daňovým poradcom prístupnejšie.“ Ak je spoločnosť zastúpená daňovým poradcom, prináša to aj iné výhody, ako napríklad predĺženie lehôt na podávanie daňových priznaní. Netreba zabúdať aj na DPH v Nemecku.

Špecifiká daňového systému – daň zo živnosti

Výška dane z príjmu právnických osôb v Nemecku je 15,825 % (15% + solidárny príplatok), kým výška dane z príjmu fyzických osôb je progresívna a pohybuje sa v rozmedzí od 14 % do 45 %.
„V Nemecku sa platí aj tzv. daň zo živnosti, ktorú v našom regióne nepoznáme, takže si dajte pozor aj na správny výber lokality,“ upozorňuje P. Kasajová. Daň zo živnosti sa líši v závislosti od konkrétneho miesta registrovaného sídla, pričom najvyššie sadzby majú mestá ako Mníchov, Stuttgart či Frankfurt, v ktorých sa príslušná sadzba môže pohybovať až do výšky 490 %.
Pri jej výpočte sa vychádza z čistého zisku, od ktorého sa v prípade osobných majetkových spoločností a živnostníkov odpočíta tzv. odpočítateľná položka vo výške 24 500 eur. Zo zvyšnej sumy sa vypočíta 3,5 % základ, ktorý sa následne vynásobí sadzbou stanovenou na daný rok pre konkrétne miesto (napríklad 490 % pre Mníchov) a výsledkom je výška dane zo živnosti.

Kľúčom k úspechu je pochopenie a rešpektovanie nemeckej mentality

Dôležitým faktorom pri vstupe na nemecký trh a nadväzovaní obchodných vzťahov je dobrá znalosť nemeckej mentality a zvyklostí. „Na základe mojich doterajších skúseností ako riaditeľky obchodného zastúpenia v Nemecku musím povedať, že je vždy dobré sa „naladiť“ na ich nôtu a nesnažiť sa vniesť do obchodných rokovaní našu prirodzenú slovanskú spontánnosť a otvorenosť, ako napríklad pozvanie obchodného partnera na večeru za účelom oslavy podpísania obchodného kontraktu.“ Ako uvádza P. Kasajová, na začiatku nadväzovania vzťahov to nemusí vždy naraziť na pozitívnu reakciu, vzhľadom na prísnu formálnosť, ktorú majú v sebe Nemci prirodzene zakorenenú.

Pripravte sa na formálnu komunikáciu

Nemeckí obchodní partneri si nesmierne potrpia na dochvíľnosť a presnosť, preto prípadné meškanie na prvú schôdzku môže spôsobiť výrazné zhoršenie vašej „štartovacej pozície“. Obchodné rokovania sú obyčajne vedené v jasnej, stručnej a vecnej rovine, preto pokusy o žarty na „odľahčenie atmosféry“, ako sme zvyknutí z nášho prostredia, nie sú na mieste a platí tu staré známe „menej je niekedy viac“.
Nemci majú radi, keď sa obsah rokovania vopred potvrdí aj písomne, nakoľko písomná forma je viac preferovaná aj čo sa týka komunikácie s miestnymi inštitúciami. „Nečudujte sa ak na nejaký úrad predložíte svoj dotaz e-mailom, odpoveď vám príde listom, vy zareagujete e-mailom a znova dostanete odpoveď listom,“ dodáva P. Kasajová.
V Nemecku ide o úplne bežný postup. V prekvapivo vysokej miere sa tiež využívajú faxy, preto si určite jeden zabezpečte hneď na začiatku pri zariaďovaní vašej kancelárie.

Zapôsobte dobrou obchodnou nemčinou

V obchodných vzťahoch je pomerne dobrá znalosť angličtiny takmer samozrejmosťou, avšak dobrá nemčina láme ľady a otvára dvere k otvorenejším vzťahoch. Z toho istého dôvodu pri výbere svojich zamestnancov dbajte na ich vynikajúcu znalosť jazyka. Samozrejme, optimálnym riešením je obsadiť niektoré pozície priamo rodeným Nemcom.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

podnikám v zahraničí

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Podnikanie v zahraničí

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

07mar8:30Sabotéri v našej hlave8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X