
- Podnikam.sk
- Články
- Účtovníctvo
- Ako účtovať
- Jednoduché účtovníctvo
- Ako na prechod z jednoduchého na podvojné účtovníctvo – Daň z príjmov
Ako na prechod z jednoduchého na podvojné účtovníctvo – Daň z príjmov

Problematika používania účtovných sústav je predmetom úpravy § 9 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov (ďalej iba „zákon o účtovníctve“), v rámci ktorého je ustanovená ako základná povinnosť účtovných jednotiek účtovať v sústave podvojného účtovníctva.
Povinnosť účtovať v sústave podvojného účtovníctva je ustanovená aj v zmysle § 36 Obchodného zákonníka. Vychádzajúc z tohto ustanovenia platí, že podnikatelia zapísaní v obchodnom registri účtujú v sústave podvojného účtovníctva o stave a pohybe obchodného majetku a záväzkov, čistého obchodného imania, o nákladoch, výnosoch a zisku alebo strate podniku. Táto povinnosť sa tak vzťahuje na všetkých podnikateľov zapísaných v obchodnom registri bez ohľadu na skutočnosť, či ide o právnické osoby alebo fyzické osoby.
V aktuálnom článku sa venujeme prechodu medzi účtovnými sústavami z pohľadu zákona o dani z príjmov.
Zákon o dani z príjmov a ani žiadny iný právny predpis neobsahuje samostatnú osobitnú úpravu posudzovania prechodu zo sústavy jednoduchého účtovníctva do sústavy účtovníctva podvojného z hľadiska dane z príjmov. V rámci § 51 však zákon o dani z príjmov splnomocňuje Ministerstvo financií Slovenskej republiky ustanoviť na účely zákona o dani z príjmov všeobecne záväzným právnym predpisom postup daňovníka pri prechode účtovania zo sústavy jednoduchého účtovníctva do sústavy podvojného účtovníctva a naopak.
Pri posudzovaní daňového dopadu prechodu zo sústavy účtovníctva jednoduchého do sústavy podvojného účtovníctva je potrebné vychádzať predovšetkým z § 3 opatrenia. To znamená, že daňový vplyv v rámci takejto transformácie účtovných sústav je viazaný na pohľadávky, záväzky a zásoby. Je preto možné konštatovať, že:
Do výnosov (účtová trieda 6) pri prechode z jednoduchého účtovníctva na podvojné účtovníctvo účtovná jednotka zaúčtuje:
-
- stav už zaplatených zásob vrátane zásob vlastnej výroby,
- ocenenia krátkodobého finančného majetku, ak jeho obstaranie bolo uhradené a úhrada bola na daňové účely uznaná ako výdavok na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie zdaniteľných príjmov,
- poskytnuté preddavky (iba tie, ktoré boli v čase vedenia jednoduchého účtovníctva uplatnené ako daňový výdavok) a
- pohľadávky z titulu predaja výrobkov, tovarov a služieb.
Do nákladov (účtová trieda 5) pri prechode z jednoduchého účtovníctva na podvojné účtovníctvo účtovná jednotka zaúčtuje:
-
- ocenenie záväzku okrem dane z príjmov, ktorý sa v sústave podvojného účtovníctva účtuje pri vzniku záväzku súvzťažne s účtom nákladu a ocenenie záväzku zo spotrebovaných zásob,
- prijatý preddavok, ak prijatie preddavku bolo v čase vedenia jednoduchého účtovníctva uznané na daňové účely ako príjem zahrnovaný do základu dane z príjmov,
- prijatá dotácia, ak prijatie dotácie bolo v čase vedenia jednoduchého účtovníctva uznané na daňové účely ako príjem zahrnovaný do základu dane z príjmov.
Je teda nesporné, že prechod zo sústavy jednoduchého účtovníctva do sústavy podvojného účtovníctva má z hľadiska dane z príjmov významný dopad na posudzovanie pohľadávok a záväzkov účtovnej jednotky. Pri posudzovaní daňového vplyvu na prechod z jednoduchého účtovníctva na podvojné účtovníctvo je však nevyhnutné osobitnú pozornosť venovať takým výdavkom, ktorých daňová uznateľnosť je zákonom o dani z príjmov podmienená ich skutočným zaplatením.

Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.