Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako ochrániť svoje úspory a zároveň si užiť dovolenku?

Ako ochrániť úspory pred infláciou
Foto: Wiktor Leo Burnett
22. júna 2018 Tlačiť

Mnohí z vás si uvedomujú, že vytvorenie istej finančnej rezervy je v dnešných neistých časoch priam nevyhnutnosťou. Najmä ak podnikáte, myslieť na zadné vrátka sa určite vyplatí. Možností je viacero. Napríklad na účtoch v bankách či doma pod matrac. Tu však hrozí skutočnosť, že vaše peniaze po čase stratia svoju hodnotu.

Podľa údajov Štatistického úradu SR ceny tovarov a služieb za január až máj tohto roka medziročne stúpli o 2,5 %. Za minulý rok pritom inflácia na Slovensku dosiahla 1,3 % a tri roky predtým ceny tovarov a služieb na Slovensku klesali.

Analytici predpokladajú, že trend rastúcej inflácie najmä pre zvyšovanie cien ropy a s tým súvisiace zvyšovanie cien pohonných hmôt bude pokračovať a inflácia na Slovensku sa môže ocitnúť blízko úrovne 3 %. Nečakajte preto, že vaše ťažko nadobudnuté úspory stratia svoju hodnotu.

Ako ochrániť úspory pred infláciou
Foto: Wiktor Leo Burnett

Ako ochrániť úspory pred infláciou?

Ideálnym riešením, ktoré ochráni vaše financie pred infláciou je investovanie. Väčšina z nás však nedisponuje časom a znalosťami, vďaka ktorým by sa dokázali zorientovať  vo svete finančných trhov a výhodne zhodnotiť svoje úspory, preto pri vlastnej správe investovania hrozí väčšie alebo menšie riziko straty. Výhodou je však väčšia voľnosť, keďže investor sám rozhoduje, kam a kedy svoje úspory investuje.

Ďalšou možnosťou je profesionálna správa vašich investícií, kde sa o vaše peniaze postarajú profesionáli, ktorí ochránia vaše financie a tým aj vašu budúcnosť. Vďaka skúsenostiam a dobrej orientácii na finančnom trhu vedia kedy a ako investovať a tým je aj vyššia pravdepodobnosť možného zisku. Vaše peniaze tak môžu zarobiť ďalšie peniaze. Navyše na zisky z takéhoto sporenia sa nevzťahuje daň ani zdravotné odvody.

Aké sú možnosti investovania

Svoje úspory pred infláciou môžete ochrániť troma spôsobmi, a to investovaním:

  • do komodít, akou je napríklad investičné zlato. Ceny komodity vplyvom ich nedostatku počas inflácie rastú, a tak môžu vaše úspory ochrániť pred stratou.
  • do nehnuteľností. Aj cena nehnuteľností v súčasnosti stúpa, a to bez rozdielu či ide o pozemok, pôdu, súkromné byty alebo iné nehnuteľnosti.
  • do podielových fondov. Dlhodobým sporením do fondov je možné nadobudnúť zaujímavú rezervu na vzdelanie detí, zábezpeku na dôchodok či pre prípad nečakaných udalostí a finančných strát.
Ako ochrániť úspory pred infláciou
Foto: Wiktor Leo Burnett

Investovať do podielových fondov a vytvoriť si tak finančnú rezervu alebo si vylepšiť rodinný rozpočet vám umožňuje napríklad Prvá penzijná správcovská spoločnosť Poštovej banky, kde môžete  investovať už od 15 eur mesačne.

Ak sa však rozhodnete investovať v čase od 15.06.2018 do 31.08.2018 do ľubovoľného fondu v minimálnej hodnote 500 eur ste zaradení do žrebovania o poukaz na dovolenku v hodnote 350 €.

Do súťaže „Kto investuje, cestuje“ sa môžete zapojiť celé leto. Každý mesiac budú vyžrebovaní traja z vás, ktorí si užijú dovolenku „na účet“ Prvej penzijnej.  Výber destinácie je len na vás! Podrobné pravidlá nájdete v štatúte súťaže na webovej stránke: www.penzijna.sk/sutaz

Aké sú stratégie investovania

Pri investovaní rozhoduje i vaša povaha. Ak uprednostňujete istoty a ste opatrný človek, ktorý sa chce vyhnúť vyšším stratám aj napriek nižším ziskom je pre vás ideálnou voľbou konzervatívnejšie riešenie investovania, akým je napríklad fond Krátkodobý dlhopisový o.p.f. KORUNA.

Ak sa naopak nebojíte riskovať a túžite po vyšších ziskoch, vhodnejšou stratégiou je pre vás dynamická forma investovania, napríklad prostredníctvom fondu Dynamické portfólio o.p.f..

Strednú cestu medzi predchádzajúcimi dvoma stratégiami predstavuje vyvážené riešenie, prostredníctvom ktorého je možné zhodnotiť svoje investície pri maximálnom rozložení rizika. Takúto možnosť prinášajú napríklad veľmi obľúbené fondy nehnuteľností NÁŠ PRVÝ REALITNÝ o.p.f. alebo Office real estate fund o.p.f. či špeciálny fond cenných papierov KAPITÁLOVÝ FOND o.p.f.

Natívny článok

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

dovolenkainfláciaPrvá penzijnáúspech

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako investovať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

01dec8:30Nové ustanovenia daňového poriadku8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Ostatné dane,Účtovníctvo

01dec8:30Nové ustanovenia daňového poriadku8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Ostatné dane,Účtovníctvo

01dec8:30Nové ustanovenia daňového poriadku8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Ostatné dane,Účtovníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X