Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako sa budú platiť preddavky na daň z príjmov v súvislosti s koronavírusom?

preddavky na daň z príjmov
preddavky na daň z príjmov Foto: Getty Images
4. mája 2020 Autor Ing. Lenka PajtinkováZdroj Podnikam.sk Tlačiť

Vláda schválila už niekoľko opatrení, ktorými sa snaží zmierniť ekonomické dopady mimoriadnej situácie vyhlásenej v súvislosti so šírením koronavírusu na podnikateľov. Ďalším schváleným opatrením je nariadenie vlády Slovenskej republiky o rozsahu a osobitných podmienkach uplatňovania opatrení v oblasti dane z príjmov v súvislosti s pandémiou. Týmto nariadením sa ustanovuje rozsah a osobitné podmienky platenia preddavkov na daň z príjmov u daňovníkov, ktorí nepodajú vyhlásenie podľa § 24a zákona č. 67/2020 o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19. Cieľom nariadenia je umožniť daňovníkom platiť preddavky na daň z príjmov za výhodnejších podmienok na základe podaného daňového priznania.

Ako sa budú platiť preddavky na daň z príjmov?

Daňovník, ktorý nepredloží vyhlásenie podľa § 24a zákona, do lehoty na podanie daňového priznania k dani z príjmov podľa § 21 zákona platí preddavky na daň z príjmov vypočítané podľa daňového priznania k dani z príjmov podaného v období od 1. januára 2020 do skončenia obdobia pandémie podľa § 2 ods. 1 zákona, ak sú splnené tieto podmienky:
a) posledný deň lehoty na podanie daňového priznania uplynie počas obdobia pandémie podľa § 2 ods. 1 zákona a
b) výška preddavku na daň z príjmov vypočítaná podľa takto podaného daňového priznania je nižšia ako výška preddavku na daň z príjmov vypočítaná na základe poslednej známej daňovej povinnosti uvedenej v daňovom priznaní podanom za zdaňovacie obdobie pred bezprostredne predchádzajúcim zdaňovacím obdobím.

To znamená, že daňovník, ktorý podal daňové priznanie za zdaňovacie obdobie kalendárny rok 2019 do 31. 3. 2020 a neskôr (až do skončenia obdobia pandémie) a z tohto daňového priznania mu vyšlo platenie preddavkov v nižšej sume ako boli platené do podania daňového priznania, t.j. z daňového priznania za zdaňovacie obdobie roka 2018, bude platiť preddavky na základe tohto nového daňového priznania podaného za zdaňovacie obdobie roka 2019. Týka sa to už preddavkov, ktoré sú splatné k 30. 4. 2020.

Ak by tomuto daňovníkovi z podaného daňového priznania za kalendárny rok 2019 k 31. 3. 2020 a neskôr vyšlo platenie preddavkov vo vyššej sume ako platil od začiatku zdaňovacieho obdobia až do podania daňového priznania, tento daňovník bude platiť preddavky naďalej z daňového priznania podaného za zdaňovacie obdobie roka 2018 a to až do uplynutia lehoty pre podanie daňového priznania za rok 2019, t.j. do konca mesiaca nasledujúceho po skončení obdobia pandémie.

Takéto platenie preddavkov sa však netýka obdobia (mesiaca, štvrťroka), na ktoré daňovník podal vyhlásenie podľa § 24a zákona, t.j. uplatnil svoje právo na neplatenie preddavkov z dôvodu, že došlo k poklesu jeho tržieb v určenom období o 40 %. Preddavky na daň z príjmov za obdobie, za ktoré má daňovník povinnosť platiť preddavky na daň z príjmov vypočítané podľa osobitného predpisu a splatné počas obdobia pandémie, sa neplatia za obdobie bezprostredne nasledujúce po období, v ktorom daňovníkovi poklesli tržby najmenej o 40 % v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho kalendárneho roka. Neplatenie preddavkov uplatňuje daňovník predložením vyhlásenia o tom, že spĺňa podmienky podľa prvej vety, príslušnému správcovi dane najneskôr 15 dní pred uplynutím lehoty splatnosti preddavku na daň z príjmov. Takýto spôsob platenia preddavkov na daň z príjmov sa prvýkrát uplatní na preddavky na daň z príjmov splatné v mesiaci máj 2020.

V prípade, ak daňovník platí preddavky na základe rozhodnutia správcu dane o platení preddavkov inak, tento musí naďalej platiť takto určené preddavky a to počas obdobia, ktoré je určené v tomto rozhodnutí. Po skončení tohto časového obdobia môže daňovník postupovať podľa tohto nariadenia.

Daňovníci teda budú pri platení preddavkov na daň z príjmov rozdelení na 4 skupiny:

  1. Tí, ktorí podajú vyhlásenie podľa § 24a a uplatnia si právo na neplatenie preddavkov pri poklese tržieb o 40% – neplatia preddavky.
  2. Tí, ktorí podali daňové priznanie ze rok 2019 a vypočítané preddavky sú vyššie ako v daňovom priznaní za rok 2018 – platia preddavky podľa daňového priznania za rok 2018.
  3. Tí, ktorí podali daňové priznanie ze rok 2019 a vypočítané preddavky sú nižšie ako v daňovom priznaní za rok 2018 – platia preddavky podľa daňového priznania za rok 2019.
  4. Tí, ktorí správcovi dane podali žiadosť o platenie preddavkov inak – naďalej platia takto určené preddavky počas obdobia, ktoré je určené v rozhodnutí.

Ak daňovník preddavok splatný v mesiaci apríl 2020 už zaplatil a z podaného daňového priznania mu vyšlo platenie preddavkov v nižšej sume ako z daňového priznania za zdaňovacie obdobia 2018, môže požiadať správcu dane o vrátenie rozdielu v súlade s ustanoveniami zákona o dani z príjmov. Rovnako postupuje aj daňovník, ktorý má zdaňovacie obdobie hospodársky rok.
Nariadenie nadobudlo účinnosť dňom jeho vyhlásenia 30. 4. 2020.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

daň z príjmovkoronavírusmimoriadne opatreniaNaštartujte svoj biznispreddavky na daň z príjmu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Daň z príjmu

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

12dec8:30Riziková kontrola verejného obstarávania (Operačný program Slovensko)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

12dec8:30Riziková kontrola verejného obstarávania (Operačný program Slovensko)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

14dec8:30Čo nám priniesli a čo nám prinesú novely Obchodného zákonníka8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X