Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako sa nám žije dnes v porovnaní s rokom 1989?

Ako sa nám žije dnes v porovnaní s rokom 1989?
Foto: SITA
15. novembra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Pred 25 rokmi sme museli v práci stráviť kvôli farebnému televízoru 10-násobne dlhší čas.

Od nežnej revolúcie v roku 1989 sa v slovenskom hospodárstve mnoho zmenilo. Dočkali sme sa aj sľubovaného niekoľkonásobného zvyšovania platov, rast reálnych príjmov však zďaleka taký dynamický nebol. Na tento vývoj sa pozrela Poštová banka vo svojej analýze pri príležitosti 25. výročia pádu komunizmu. 

Piemerná mzda na Slovensku za posledných 25 rokov vzrástla osemnásobne

V roku 1989 priemerná nominálna mzda predstavovala 3 142 československých korún (Kčs), kým v minulom roku sa v priemere na Slovensku zarábalo 824 eur. „Ak by sme priemernú mzdu spred 25 rokov vyjadrili vo vtedy ešte neexistujúcich eurách, pri prepočte konverzným kurzom sme v tom čase zarábali v priemere 104 eur mesačne,“ konštatuje analytička Poštovej banky Dana Vrabcová. Podľa týchto údajov tak priemerná mzda na Slovensku za posledných 25 rokov vzrástla osemnásobne. 

Reálne sa však príjmy Slovákov vyvíjali omnoho menšou dynamikou. Po zohľadnení inflácie sme totiž prvýkrát reálne zarobili viac ako v roku 1989 až v roku 2007, teda po osemnástich rokoch od revolúcie. „Takmer celý prepad reálnych miezd bol zaznamenaný najmä v porevolučných rokoch, a to aj v dôsledku viacerých devalvácií koruny voči konvertibilným menám,“ vysvetľuje analytička Poštovej banky. 

Ceny potravín

Nečudo teda, že ešte aj dnes počuť hlasy, ktoré hovoria o tom, že za socializmu bolo lacnejšie. A v určitom ohľade majú stále pravdu, ak ide napríklad o chlieb alebo mlieko. Na tieto tovary sme po prepočte vývoja miezd a cien pred 25 rokmi pracovali o pár minút kratšie. Na väčšinu tovarov však v súčasnosti zarobíme skôr.

Napríklad za bežný nákup obsahujúci jeden chlieb, jedno maslo, 20 dkg salámy, 20 dkg eidamu, 10 vajec, dva litre polotučného mlieka, 0,5 kg bravčového bôčiku, 1 kg zemiakov, 0,5 kg jabĺk a štyri pivá by sme museli v roku 1989 zaplatiť 67 Kčs, respektíve odpracovať 216 minút. „V súčasnosti nás vyjde takýto nákup na 14 eur, čo pri priemernej mzde predstavuje 161 odpracovaných minút, teda takmer o hodinu kratší čas,“ uvádza Vrabcová. 

Výrazne jednoduchší prístup však máme v súčasnosti k tovarom dlhodobej spotreby, čo na druhej strane okrem samotného hospodárskeho vývoja súvisí aj s technologickým napredovaním. Zaujímavé je ale napríklad porovnanie, koľko sme potrebovali v čase nežnej revolúcie odpracovať na farebný televízor v porovnaní s momentálnou potrebou odpracovaného času na kúpu LCD televízora. Pred 25 rokmi sme museli totiž v práci stráviť kvôli farebnému televízoru 10-násobne dlhší čas. Na nákup auta či chladničky sme v práci museli stráviť viac ako dvakrát toľko času, čo dnes. 

 

Ceny nehnuteľností

Špecifickou oblasťou v tomto porovnaní sú však ceny nehnuteľností. „Kým do roku 1989 sa byty prideľovali vo veľkej miere zdarma, alebo stáli v rozmedzí 20 až 40 tis. Kčs, v súčasnosti ich cenu počítame v desiatkach či stovkách tisíc eur,“ hovorí Vrabcová.

V roku 1989 sme tak museli na jeden štvorcový meter plochy bytu odpracovať približne štyri dni, v súčasnosti je to až 29 pracovných dní. „Na druhej strane čakanie v poradovníkoch sa stalo minulosťou, vznikol štandardný trh s bývaním a záujemcovia si môžu dnes vyberať z podstatne širšej ponuky,“ dodáva analytička. 

Viac luxusu

Z predchádzajúcich údajov vyplýva aj to, že v súčasnosti si v porovnaní s obdobím revolúcie môžeme dovoliť viac luxusu. Aj keď podľa Vrabcovej ťažko jednoznačne rozlíšiť, čo považovať za luxus a čo nie. V globále však platí, že za luxus sa považujú také tovary a služby, ktoré zvyšujú náš blahobyt, ale dokážeme žiť aj bez nich.

Čím viac si teda môžeme dovoliť minúť na takéto tovary a služby, tým je naša životná úroveň vyššia. Hovorí o tom napríklad aj podiel príjmov, ktoré museli rodiny vynaložiť na kúpu potravín a nealkoholických nápojov. Pred 25 rokmi to bolo takmer 40 %, kým v súčasnosti je to v priemere 20 %. 

Avšak aj to, čo sa pred 25 rokmi za luxus považovalo, je už dnes samozrejmosťou. Jednoznačne o tom hovoria napríklad čísla o využívaní vecí ako automatická práčka, farebný televízor, automobil, či nebodaj osobný počítač. Kým v období nežnej revolúcie vlastnila práčku iba tretina domácností, v roku 2012 to bolo takmer 98 %, podobné čísla sú aj pri vlastníctve farebného televízora.

Osobný automobil pred 25 rokmi vlastnilo necelých 40 % domácností, pred dvoma rokmi to bolo už takmer 60 %. Úplnou exotikou bol v čase revolúcie osobný počítač, ktorý vlastnilo iba 1,6 % domácností, kým v súčasnosti sú to už vyše dve tretiny domácností. 

 

Vývoj slovenského hospodárstva

Podobné črty ako vývoj reálnych príjmov v porevolučnom období, mal pritom aj vývoj slovenského hospodárstva ako celku. Ekonomika krajiny totiž dlho po revolúcii voči vyspelej Európe stagnovala, či si dokonca svoju pozíciu zhoršovala. V roku 1989 bola úroveň hrubého domáceho produktu (HDP) na obyvateľa v parite kúpnej sily 56 % z priemeru 14 vyspelých krajín patriacich do vtedajších Európskych spoločenstiev. Slovensko bolo na rovnakej úrovni ešte aj štrnásť rokov po revolúcii, v roku 1998 bol tento pomer dokonca o 4 percentuálne body nižší. 

Za posledné desaťročie však krajina dobehla to, čo v porovnaní s Českou republikou po revolúcii strácala. Úroveň HDP na hlavu na Slovensku od roku 2003 do roku 2013 stúpla až o 20 percentuálnych bodov na 76 % a za svojimi západnými susedmi sme tak už zaostávali iba o 4 percentuálne body. Zaujímavosťou pritom je, že Česká republika bola ekonomikou na úrovni 71 % priemeru únie už v roku 1998.

Inforgrafika: Poštová banka

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X