Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako sa od 1. 1. 2021 mení výška nákladov na konkurz?

konkurz
konkurz Foto: Getty Images
4. januára 2021 Autor Ing. Lenka PajtinkováZdroj Podnikam.sk Tlačiť

Od 1. 1. 2021 nadobúda účinnosť novela vyhlášky Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky č. 665/2005 Z. z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona č. 7/2005 Z. z. o konkurze a reštrukturalizácii. Vyhláška sa mení na základe zmien a doplnení obsiahnutých vo vládnom návrhu zákona o dočasnej ochrane podnikateľov vo finančných ťažkostiach a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorým sa okrem iného mení a dopĺňa zákon č. 7/2005 Z. z. o konkurze a reštrukturalizácii.

V priamej nadväznosti na novelizáciu zákona o konkurze a reštrukturalizácii týkajúcu sa zmeny právnej úpravy malého konkurzu je potrebná úprava, resp. doplnenie vykonávacieho predpisu v súvislosti s ustanovením výšky preddavku na úhradu nákladov malého konkurzu, keďže zaplatenie preddavku na úhradu nákladov malého konkurzu je obligatórnou podmienkou pre začatie konania smerujúceho k vyhláseniu malého konkurzu a následne aj podmienkou pre vyhlásenie malého konkurzu. Okrem uvedeného je potrebné doplnenie a zmena vykonávacieho predpisu aj v súvislosti s ustanovením paušálnej odmeny správcu a náhrady nevyhnutných výdavkov spojených s výkonom správcovskej činnosti v malom konkurze.

Vyhlásenie malého konkurzu

Návrh na vyhlásenie malého konkurzu sa bude podávať prostredníctvom na to určeného formulára, preto sa aj v tomto prípade upravuje vzor tlačiva v požadovanej forme, ktoré bude za účelom dostupnosti zverejnené v elektronickej podobe na internetovej stránke Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky, a to vo formáte, ktorý umožňuje jeho následnú úpravu, resp. doplnenie o konkrétne údaje.

Upravuje sa výška preddavku na úhradu nákladov malého konkurzu, zloženie ktorého je obligatórnou podmienkou vyhlásenia malého konkurzu. Výška preddavku na úhradu nákladov malého konkurzu je upravená tak, aby zodpovedala výške paušálnej odmeny a náhrady nevyhnutných výdavkov spojených s výkonom správcovskej činnosti správcu v malom konkurze.

Preddavok na úhradu nákladov konkurzu vyhláseného podľa prvej hlavy druhej časti zákona je 6 500 eur.
Preddavok na úhradu nákladov malého konkurzu je 500 eur.

Paušálna odmena a náhrada nevyhnutných výdavkov spojených s vedením konania

Odmeňovanie správcu v malom konkurze sa upravuje obdobne, ako odmeňovanie správcu v konaní o oddlžení, vrátane výšky paušálnej odmeny a náhrady nevyhnutných výdavkov spojených s výkonom správcovskej činnosti správcu v malom konkurze, ktorá je v súhrnnej sume 500 eur, t. j. vrátane dane z pridanej hodnoty. Paušálna odmena správcu a náhrada nevyhnutných výdavkov spojených s vedením konania sa uhrádza zo zloženého preddavku na úhradu nákladov malého konkurzu a z dosiahnutého výťažku, obdobne ako v oddlžení.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

konkurzrok 2021spravodajstvo

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Krízový manažment

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

06aug8:30Novelizované odpisy a majetok spoločnosti v roku 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X